Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

125.A. Ewelina Czyżowska 17 lat

14 grudnia 2015,

Polska

województwo podkarpackie/ Przemyśl

17 lat

SOSW Nr 3 w Przemyślu

nauczyciel: Beata Jakubiec

 

 

 

Bolek i Lolek - mali chłopcy o wielkich wartościach

Bolek i Lolek to legenda. Popularność, jaką rysunkowi chłopcy osiągnęli na całym świecie, zawdzięczają nie tylko przygodom, ale i wartościom, jakim są wierni w każdym odcinku. Edukacyjny wymiar bajki okazał się równie atrakcyjny, co jej barwna i dynamiczna oprawa graficzna.

Bolka i Lolka nie da się nie lubić. Sympatię wzbudza już sam ich wygląd. Lolek jest pulchnym blondynem ze zmierzwioną czupryną i w za dużych spodniach, Bolek - starszy i większy, jest dryblasem o ciemnych włosach. Chociaż jeden z nich jest trochę niezdarny, a drugi lubi przewodzić, obaj są ciągle uśmiechnięci i gotowi odkrywać świat.

Brat znaczy przyjaciel

Głównym motywem, na którym oparto fabułę jest wielka przyjaźń między braćmi. Na czym polega to braterstwo? Mimo wielu różnic między chłopcami, wynikających zarówno z wieku, jak i z charakteru, ostatecznie zawsze potrafią się pogodzić. Jako najlepsi przyjaciele są dla siebie wsparciem, żaden z nich nie zostawia drugiego w potrzebie, wiedząc, że tylko razem stanowią zgrany duet. Mając na uwadze brak dialogów w większości odcinków, można się nawet pokusić o stwierdzenie, że Bolek i Lolek rozumieją się bez słów.

Przyjaźń dwóch braci nie jest idealna, ale to zapewne czyni bajkę bliższą dzieciom. Bolek i Lolek potrafią się pokłócić, a nawet pobić; często mają odmienne zdania i pomysły, tak jak w przypadku większości rodzeństw w tym wieku. Jednocześnie imponują tym, że potrafią szybko chować urazę i jednoczyć siły w obliczu przeszkody stojącej im na drodze.

Przesłań w „Bolku i Lolku" jest prawie tyle, ile odcinków. Każda przygoda wynika z ogromnej pomysłowości bohaterów, dostarczając im nie tylko świetnej zabawy, ale i nowych doświadczeń. Bajka to ogromna pochwała dziecięcej ciekawości świata, która może stać się inspiracją do działania dla wielu młodych widzów, szczególnie dzisiaj. Przebywanie na świeżym powietrzu, pożyteczne spędzanie wolnego czasu i kreatywna zabawa to zachęta do aktywnego wypoczynku, który może przynieść o wiele więcej radości niż np. gra komputerowa. Bo choć Bolek i Lolek nie są super bohaterami o nadprzyrodzonej mocy, potrafią imponować. Uczciwością, dobrem, kreatywnością, troską o innych. Nie korzystają z łatwych rozwiązań. Jeśli chcą przedostać się w dowolne miejsce na świecie, zamiast teleportować się, korzystają z dostępnych środków transportu. Gdy napotykają przeszkodę, sami rozwiązują problem nie uciekając się do przemocy. A gdy się nudzą, jedynym narzędziem, jakie mogą wykorzystać jest ich wyobraźnia.

Kiedyś, a dziś

Ciekawa treść to nie jedyna rzecz, która wyróżnia bajkę o Bolku i Lolku spośród innych kreskówek. Niecodzienna jest sama oprawa graficzno-dźwiękowa. Na tle dzisiejszych produkcji, bajka wyróżnia się ręcznie przygotowaną animacją, która kosztowała mnóstwo żmudnej pracy i zaangażowania wielu osób. W zamian otrzymaliśmy wiarygodny i ciepły efekt. Charakterystyczny jest również motyw dźwiękowy, zupełnie inny od komputerowego. Muzyczne tło towarzyszy bohaterom przez cały czas, dodatkowo ilustrując to, co dzieje się na ekranie. To ogromnie pobudza wyobraźnię i czyni bajkę bardziej dynamiczną. Ciekawostką jest również brak dialogów w większości powstałych odcinków, który w dzisiejszych czasach może dziwić. Jednak właśnie to sprawia, że bajka staje się bardziej zrozumiała, także dla najmłodszych widzów.

Sukces Bolka i Lolka być może tkwi w umiejętnym zakamuflowaniu edukacyjnej roli kreskówki. Dzięki fantastycznej fabule, która wciąga każdego, atrakcyjne wydają się wartościowe zachowania. Imponuje Bolek - starszy, pomocny brat, wyciągający często młodszego z tarapatów i zarażający brata nowymi pomysłami. Imponuje i Lolek, który choć młodszy, bywa odważny i ciekawy świata. Chłopcom daleko do perfekcji, zdarza im się popełniać błędy, postępować nieroztropnie i nawinie, ale to czyni ich podobnymi również do dzisiejszych kilkulatków. Ta uniwersalność bohaterów sprawia, że nasze dzieci kochają ich tak, jak my kiedyś.

Oddaj swój głos:
(479)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...