Kalendarz » Kluczbork

    Brak wydarzeń.

171.A Kasia Wiskulska

20 grudnia 2015, Kluczbork

Polska

województwo opolskie/ Kluczbork

 

kategoria wiekowa 

 

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Kluczborku
opiekun: Beata Bryk   

 

Tajemniczy stwór - Legendy dawnego Kluczborka 

 

 

Legendy dawnego Kluczborka

 

Jeśli wierzyć ludowym podaniom, Kluczbork założyli Krzyżowcy, a w borach otaczających osadę mieszkał tajemniczy stwór, który pilnował leśnej zwierzyny.

Krzyżowcy z Czerwoną Gwiazdą zostali sprowadzeni jeszcze w czasach średniowiecza z Pragi Czeskiej na Śląsk przez księżną Annę. Po 1250 roku synowie księżnej rozmieścili zakonników po miastach śląskich. W XIV wieku krzyżowcy na skraju borów wybudowali zamek, a otaczającą go osadę nazwali Creutzburgiem.

            Osada rozwijała się i rozrastała. Zakonnicy, dbając o duchowy rozwój i potrzeby mieszkańców, wybudowali tam także kościół. Kilka wieków później Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą w miejscu, gdzie znajdował się właz do tunelu, wybudował ogromny pałac, który stał się siedzibą kontura. Jak na zamek przystało, tak i ten miał swoją legendę. W otaczających go gęstych lasach mieszkał tajemniczy gad. Był ogromny i niebezpieczny, ale tylko dla ludzi. Jego głównym zajęciem było bowiem dbanie o bezpieczeństwo zwierząt żyjących w tych borach.

            Pewnego razu rycerz o imieniu Jan, mieszkaniec zamku, wybrał się do lasu na polowanie. Upatrzył sobie na ofiarę małego jelonka. Kiedy ruszył za nim w pościg, jego oczom ukazał się ogromny gad. Stwór zrzucił rycerza z konia. Jan co sił w nogach zaczął więc uciekać w stronę osady i w czasie tej ucieczki zgubił klucz do miasta. Gad znalazł go i oddał mieszkańcom.

            Legenda jest dowodem na wielką wyobraźnię ludu śląskiego. Prawie wszystkie tutejsze legendy nasycone są pierwiastkami cudowności. Nie wyrządzając nikomu krzywdy pouczają, że należy żyć w zgodzie z wiarą i przyrodą. I taka od wieków jest ich rola.[1]

  

 

 

 

 

Oddaj swój głos:
(52)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...