Kalendarz » Halinów

    Brak wydarzeń.

598.B. Klaudia Zgiet 15 lat

24 stycznia 2016, Halinów

Polska

województwo mazowieckie/ Halinów

 

kategoria wiekowa 15 lat

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny Gimnazjum w Okuniewie   
nauczyciel Katarzyna Noszczak

 

 

Legenda o założeniu Uniwersytetu Krakowskiego

 

Był 30 kwietnia 1310 roku. W Kowalu urodził się chłopiec, syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny. Nadano mu imię Kazimierz. Już od najmłodszych lat można w nim było dostrzec cechy następcy polskiego tronu.

 

Kazimierz był bardzo mądrym i roztropnym chłopcem, zawsze wiedział, czego chce. Już w wieku pięciu lat zafascynował się nauką. Z roku na rok pragnął wiedzieć coraz więcej. Był bardzo ciekawy świata i ludzi, chciał przekazywać swoją wiedzę innym.

 

Pewnego wieczoru podsłuchał rozmowę ojca z braćmi o wyprawie po kraju. Podekscytowany, bez wahania wbiegł do wielkiej sali i zawołał:

 

- Ojcze! ja też chcę jechać. Proszę cię, zabierz i mnie ze sobą!

 

- Kazimierzu, jesteś jeszcze za mały - odpowiedział ojciec.

 

- Ojcze, za każdym razem tak mówisz. Tym razem jestem gotowy, chcę poznawać świat.

 

Władysław wyszedł bez słowa z komnaty.Nie wracał przez dłuższy czas.

 

- Dobrze, możesz z nami jechać.

 

Kazimierz był bardzo szczęśliwy. Podekscytowany szybko pobiegł do swojej sypialni, spakował stos książek i poszedł spać.

 

Następnego ranka Królewicz obudził się z myślą o swojej pierwszej wyprawie, wstał pełen werwy. Ojciec chciał, aby syn dobrze wspominał tę podróż, więc kazał specjalnie przygotować bogato zdobione karety, najlepsze konie i oręż godny prawdziwego rycerza.

 

Kazimierz przez większą część podróży opowiadał ojcu o tym, co przeczytał w książkach i czego się z nich dowiedział. Przerwał dopiero, gdy dotarli do miasta położonego nieopodal Krakowa, na Skałkę, gdzie poniósł śmierć biskup Stanisław. W czasie, kiedy jego ojciec rozmawiał z wieloma szlachcicami, do chłopca podszedł dziwny nieznajomy ubrany w wytworne szaty.Przenikliwym wzrokiem ogarnął przyszłego władcę. Następnie pogładził go po głowie i powiedział: "To ty zbudujesz tu Uniwersytet Krakowski, którego sława dotrze daleko poza granice państwa, i który przysporzy naszej ojczyźnie wielu wybitnych mężów. A miejsce, na którym jesteśmy, na twoją cześć będzie się zwać Kazimierzem". Mężczyzna odszedł, a młody królewicz długo rozmyślał nad jego słowami.

 

Mijały lata, a on wciąż pamiętał spotkanie z nieznajomym. Szesnaście lat później nastąpił dzień koronacji Kazimierza, który zyskał przydomek Kazimierza III Wielkiego.

 

Był bardzo dobrym władcą, nadal lubił naukę i zgłębiał jej tajemnice. Każdego dnia myślał o słowach mężczyzny spotkanego na Skałce. Dwa lata po koronacji nadał miejscowości, w której spotkał nieznajomego, przywilej lokacyjny, a miasto od tej pory nosiło jego imię.

 

Trzydzieści lat później król rozpoczął budowę Uniwersytetu Krakowskiego.Tym samym spełniła się druga część przepowiedni. Uniwersytet Krakowski został założony 12 maja 1364 roku, dzięki Kazimierzowi III Wielkiemu.  A kim był tajemniczy nieznajomy spotkany przez małego Kazimierza na Skałce? Sam władca do końca życia wierzył, że był to biskup Stanisław.

 

Oddaj swój głos:
(209)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...