Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

1043. PL Bartosz Kozina O dziwnym warzywie

16 października 2014,

Polska

województwo

 

kategoria twórcza A

kategoria wiekowa 6 lat  

Przedszkole Bajkowa Dolina w Pszennej

nauczycielka: Ksenia Krawczyk  

 

 O dziwnym warzywie
      W małej wsi położonej w zielonej dolinie mieszkał rolnik, który uprawiał buraki. Pewnego razu na wieś przybyła bratanica gospodarza - Ania .  Była ona śliczną, wesołą dziewczynką, która całe dnie spędzała na wędrówkach po polach, któregoś dnia zainteresowały ją bardzo duże i dziwne warzywa. Dziewczynka wyrwała je z ziemi i pobiegła do wujka.
- Wujku, wujku! A cóż to takie duże urosło? – zapytała dziewczynka.
- To są buraki. – zaśmiał się wujek i opowiedział jej historię.
Dawno, dawno temu za siedmioma rzeczkami i trzema górkami mieszkał chłopiec. Był on bardzo biedny i chodził od wsi do wsi i prosił o jedzenie. Ale nie wszyscy ludzie ofiarowali mu coś do przekąszenia. Ubogi chłopiec często jadł produkty kradzione z pola. Jego również zdziwiło olbrzymie, słodkie warzywo. Pomyślał wtedy, że warto zrobić z tego coś dobrego dla dzieci. W nocy przyśniło mu się urządzenie, dzięki któremu można wydobyć słodycz z tego warzywa. Jednego razu wędrując po świecie znalazł pracę jako parobek na dworze u bogatego dziedzica. Pan ten bardzo polubił ubogiego
chłopca i traktował  go jak syna, a ten zdradził mu swoje marzenia i sny. Wówczas bogaty mężczyzna postanowił pomóc chłopcu. Zakupił potrzebne narzędzia i sprzęty. Prace nad maszyną trwały bardzo długo, ale pierwsza próba powiodła się i ze słodkiego warzywa powstał słodki proszek. Dobre wieści szybko się rozeszły i zaczęto konstruować wiele podobnych maszyn. Czas mijał… Bogaty właściciel zachorował i swoją posiadłość przekazał chłopcu, który bardzo szybko postanowił zatrudnić pomocników, którzy pomogli mu w pracy przy maszynach. Wokół posiadłości zaczęto budować domy, coraz więcej ludzi zamieszkiwało te tereny. I tak po kilku latach powstała wieś. Na część bogatego dziedzica chłopiec nazwał ją Pszenno, a słodki proszek otrzymał nazwę ,,cukier’’ i przetrwał po dziś dzień.
- Teraz już wiesz, Aniu jak nazywają się te duże słodkie warzywa i jak ważne były dla ubogiego chłopca.  – Powiedział wujek.


 

Oddaj swój głos:
(66)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...