Kalendarz » Lębork

    Brak wydarzeń.

202.A. Daria Szczypior 12 lat

26 grudnia 2015, Lębork

Polska

województwo pomorskie/ Lębork

12 lat

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Lęborku ul.Kossaka 103, 84-300 Lebork

nauczyciel: Anna Piekarczyk

 

"Legenda o lęborskich żabkach"

 

 

Lębork, położony wśród rozległych podmokłych łąk nawiedzała rokrocznie plaga żab. Zrozpaczeni mieszkańcy grodu znajdowali je wszędzie: na ulicach, podwórkach i w domach. Rajcy oraz burmistrz miasta w żaden sposób nie mogli zaradzić temu nieszczęściu. Ogłoszono więc nagrodę dla tego, kto będzie potrafił skutecznie pozbyć się uciążliwych płazów. Jednak kolejne próby: umieszczenie na każdym z domostw figurki bociana, wykopanie kanału wzdłuż zamku odgradzającego od łąk, podwyższenie i umocnienie murów miejskich, nie przyniosły oczekiwanych efektów. Żaby dalej bezczelnie, co wiosnę panoszyły się w mieście.

Aż pewnego dnia pojawił się w Lęborku młody obieżyświat Jakub, chłopak o dobrym sercu i złotych rękach. Gdy dowiedział się o żabim problemie i poznał piękną córkę burmistrza - udał się na rozmowę do burmistrza. O czym rozmawiali nikt nie słyszał, lecz w krótkim czasie u zbiegu jednej z ulic z rynkiem stanęła cicho szemrząca fontanna. Jaki czarodziejski związek miała z żabami nikt nie wiedział. Jednakże wiosną ani jedna żabka nie pojawiła się w mieście. Jakub nigdy nie doczekał się nagrody - strażnicy wypędzili go z grodu.

Po tym zdarzeniu w tajemniczy sposób na fontannie pojawiło się kilka kamiennych żabek, a na murku siadała śpiewając smutne piosenki, piękna córka burmistrza. Pewnego dnia zniknęła z miasta. Do dzisiaj mówi się, że uciekła z ukochanym Jakubem. O tajemnicy zniknięcia młodych opowiadają ponoć żabki na fontannie.

 

Oddaj swój głos:
(298)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...