Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

1039. PL Patrycja Grabowska Prawdziwy skarb rybaka

16 października 2014,

Polska

województwo pomorskie

Kwidzyn

 

kategoria twórcza B

kategoria wiekowa 12 lat  

Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie

ul. Grunwaldzka 54
82-500 Kwidzyn

nauczycielka: Violetta Hillar  

 

Prawdziwy skarb rybaka

    Dawno, dawno temu w dalekiej krainie mieszkał samotny rybak. Nie miał żony ani dzieci. Był bardzo biedny. Utrzymywał się jedynie ze sprzedaży złowionych ryb. Codziennie przed świtem wypływał w morze i zarzucał sieć na ryby. Zawsze marzył o tym, żeby być bogatym. Myślał, że z powodu swojego ubóstwa nie może znaleźć prawdziwej miłości.
     Pewnego razu, gdy łowił ryby, zauważył pływającą po morzu butelkę ze zwiniętą, zniszczoną kartką papieru. Od razu otworzył ją i rozwinął kartkę. Z jednej strony znajdowała się mapa, zaś z drugiej pięknym pismem, wielkimi literami, napisane było: POMOCY! Jednak wzrok biedaka przyciągał jeden, jedyny znak na mapie – duży czarny X. Wszystkie opowieści mówiły o tym, że taki znak oznacza skarb. Zachwycony rybak wrócił do domu. Tam dokładnie przyjrzał się mapie. Droga nie wydawała się zbyt daleka ani bardzo uciążliwa. Podekscytowany postanowił wyruszyć już następnego dnia. Jedyne co zrobił, to przygotował niezbędny prowiant, odzież oraz łódź.
    Nazajutrz rano opuścił dom i wyruszył ku przygodzie. Według mapy należało płynąć na wschód, aż dotrze się do kolejnego lądu. Żeglował całe dwa dni i całe dwie noce bez snu. W końcu nad ranem zauważył ląd. Była to opustoszała wyspa. Zmęczenie bardzo dawało znać o sobie, więc rybak zdrzemnął się krótko na brzegu, a potem szybko wyruszył na dalsze poszukiwania. Na mapie zaznaczona była niewielka góra, a u jej podnóża wejście do jaskini. Poszukiwacz skarbu rozpoczął wędrówkę przez wyspę. W końcu natknął się na jaskinię, wszedł do środka i zaczął ją badać. Wydawało mu się, jakby wpadł w ciemną otchłań. Ale szedł wciąż przed siebie, bo przecież gdzieś tam, w jakimś tajemnym miejscu, miał znajdować się skarb. W końcu w jaskini zaczęło robić się jaśniej. Widać już było długi, wąski korytarz, na którego końcu stała stara skrzynia. Rybak podbiegł do niej i otworzył okute wieko. Skrzynia była pełna złota, klejnotów oraz kosztownej biżuterii. Na wierzchu leżała kartka, na której napisane było: „Skarb jest twój i tylko twój, ale nie możesz nikomu pomagać”. Szczęśliwy zdobywca zaczął targać skrzynię do wyjścia.
    Kiedy wracał z jaskini, usłyszał dźwięczny głos wołający o pomoc. Rybaka jednak już nic nie obchodziło. Po zdobyciu bogactwa nawet nie myślał o tym, żeby komuś pomóc i spokojnie wracał, ignorując potrzebującą osobę. Nagle usłyszał ten sam głos. Tym razem jednak ktoś śpiewał. Jakaś magiczna siła zaczęła go ciągnąć w tamtym kierunku. Rybak, choć nie miał zamiaru już chodzić po tej przerażającej jaskini, to jednak nie mógł przestać się zbliżać w stronę śpiewającego głosu. Cały czas opierał się, aż nagle piękny śpiew zamienił się w żałosny płacz. Serce rybaka zmiękło i już bez oporu ruszył w kierunku głosu.
    Doszedł do skalnej komnaty, gdzie zauważył syrenę pływającą w maleńkim jeziorku. Jeziorko było utworzone przez niewielką, podziemną rzeczkę. Smutna syrena opowiedziała rybakowi swoją historię. Okazało się, że jest królową podwodnego Syreniego Królestwa. Została uwięziona w tym strasznym miejscu przez złego czarodzieja, władcę sąsiedniego Państwa Ośmiornic. Syrena nie mogła wydostać się poza maleńkie jeziorko, które zostało otoczone magiczną barierą. Udało jej się jedynie wysłać list w butelce poprzez rzeczkę prowadzącą z jaskini do zatoczki i dalej, aż do morza. Nie wiedziała również, że podstępny czarodziej zostawił skrzynię ze skarbem, aby przeszkodzić w jej uwolnieniu.
     Rybak podszedł do jeziorka i wyciągnął rękę. Magiczna bariera wybuchła odrzucając go na skały i zniknęła. Niestety, wraz z nią zniknęła również skrzynia ze skarbami. Na szczęście udało się uwolnić syrenkę. Uciekli szybko z jaskini i dopłynęli do podwodnego królestwa. Syrena zaczęła śpiewać. Przypłynęli uradowani poddani oraz rodzina królowej. Serdecznie ją przywitali, ciesząc się i pięknie śpiewając. Od lat ich kraina nie miała władcy. Obserwując radość i miłość w rodzinie syrenek rybak zrozumiał, że najważniejsza jest właśnie rodzina i miłość, a nie majątek. Wprawdzie nie miał już swego skarbu, lecz uprzejma i hojna królowa syren podarowała mu złotą rybkę. Rybka spełniała tylko jedno życzenie. Rybak po długim namyśle zażyczył sobie cudownej rodziny. Nagle rybka zniknęła, a on sam znalazł się w swoim domu, gdzie czekała na niego żona oraz dwoje dzieci. Mężczyzna dopiero wtedy poczuł, co to jest prawdziwe szczęście. Już nigdy nie myślał o pieniądzach, a jedynie o szczęśliwym życiu.

 

 

(foto miniaturka Adamo Franko)
 

Oddaj swój głos:
(108)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...