Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

"Polskie bajanie" czas zacząć !!!

3 listopada 2015,

„Polskie bajanie”,

czyli II edycja Międzynarodowego Konkursu 

„Bajka i legenda świata w życie nam się wplata”

 

Stało się już egminową tradycją, że zapraszamy do udziału w konkursie, którego tytuł jest przewrotny, wieloznaczny, wielokierunkowy J.

Termin przyjmowania prac konkursowych do 31 grudnia 2015roku – ogłoszenie wyników styczeń 2016 roku.

II edycja ma w tytule polskie bajanie – to bardzo ważny element konkursu.

Nadal chcemy poznać baśnie, legendy, bajki świata. Nadal chcemy zastanowić się nad ich wpływem na nasze życie. Ale ważne jest dla nas polskie bajanie, czyli stare lokalne legendy, baśnie, opowiadania, podania czy gawędy. Najwyżej oceniane będą te prace konkursowe, które nawiązywać będą do polskich korzeni. Ciekawi jesteśmy, jaki ślad w naszym życiu pozostawiają bohaterowie dziecinnych lat? Na kim się wzorowaliśmy, kogo kochaliśmy, a kim nas straszono? Co z tego zostało w naszych wspomnieniach.

Polskie bajanie to zwrócenie szczególnej uwagi Uczestników na wszelkie polskie wierzenia, legendy, bajki i baśnie. W polskiej tradycji kulturowej jest wiele wspaniałych postaci strasznych, wesołych, rubasznych czy poczciwych. Przypomnijmy nasze duszki, nimfy wodne, strzygi, skrzaty czy diabełki o mniej lub bardziej rogatej duszy J.

Konkurs kładzie szczególny nacisk na lokalne wierzenia, bajki i legendy, a także na współczesne, pisane z myślą o naszych dzieciakach czy wnukach.

W każdej kulturze istnieją dobre i złe przykłady. Konkurs ma pokazać, jak w różnych stronach świata bajkami, legendami „wprowadza się” dzieci w zawiłe meandry dorosłego życia. Ale też szczególny nacisk kładziemy na polskie wierzenia.

Chcemy przybliżyć bohaterów z innych stron świata, chcemy ich poznać i pokazać innym. Chcemy pokazać naszych polskich bajkowych bohaterów na tle światowych postaci. Świat widziany oczami dziecka jest urokliwy, dojrzałe wspomnienia tamtych lat wywołują iskierkę w oku i uśmiech na twarzy. Wróćmy konkursem w te lata. A przy okazji zobaczymy, co dzisiejsze dzieciaki, młodzi ludzie uwielbiają i dlaczego. A może ktoś napisze nową bajkę, baśń i stworzy nowego bohatera a nas zachwyci jego przygodami.

Chcemy, aby uczestnicy konkursu pokazali nam bajki i legendy znane w ich okolicy. My też chętnie je poznać J. Ważne, by nasz dorobek kulturowy nie odszedł w zapomnienie. Zapraszamy do bibliotek i do muzeów – tam znajdziemy ciekawy dorobek naszej kultury.

Zaangażowanie w konkurs osób ze wszystkich kategorii wiekowych (od maluszka po staruszka) pozwala na spojrzenie na temat z perspektywy. Daje możliwość integracji wszystkich środowisk od biznesu po kulturę, naukę a nawet sport. Nasze sprawy zawodowe nie przeszkadzają wieczorowa pora sięgnąć po dobrą lekturę.

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie wszystkich, którzy w sposób kulturalny mają coś do powiedzenia w tej sprawie, a przewodnikiem niechaj będzie niniejszy regulamin.

 w imieniu własnym, a także Jury

Jadwiga Wierzbicka

redaktor naczelna

 regulamin

 

 

 

 

 

 

 

Oddaj swój głos:
(32)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...