Kalendarz » Pionki

    Brak wydarzeń.

1181. PL Cyprian Bartosiewicz Jak to z Pionkami było

18 października 2014, Pionki
Polska 
województwo mazowieckie 
powiat radomski
Pionki 

kategoria twórcza B

kategoria wiekowa  11 lat VI klasa  

Szkoła Podstawowa nr 5 w Pionkach 

nauczyciel: Anna Rudnikowska  

 

Jak to z Pionkami było?
Dawno temu, nie za morzami i nie za górami lecz w środku gęstej i mrocznej Puszczy Kozienickiej, leżała spokojna osada, o której istnieniu niewielu wiedziało, niewielu słyszało…
Jak wieść gminna niesie – zupełnie przypadkiem, przejazdem w tych okolicach przebywał razu pewnego król Kazimierz Jagiellończyk ze swoją świtą. Podróżował on do osady położonej na skraju puszczy – Kozienic.
Było już późno, mrok szybko zapadał. Konie zmęczone, powolnie i z mozołem, co rusz poganiane przez stangreta, ciągnęły karocę z Jaśnie Panem. Za drzewami widać już było prześwity pobliskiej osady. Król rozkazał, że tam właśnie orszak zatrzyma się na nocleg. Wszyscy z radością przyjęli tę wiadomość, bo trudy podróży dawały się we znaki każdemu. Przed podróżnymi były już ostatnie metry długiej podróży, wystarczyło tylko przebrnąć przez rzeczkę wijącą się wśród drzew.
Pierwsi jeźdźcy skierowali konie na mostek i bez problemu znaleźli się na drugim brzegu. Teraz na most wtoczyła się karoca. Ledwie pojazd wjechał na deski, dało się słyszeć trzask łamanego drewna. Konie stanęły dęba, nerwowo zarżały. Woźnica poganiał zwierzęta, lecz karoca nie drgnęła. Okazało się, że tylne koło utknęło w uszkodzonym moście. Zagwoździło się i już. Ani w tę, ani we w tę…
Skoczyli słudzy - chcą wyciągnąć karocę. Skoczyli dworzanie, by pomóc uwolnić wóz. Jednak na nic się to zdało. Król nakazał sprowadzić pomoc z pobliskiej osady.  Nie trzeba było długo czekać,  bo zaraz nadbiegli okoliczni mieszkańcy, którzy dowiedzieli się o zdarzeniu. Po wielu próbach udało się w końcu wypchnąć karocę na brzeg. Lecz niestety koło trzeba było naprawić. Wszyscy ruszyli, mieszkańcy osady w swych chatach przygotowali miejsca dla podróżnych.
Młynarz Pionka, najbogatszy gospodarz, rad był gościć króla Kazimierza w swoim domostwie. Młynarzowa zwinnie krzątała się przy palenisku warząc strawę na wieczerzę, córki młynarzówny jęły szykować  najlepsze piernaty w gościnnej izbie, a synowie gospodarza naznosili drew na opał, by zacny gość nie zaznał chłodu.
Król ze swą świtą rad był z takiej gościny. Wszyscy jedli, pili, radowali się tak nieoczekiwanym spotkaniem. Władca wypytywał młynarza, jak się żyje ludziom w osadzie, zachwycał się niezwykle urokliwą okolicą, rozległą puszczą, bogatą w dziką zwierzynę. Gospodarz z dumą dziękował za pochlebne słowa, wychwalał bogactwo borów, zapraszał dostojnego gościa do odwiedzenia osady w czasie najbliższych polowań, bowiem król słynął z tego, że był wyborowym strzelcem, doskonałym myśliwym. Ciemna noc już dawno trwała, gdy królewscy goście udali się na spoczynek. Młynarz ze swymi synami zabrali się za naprawę koła w królewskiej karocy. Wraz ze świtem, po pysznej strawie zgotowanej przez żonę gospodarza, orszak ruszył w dalszą drogę.
Dumni mieszkańcy długo nie mogli zapomnieć wizyty Jego Wysokości. Każdy liczył, że władca także miło wspomina przygodę w środku puszczy i kiedyś jeszcze zaszczyci ich swoją wizytą.
I tak też było, bowiem po kilku tygodniach królewski posłaniec przybył do osady z zalakowanym listem opatrzonym królewska pieczęcią.
 Kazimierz Jagiellończyk pamiętał o swoich podwładnych z niewielkiej osady. W swoim postanowieniu władca nadał osadzie nazwę Pianki od nazwiska gospodarza, który z taką serdecznością przyjął i ugościł królewskiego gościa, a rzece płynącej nieopodal – nazwę Zagożdżonka, na pamiątkę zagwożdżonego koła królewskiej karocy w starym, drewnianym moście.
Dziś osada Pianki jest miastem Pionki otoczonym Puszczą Kozienicką, w której krętym strumykiem płynie rzeka Zagożdżonka.
 

Oddaj swój głos:
(6006)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...