Kalendarz » Bytów

    Brak wydarzeń.

356.C. Beata Knopik III ZSE-U

3 stycznia 2016, Bytów

Polska

województwo pomorskie/ Bytów

 

kategoria wiekowa klasa III ponad gimnazjalna

 

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie

opiekun: Wioletta Ratajczak-Toczek

 

Ziarenko kaszubskiego

 

Czy wiesz skąd wziął się język kaszubski? Kto sprawił, że teraz możesz się go uczyć? A gdybym napisała, że język kaszubski, który jest Twoją rodną mową, rozwinął się dzięki dzieciom, uwierzyłbyś? I że przez wiele, wiele lat nikt nie wiedział, iż może istnieć taki język? Posłuchajcie historii o trójce dzieci, dzięki którym, to dziś możemy tworzyć w rodnej mowie, jaką jest język kaszubski.

Działo się to kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat temu. Był piękny wiosenny poranek, a mała wioska nad rzeką, w głębi zielonego lasu, właśnie zaczynała się budzić. Gospodarze karmili zwierzęta, a gospodynie przygotowywały poranny posiłek dla swych rodzin.

Lara mieszkała wraz ze swoimi dwoma braćmi, Erikiem i Benjaminem oraz z rodzicami w niewielkim domku na obrzeżach wioski. Jak co ranek, cała trójka wybrała się krętą drogą przez las nad rzekę, aby się pobawić przy wodzie. Erik puszczał statki, które poprzedniego wieczora zbudował z tatą. Benjamin i Lara stali dalej od Erika i łapali statki. Gdy Erik wypuścił kolejny statek, strumień rzeki ściągnął go pod wodę i utonął w mule tak, że było widać tylko jego dziób. Lara, Erik i Benjamin postanowili wyciągnąć statek, używając do tego jak najdłuższego kija. Po wielu próbach  statek znów był w ich posiadaniu, lecz cały wybrudzony  mułem z rzeki. Lara postanowiła obmyć statek wodą, którą bracia przynosili jej z rzeki. Kiedy wylali wodę na statek, to z niego wypłynęło ziarenko wielkości fasoli. Dzieci zdziwiły się widząc ziarno i pobiegły z nim do mamy. Uradowane wbiegły do kuchni, gdzie czekał już na nich posiłek, przygotowany przez matkę. Krzyczały jedno przez drugie widząc matkę, bo cała trójka natychmiast chciała przekazać jej wieści o ziarenku. Mama poleciła dzieciom wykopanie na podwórku niewielkiej dziurki, włożenie i zakopanie w niej ziarenka, a następnie podlewanie go. Tak też cała trójka wspólnie uczyniła. Codziennie podlewali ziarenko, usuwali szkodniki i spulchniali glebę.

Mijały dnie, a za nimi tygodnie. Wreszcie ziarenko wykiełkowało i wypuściło pędy i liście. Radość dzieci była ogromna, a dbałość o roślinkę z każdym dniem coraz większa. Mijały miesiące, a także lata, a z roślinki powstało małe, słabe drzewko. Po kolejnych miesiącach, gdy dbałość dzieci stawała się jeszcze większa, drzewko zaczęło wydawaćowoce. Owocami nie były jednak jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie czy inne owoce. Owocami tego drzewa były litery alfabetu języka kaszubskiego. Gdy dzieci to dostrzegły, zawołały rodziców, którzy byli bardzo zdumieni i od tej pory pomagali w dbaniu o nie. Drzewo owocowało dalej, ale tym razem w sylaby. Widząc to sąsiedzi, postanowili wspólnie z Larą, Erikiem, Benjaminem i ich rodzicami zadbać o drzewo. Podczas kolejnego owocowania, drzewo wydało słowa kaszubskie. Słowa te mieszkańcy zaczęli używać do określenia różnych przedmiotów. Wplatali je w zdania w swoim języku, aż w końcu wypowiadali się całymi zdaniami w języku kaszubskim. Do wsi przyjeżdżali goście z różnych stron, ponieważ doszła do nich wieść o niezwykłym drzewie. Oni również dbali o drzewo, a słowa wplatali w swoje zdania, aż w końcu zaczęli mówić płynną kaszubszczyzną.

Pewnego dnia  obcy mężczyzna, który przywędrował do wioski z nad morza, poprosił o szczep tego drzewa, by mógł zasadzić je również w swojej wsi. Dzieci zgodziły się, bo to one miały prawo do decydowania o losach drzewa. Z kolejnymi dniami zaczęło przybywać więcej chętnych, którzy pragnęli zasadzić szczep drzewka w swoich miejscowościach. I tak w niedługim czasie, wprawie każdej wsi na Pomorzu, znalazło się drzewko owocujące w kaszubszczyznę, a liczba ludzi władająca tym językiem wzrasta po dziś dzień. Tych ludzi nazywamy Kaszubami, a region, w którym mieszkają to Kaszuby.

 

Oddaj swój głos:
(378)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...