Kalendarz » Wodzisław Śląski

    Brak wydarzeń.

214.A. Oliwier Martin 8 lat

27 grudnia 2015, Wodzisław Śląski

 

Polska

województwo śląskie/ Wodzisław Śląski

8 lat

 

ZSP nr 6, Szkoła Podstawowa nr 15, ul.Młodzieżowa 47 44-373 Wodzisław Śl.

nauczyciel: Henryka Elias

 

 

Opis legendy- legenda "O Utopku Zefliku"

Dawno, dawno temu, w czasach, których nie może pamiętać żaden człowiek, w niebie wybuchła straszliwa woja – wojna aniołów. Złe anioły, pod wodzą Szatana , wystąpiły przeciwko Panu Bogu ,ale  wojnę przegrały.Za karę zostały strącone z nieba.

 Szatan, którego strącił sam Pan Bóg,  wpadł najgłębiej, do gorącego wnętrza Ziemi, gdzie teraz znajduje się jego siedziba – Piekło; inne anioły spadały na twarde skały i tłukły się tak bardzo, że stawały się całe czarne i  ludzie nazywali je czartami.

Nasz, wodzisławski Zeflik miał jednak więcej szczęścia, bo zamiast na skały wpadł do moczarów nad rzeką Leśnicą i cały zzieleniał.

 Mijały wieki. Zeflik żył sobie spokojnie na moczarach.

Pewnego jednak razu nad Leśnicą pojawili się ludzie i założyli tu swoją osadę - Wodzisław. Na początku Zeflik z ukrycia obserwował ludzi, później, zdenerwowany  ciągłym zgiełkiem postanowił robić im na złość. Upatrzył sobie za cel młyn Uherka, który był książęcym młynarzem i zaczął psocić na poważnie: a to wypuścił wodę ze stawu młyńskiego, a to nawrzucał gałęzi w młyńskie koła, a to nasypał piasku do mąki … Wymyślał najróżniejszepsoty, ale stary młynarz nie dał się wypędzić.

Uherek zastanawiał się , jak pokonać utopka, wiedział, że z czartem siłą wygrać nie może, dlatego postanowił Zeflika przekupić. Na wodzisławskim targu kupił Uherek wielką glinianą fajkę i worek ostrego tytoniu zwanego „barzokiem”.Zeflikowi tak przypadł do gustu Uherkowy prezent, że przestał psocić, a za „barzok” czyścił młyński staw i pomagał staremu młynarzowi.

 Z biegiem lat Zeflik i Uherek stali się prawdziwymi przyjaciółmi. Utoplec ożenił się z córką młynarza Anielą.Urodził się im synek- mały Zefliczek.

Tak oto utoplec Zeflik stał się ulubieńcem całego Wodzisławia.

Dzisiaj postać utopka jest maskotką miasta i nosi imię Wodzik.

 

Oddaj swój głos:
(3203)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...