Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

541.B. Justyna Jurgielewicz 11 lat

21 stycznia 2016,

Litwa

Rudomina/ Rytų

 

kategoria wiekowa 11 lat

 

Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie

nauczyciel: Ilona Herman

 

Peleryna-Niewidka

 

Było raz trzech braci, którzy o zmierzchu wędrowali krętą drogą. Doszli w końcu do rzeki Niemen, zbyt głębokiej, by przez nią przejść i zbyt groźnej, by przez nią przepłynąć. Bracia znali się jednak na czarach, więc po prostu machnęli różdżkami i wyczarowali most nad rzeką. Byli już w połowie mostu, gdy drogę zastąpiła im postać w kapturze. Była to Śmierć, która przemówiła do nich. Była zła, że tym trzem nowym ofiarom udało się ją przechytrzyć, bo zwykle wędrowcy tonęli w rzece. Nie dała jednak za wygraną. Postanowiła udawać, że podziwia uzdolnienia trzech braci i oznajmiła im, że każdemu należy się nagroda za przechytrzenie Śmierci.

I tak najstarszybrat, który był pewny siebie  i silny, poprosił o różdżkę, której magiczna moc przewyższałaby moc  każdej z istniejących różdżek. Śmierć podeszła do najstarszego drzewa, rosnącego nad brzegiem rzeki, wycięła gałązkę i dała najstarszemu bratu, mówiąc: "To różdżka z czarnego bzu, zwana Czarną Różdżką.,,

Drugi brat, który był chytry i zły, postanowił jeszcze bardziej poniżyć Śmierć i poprosił o moc wzywania umarłych z zaświatów.  Śmierć podniosła gładki kamień z brzegu rzeki, dała mu go i powiedziała, że ten kamień ma moc sprowadzania umarłego zza grobu.

Następnie Śmierć zapytała najmłodszego brata, co by chciał od niej dostać. A był on z nich trzech najskromniejszy, a także najmądrzejszy, więc nie ufał Śmierci. Poprosił Kostuchę o Pelerynę - Niewidkę. I Śmierć, bardzo niechętnie, wręczyła mu swoją szatę. Wówczas  odstąpiła na bok i pozwoliła trzem braciom przejść przez rzekę i powędrować dalej, co też uczynili, rozprawiając o przygodzie, która im się przytrafiła i podziwiając dary Śmierci.

 

 Los tak chciał, żeby bracia się rozstali, każdy poszedł własną drogą.

 Pierwszy brat wędrował przez tydzień lub dwa, aż doszedł do pewnej dalekiej wioski i odszukał czarodzieja, z którym się kiedyś pokłócił. Mając Czarną Różdżkę w ręku, nie mógł przegrać pojedynku, który nastąpił. Zostawił ciało martwego przeciwnika na podłodze, a sam udał się do gospody, gdzie przechwalał się głośno mocą swej różdżki, otrzymanej w darze od samejŚmierci, dzięki której stał się niezwyciężony. Tej samej nocy, gdy najstarszy brat leżał w łóżku,  opity winem, podkradł się do niego innyczarodziej. Zabrał mu różdżkę i na wszelki wypadek zabił go.

 I tak Śmierć zabrała pierwszego brata.

 Tymczasem drugi brat powędrował do własnego domu, w którym mieszkał samotnie. Zamknął się w izbie, wyjął Kamień, mający moc sprowadzania zmarłych zza grobu i obrócił go trzykrotnie w dłoni. Ku jegozdumieniu i radości natychmiast pojawiła się przed nim postać dziewczyny, z którą kiedyś miał nadzieję się ożenić, zanim spotkała ją przedwczesna śmierć. Była jednak smutna i zimna, oddzielona od niego jakoby niewidzialną granicą, chociaż wróciła zza grobu, nie należała  do świata śmiertelników i bardzo cierpiała. W końcu i drugi brat, doprowadzony do szaleństwa beznadziejną tęsknotą, zabił się, by naprawdę się z nią połączyć.

 I tak Śmierć zabrała drugiego brata.

 Chociaż Śmierć szukała trzeciego brata przez wiele lat, nigdzie nie mogła go znaleźć. Dopiero kiedy był w bardzo sędziwym wieku, zdjął z siebie Pelerynę-Niewidkę i dał ją swojemu synowi. A wówczas pozdrowił Śmierć jak starego przyjaciela i poszedł za nią.

Oddaj swój głos:
(17)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...