Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

953. PL Dawid Ciemiński „Diabelski Kamień”

15 października 2014,

Polska

województwo pomorskie

powiat bytowski

Bytów

 

kategoria twórcza A

kategoria wiekowa  12 lat

 

Szkoła Podstawowa im. Obrońców Polskości na Ziemi Ugoskiej w Ugoszczy

opiekun: Wiesława Dorau

 

 

Dawid Ciemiński „Diabelski Kamień”

 

Od wielu wieków w lipcu Kaszubi pielgrzymują do Gdańska na odpust świętego Dominika, aby się pomodlić, wyspowiadać i zmienić na lepsze. Pielgrzymki te bardzo złościły diabła, więc postanowił zatarasować wejście do miasta. Długo latał nad Kaszubami w poszukiwaniu odpowiedniego kamienia, który ostatecznie znalazł w lipuskich lasach.

Ponieważ dzień odpustu się zbliżał należało od razu przystąpić do działania, gdyż głaz był wyjątkowo wielki i ciężki. Diabeł obwiązał głaz łańcuchem i uniósł. Ze względu jednak na ogromny ciężar zmuszony był często odpoczywać.

Ponieważ letnie noce są krótkie i szybko nadchodził świt, a diabeł był dopiero w Owśnicach niedaleko Kościerzyny, musiał więc przerwać pracę i poszukać schronienia. Niestety, wkoło nie znalazł nic odpowiedniego więc postanowił wywiercić dziurę w swoim kamieniu i do niej wskoczył.

Kiedy gospodarz rano zobaczył głaz na swoim polu bardzo się zdziwił. Postanowił usunąć głaz, gdyż ten tarasował mu wjazd na pole. Poprosił sąsiadów o pomoc. Razem próbowli ruszyć głaz, a gdy to się nie udało, starali się go rozłupać. Głaz jednak stał niewzuszony, jakby jakaś tajemna siła trzymała go w miejscu. Nie mogąc poradzić sobie z kamieniem zdecydowali postawią na nim krzyż. I tak kamień z umocowanym krzyżem stoi po dziś dzień. Diabeł zaś usunął się przed nim w sam koniec dziury i dotąd nikt go stamtąd jeszcze nie wypuścił.

 

Oddaj swój głos:
(58)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...