Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

266.A. Natalia Spatarel dorosły

30 grudnia 2015,

Mołdawia

Soroki

 

kategoria dorosły

organizacja polonijna" Polska Kultura w Sorokach"

 

 

        

LEGENDA  O  MOŁDAWSKICH ŻURAWIACH, KTÓRE URATOWAŁY WAROWNĄ TWIERDZĘ W SOROKACH.

Było to dawno, dawno temu, kiedy to Polska sięgała, aż pod Dniestr, a jej granic strzegło wojsko polskie w twierdzy w Sorokach nad Dniestrem. Wczesnym rankiem w piękny słoneczny dzień na twierdzę  napadli Tatarzy. Wojska tatarskie okrążyły twierdzę i przez wiele miesięcy obrońcy  nie mogli wydostać się z oblężenia. Zaczęło brakować wszystkiego, ale przede wszystkim nie było wody i jedzenia. Przed oczami wojsk polskich jawiła się wizja śmierci głodowej. Jednak nikt z obrońców nie chciał się poddać, woleli zginąć niż oddać się w ręce wroga i okryć się hańbą.

Wszyscy wierzyli, że nadejdzie odsiecz i na  pomoc przybędzie  z wojskami Stefan Czelmary, więc bohatersko bronili swojej twierdzy.

 Pewnego ranka jeden z żołnierzy zobaczył na niebie olbrzymiego ptaka, który z kiścią winogron w dziobie krążył  nad twierdzą. Wartownik zaczął krzyczeć do swoich braci niedoli. ”Patrzcie, oto żurawie przyleciały nam z pomocą„. Zdumieli się wszyscy, którzy bronili twierdzy, ujrzeli bowiem stado żurawi, które trzymając winogrono w dziobach nadlatywało nad twierdzę i zrzucało je na dziedziniec. Radość i nadzieja zapanowała w sercach żołnierzy, bo mogli się nasycić i napoić. Powróciły w nich siły do dalszej walki. Wszyscy otworzyli wrota i pobili wrogów. Radości  i szczęścia nie było końca. Wkrótce potem przybył król z pomocą. Kiedy zobaczył, że obrońcy utrzymali twierdzę nagrodził ich sowicie. Po dziś dzień ludzie opowiadają w Sorokach o bohaterskich polskich obrońcach, którym pomogły mołdawskie żurawie, a król uznał żurawie ptakami wiary i nadziei.

 

 

 

                              

                               

Oddaj swój głos:
(56)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...