Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

920. IRL Julia Błaszczok

14 października 2014,

Wielka Brytania

Derry

Londonderry Irladnia Północna

Polish Abroad Saturday School

 

kategoria twórcza A

kategoria wiekowa 10 lat 

 

„Clann Lir” to jedna  z najpiękniejszych  legend  opowiadanych w Irlandii.
   Dawno, dawno temu, w starożytnej Irlandii , kiedy jeszcze  żyli Druidzi, czarownice i dziwne potwory , na odległym skrawku dzisiejszego hrabstwa Mayo w Irlandii , żył władca Mórz – Lir. Miał jedną córkę i trzech synów. Gdy żona mu zmarła, Lir doszedł do przekonania, że dzieci nie powinny żyć tylko z ojcem. Ożenił się  więc z siostrą zmarłej żony – Aoife.
   Król nie wiedział, że jest czarownicą. Aoife nie kochała dzieci , zabrała je potajemnie nad jezioro , gdzie zamieniła je w przepiękne łabędzie. Oprócz tej zamiany Aoife rzuciła na dzieci klątwę : będą łabędziami przez następne 900 lat, aż do dźwięku dzwona, oznajmującego przyjście Nowego Boga. Z udawanym płaczem wróciła do Lira i powiedziała, że dzieci się utopiły. Lir pobiegł nad jezioro, lecz zobaczył  na nim tylko cztery przepiękne łabędzie. Te podpłynęły do niego, po czym jeden z nich odezwał się ludzkim głosem. Była to najstarsza córka Fionnuala, która mogła mówić po ludzku i wszystko mu opowiedziała. Lir wściekł się niemiłosiernie i zmienił Aoife w wielką, czarną ćmę.
   Lir przychodził codzienne do swoich dzieci, karmił je, śpiewał im i opowiadał baśnie. Chociaż Lir był Bogiem, to niestety zestarzał się, aż w końcu umarł.
Łabędzie kolejne trzysta lat spędziły na wodach Cieśniny Moyle. Gdy drugie trzysta lat minęło, łabędzie przeniosły się bliżej domu, na jeziora małej wysepki Inish Glora, w dzisiejszym hrabstwie Mayo. Często płakały, gdyż z dawnego domu zostały tylko ruiny. Czasem łabędzie śpiewały, opowiadając w ten sposób swoją historię i swój los.
   Pewnego dnia łabędzie usłyszały głos. Głos ten unosił się z daleka i był inny od tych, które dotychczas słyszały. Ruszyły więc za tym głosem, przeczuwając , że jest to głos , który zakończy ich klątwę.
  Lecąc , dotarły do małej miejscowości Allihies, na Półwyspie Beara, gdzie wylądowały przy zakapturzonym człowieku. Zakapturzonym człowiekiem okazał się mnich Mochua. Łabędzie zapytały go czy jest zwolennikiem Nowego Boga. Chociaż mnich był zaskoczony, że łabędzie mówią ludzkim głosem, potwierdził opowiadając o przybyciu do Irlandii Świętego Patryka. Wysłuchał też historii zaczarowanych łabędzi, która tak naprawdę miała już 900 lat.
W końcu, gdy dzwon zabił ponownie, wzywając wiernych na mszę, położył swe ręce na łabędziach głowach. Wtem z pobliskich gór zeszła mgła i otuła całą piątkę. Mgła mieniła się kolorami tęczy a gdy odeszła, zamiast łabędzi, koło mnicha stali trzej chłopcy i dziewczyna – dorosłe dzieci króla Lira.
Niestety , wkrótce dzieci zamieniły się ze starości w proch, gdyż żyły przeszło 900 lat, a tam, gdzie się to stało, pozostały na ziemi głazy, na których do dnia dzisiejszego turyści kładą monety.
Dlatego w tym miejscu postawiono rzeźbę . Dwie linie metalowych rurek,  oprócz specjalnych zakończeń, posiadają także wycięcia w środku. Dzięki nim, gdy wieje wiatr, rusrki wydają głos, które do złudzenia przypominają łabędzi śpiew, który słychać w okolicy na wiele mil.
  Jeśli nie wierzycie, że tak było , zapraszam Was do hrabstwa Mayo w Irlandii na klify, gdzie przekonacie się na własne oczy czy to prawda.


 

 
Oddaj swój głos:
(41)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...