Kalendarz » Sulęczyno

    Brak wydarzeń.

614.A. Oskar Itrych 9 lat

24 stycznia 2016, Sulęczyno

Polska

województwo pomorskie/ Sulęczyno

 

kategoria wiekowa 9 lat

 

Zespół Szkół w Sulęczynie

Szkoła Podstawowa im.Antoniego Abrahama, ul. Szkolna 2, 83-320 Sulęczyno

opiekun artystyczny: Magdalena Marcholewska

 

 

DIABELSKI KAMIEŃ 

 

Kaszubi licznie od wielu wieków udawali się do Gdańska  na odpust św. Dominika aby się pomodlić. Te pielgrzymki miały bardzo religijny charakter i bardzo złościły diabła. Aby utrudnić Kaszubom dotarcie do celu postanowił zablokować ogromnym głazem Bramę Wyżynną. Aby odnaleźć odpowiedni kamień długo latał nad Kaszubami. Czas mijał a diabeł nie odnalazł odpowiedniego głazu.

W przeddzień odpustu czart zdecydował się na kamień  z lipuskiego lasu. Obwiązał go łańcuchami i uniósł, okazało się, iż jest nie tylko bardzo wieli, ale i ciężki, dlatego diabeł często robił sobie przestanki, aby odpocząć.

Szybko nadchodził świt, a gdy diabeł przelatywał nad lasem w okolicy Kornego, niedaleko Kościerzyny, usłyszał pianie koguta i musiał przerwać pracę. Rzucił kamień w pole w Owśnicach i nie znalazłszy dla siebie odpowiedniej kryjówki – wywiercił w głazie dziurę i do niej wskoczył, aby przeczekać dzień i po zmroku wyruszyć w dalszą drogę do Gdańska.

Kamień rano na polu ujrzał owśnicki gospodarz. Próbował go usunąć i nawet z pomocą innych mieszkańców rozłupać ale były to daremne poczynania. Postanowiono zatem wykorzystać ogromny głaz i postawić na nim krzyż, tym bardziej, iż miejscowy kowal miał przygotowany nowy krucyfiks do mającej powstać przydrożnej kapliczki. Krzyż ciasno wszedł w otwór w głazie, trzymał się prosto i mocno. Stoi tak po dziś dzień i blokuje wyjście z kamienia diabłu.

 

Oddaj swój głos:
(143)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...