Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

103.B. Monika Sobik gimnazjum

14 grudnia 2015,

Polska

województwo śląskie/ powiat rybnicki / Świerklany/Jankowice

I klasa gimnazjum

Gimnazjum im ks.Walentego  w JANKOWICACH

 

 

Opowieść o Studzience

            

 

 Było to w XV wieku kiedy husyci napadli na Śląsk.  W pobliskiej  osadzie Bijasowice zachorowała po urudzeniu dziecka kobieta. Mąż widząc, że jej stan był ciężki wezwał z pobliskiego Rybnika księdza. Ksiądz Walenty jadąc na koniu do chorej kobiety zauważył, że husyci gonią go. Wtedy to Najświętszy Sakrament, który wiózł do chorej schował w dziupli drzewa dębowego. Dzisiaj na tym miejscu stoi kościół pod wezwaniem Bożego Ciała.

Ksiądz Walenty ujechał jeszcze ok. 1500 metrów kiedy husyci dogonili go i zabili. Na miejscu śmierci księdza wytrysnęło żródełko, a osada Bijasowice została spalona. Podobno ocalał chłopczyk chorej kobiety, który został też księdzem i po 60 latach wrócił na te tereny. Jako, że Najświętszy Sakrament pilnowały leśne pszczoły nikt nie miał do niego dostępu,  oprócz tego chłopca. Wtedy to też przeniesiono Najświętszy Sakrament w procesji do kościoła w  Rybniku. Upłynęły wieki i lata i ludzie zapomnili o Studzience, aż do końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Wtedy to w pobliskim Rybniku zachorował proboszcz Edward Bolik, który obiecał, że jak wyzdrowieje zbuduje w Studzience kaplicę ku czci Matki Bożej. Tak też się stało.

W czasie uroczystej mszy świętej  wlano do dwóch źródełek bo drugie źródełko wypłynęło przy budowie kaplicy dwie butelki wody święconej z Lourds. Zaś u stóp Matki Bożej złożono relikwie przywiezione aż z Akwizgranu. Miejscowi ludzie wierzą, że woda wypływająca ze źródełek ma  moc uzdrawiającą.

W latach trzydziestych ub wieku wybudowano w Studzience 3 Kaplice. Ze Studzienką jest jeszcze związana postać Pustelnika, który to żył tam w samotności i opiekował się tym miejscem. Był to człowiek bardzo pracowity robił miotły dla ludzi. Za otrzymane datki ufundował dzwon, ale nie wiem co się z nim stało. Podobno w czasie II wojny światowej  został gdzieś wywieziony.

Po wojnie o Studzience zapomniano, ale ludzie z Jankowic i tak tam chodzili się modlić. Cisza i spokój powoduje, że człowiek może zastanowić się nad sobą. Kiedy opodal wybudowano szyb z Kopalni Jankowice Studzienka zaczęła niszczeć. Powstające szkody górnicze i woda spowodowały, że stara kaplica została zburzona, a na jej miejscu wybudowano nową.

Dzisiaj szybu już nie ma bo został zburzony a Studzienka ożyła. Jest też taki zwyczaj, że w drugą niedzielę maja do Studzienki przyjeżdża arcybiskup. Wtedy to na uroczystej mszy świętej jest bardzo dużo ludzi. Gra orkiestra górnicza a  mieszkańcy Jankowic witają  gościa chlebem i solą.

Od 13 maja do 13 października o godzinie 20.00 odbywają się tu Apele Fatimskie. Jest odgrywany hejnał Jasnogórski i uroczysta procesja z zapalonymi świecami. Wygląda to bardzo uroczyście. 15 sierpnia w naszej Studzience jest odpust. Po uroczystej mszy św. jest festyn a potem bieg Walentego na pamiątkę bohaterskiego księdza.

Oddaj swój głos:
(99)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...