Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

491.B. Zofia Księżak VI klasa

16 stycznia 2016,

Polska

województwo mazowieckie/ Warszawa

VI klasa

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 10 STO, 04-175 Warszawa, ul.Ostrobramska 72

nauczyciel: Małgorzata Białek

 

WARS I SAWA – PRAWDZIWA HISTORIA

 

            Pewnie każdy zna historię Warszawy. Zapoczątkowali ją Wars i Sawa, którzy założyli to miasto, lecz to tylko legenda, a ja wam opowiem, jak to było naprawdę…

            Pewnego pięknego dnia myśliwy wybrał się na polowanie. Wziął swoją strzelbę i naboje. Jak co dzień wędrował przez las nasłuchując i uważnie wypatrując zwierzyny. Niestety, nie miał dziś szczęścia. Zmęczony trzygodzinną wycieczką, usiadł w krzakach. Nagle, gdy czyścił swoją broń, na polanę wybiegła łania. Nie było to jednak zwykłe zwierzę. Jej złota sierść była czysta i wyczesana, wydawało się, że świeci. Myśliwy jak sparaliżowany wpatrywał się w nią z otwartymi ustami. Czuł moc bijącą od tego zwierzęcia. Po dłuższej chwili, mężczyzna poruszył się, przez co spłoszył łanię. Nie żałował tego, bo czuł, że jeszcze kiedyś ją spotka.

Następnego dnia poszedł nad jezioro, gdzie zwierzęta często gasiły pragnienie. Usiadł i czekał z gotową bronią. Nie wierzył w swoje szczęście, gdy zaledwie godzinę później przy wodopoju pojawiła się złota łania. Uniósł strzelbę i… PIF PAF! Biedna sarna usiłowała uciec, lecz została postrzelona w nogę. Położyła się i oddychała głęboko. Mężczyzna podszedł do niej dalej, trzymając broń. Już chciał dobić swoją ofiarę, gdy nagle zauważył, że zwierzę się zmienia! Po kilku sekundach zamiast łani, na drodze leżała kobieta przykryta złotym futrem! Krzyknęła z przerażeniem:

- Nie zabijaj mnie! Nie zabijaj! – błagała ze łzami w oczach.

Myśliwy, wcześniej zbyt zdziwiony, żeby się ruszyć, teraz nie namyślając się wiele, wziął dziewczynę na ręce i jak najszybciej zaniósł ją do swojej chatki. Dopiero podczas robienia opatrunku odezwał się:

- Nazywam się Wars… a ty… kim jesteś?

- Jestem córką Pana Lasu. Nazywam się Sawa i mogę przybrać dowolną postać, zwierzęcia lub człowieka - po tych słowach zapadła długa cisza.

- Gotowe – uśmiechnął się Wars po skończeniu opatrunku. – Możesz zostać u mnie do czasu, aż rana się zagoi, a na razie odpocznij.

 

ROK PÓŹNIEJ

 

Przez ten rok Wars i Sawa bardzo się do siebie zbliżyli. Choć nie widywali się zbyt często, czuli silną więź.

- Możesz już wracać do lasu. Rana się zagoiła i nic ci już nie grozi – pożegnał się ze smutkiem myśliwy.

- Będzie mi ciebie brakowało – dziewczyna zmieniła się w łanię i wybiegła z chatki.

Wars patrzył za nią, aż w końcu znikła wśród drzew. Poczuł się… samotny. Nigdy nie czuł czegoś takiego. Jego dom nagle zrobił się cichy i ponury. Aby skupić myśli na czymś innym, poszedł na polowanie. Nie mógł się jednak skoncentrować, płoszył wszystkie zwierzęta, więc po godzinie wrócił do chatki. Zdjął buty i kurtkę, był tak przygnębiony, że z początku nawet nie zauważył Sawy siedzącej na taborecie. Rzuciła mu się w ramiona. Wars był tak zaskoczony i szczęśliwy, że zaczął płakać z radości. W jednej chwili zdał sobie sprawę jak był okrutny, zabijając niewinne zwierzęta. Poprzysiągł sobie, że nigdy więcej nie pójdzie na polowanie. Stali na środku chatki myśliwskiej, tuląc się do siebie, łkając jak małe dzieci. Nie mogli znieść rozłąki. Postanowili wziąć ślub. Założyli małe miasteczko nazwane – od ich imion - Warszawą.

Żyło im się bardzo dobrze. Jednak wcześniej czy później każdy umiera. Tak więc wiele lat po śmierci Warsa i Sawy, chatka myśliwska spróchniała i rozpadła się. Jedyna pamiątka po założycielach miasta to drzewo… a właściwie dwa drzewa splecione ze sobą jakby w uścisku. Podczas ślubu obiecywali, że będą się kochać, póki śmierć ich nie rozłączy, lecz nawet ona nie zdołała ich rozdzielić.

 

 

Oddaj swój głos:
(90)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...