Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

344.B. Justyna Sakalauskaite 12 lat

3 stycznia 2016,

Litwa

obwód wilenski/ Rudamina

 

kategoria wiekowa 11 lat

 

Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudaminie
nauczyciel:  Ilona Herman

 

Legendy

 

 Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Są też źródłem wiedzy uchylają rąbka tajemnicy. Dzięki tym opowieściom możemy zanurzyć się w wielki  świat wyobraźni. Poznać dzieje naszego kraju, regionu, miasta.

Mieszkam na Litwie. Nieopodal jednego z najpiękniejszych miasta Wilna. A tak oto legenda opowiada historię powstania mego miasta.

 

Dawno, dawno temu wielki książę litewski Giedymin polował w lasach w dolinie Świntoroga. Zmęczony udanymi łowami, książę postanowił zatrzymać się tam na nocleg. Kiedy tylko zamknął oczy, spłynął na niego niezwykły sen. Giedymin śnił, że na szczycie wzgórza, na którym za dnia pokonał tura, stoi ogromny żelazny wilk i podniósłszy wielką głowę do księżyca, wyje tak głośno, jakby to sto wilków wyło. Obudzony promieniami słońca, książę przypomniał sobie sen i poprosił pogańskiego wieszcza Lizdejkę o jego wyjaśnienie.

 

Lizdejko sen objaśnił tak: „Co bogowie przeznaczyli władcy i Litwie, niech się stanie! Żelazny wilk oznacza zamek i miasto nie do zdobycia, które w tym miejscu założy władca. To miasto będzie ośrodkiem ziem litewskich, zaś wycie wilka oznacza sławę, która będzie rozbrzmiewać po wszystkich krajach…”.

Tak oto władca Litwy Giedymin, posłuszny woli bogów, rozpoczął budowę przyszłej stolicy, dla której imię – Wilno – wziął od nazwy pobliskiej rzeki, Wilenki.

 

Oddaj swój głos:
(54)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...