Kalendarz » Ozimek

    Brak wydarzeń.

887. PL Marta Jastrzębska Historia Krasnoludków według Koszałka-Opałka

13 października 2014, Ozimek

Polska

województwo opolskie

powiat opolski

gmina Ozimek

Szczedrzyk

 

kategoria twórcza B

kategoria wiekowa 11 lat V klasa 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szczedrzyk

 

 

Historia Krasnoludków według Koszałka-Opałka

 Bardzo lubię opowiadania o krasnoludkach. Uważam, że jest w nich ziarno prawdy. Bardzo znaną historię tych maleńkich ludzików opisała Maria Konopnicka w książce „ O Krasnoludkach i sierotce Marysi”. W bajce tej poznajemy drużynę króla Błystka, która zimą mieszka w Kryształowej Grocie pod ziemią, na wiosnę wychodzi na powierzchnię i mieszka w ludzkich domostwach.          
 Błystek jest królem szanowanym przez poddanych za sprawiedliwe rządy, roztropne rady i dobre serce dla swoich podopiecznych i dobrych ludzi. Na królewskim krasnoludkowym dworze mieszkają: Koszałek – Opałek – nadworny kronikarz i uczony mąż, Podziomek – największy żarłok z całej drużyny, lubiany za piękną grę na flecie, Pietrzyk – nadworny kucharz, Mikuła i Pakuła – pilnujący porządku w grocie, a także Żagiewka, Biedronek, Kozubek, Modraczek, Słomiaczek, Purchawka i inni.
W dawnych czasach ludzie mawiali „każda chata ma swego skrzata’’. Krasnoludki pomagały dobrym ludziom w pracach domowych, dbały o zwierzęta, karmiły konie, zaganiały kury na grzędę, żeby nie gubiły jajek w pokrzywach, opiekowały się dziećmi, opowiadały bajki, strugały zabawki z drewna, dziewczynkom czesały włosy i plotły warkocze. Dbały, żeby ogień w palenisku nie zgasł, czasem przygrywały ludziom do tańca. Za swoją pracę otrzymywały okruszyny z chleba, twarogu, mleko lub miód w kubeczku, ziarno pszenicy lub prosa. Złym i leniwym ludziom różne psoty wymyślały. Kury z zagrody wypuścili, śmieci z kątów na środek izby wymietli, muchy w zupie natopili, wodę z wiaderka wylali. Matkom, które nie dbały o swoje dzieci, krasnoludki wykradały dzieci z kołyski i podrzucały w to miejsce brzydkiego i wiecznie głodnego krasnoludka. Historię Koszałka – Opałka Maria Konopnicka podobno usłyszała w dzieciństwie i postanowiła podzielić się nią z innymi. W ten sposób dowiedzieliśmy się o przygodzie Sierotki Marysi i dużych zmianach w życiu niejakiego Skrobka, który na swej drodze spotkał krasnoludki. Koszałek – Opałek zdradził też pisarce wielki sekret krasnoludków, kiedy ktoś w obronie krasnoludka stanie, albo w niedoli mu pomoże, to cała brać krasnoludkowa, chce mu się za to odwdzięczyć.      
Pewnego razu wiosną, kiedy krasnoludki wychodziły z Kryształowej Groty na powierzchnię ziemi, poprosiły Skrobka o podwiezienie do najbliższej wsi. Ubogi wdowiec prośbę krasnoludków spełnił i ofiarował im gościnę w swoim gospodarstwie. Króla Błystka wzruszyło dobre serce biedaka, który nie miał czym nakarmić siebie i swoich synów i chętnie podzielił się tym, co miał z jego poddanymi. Po naradzie krasnoludki zadecydowały, że odmienią jego los. Skrobek z pomocą krasnoludków wykarczował las koło domu, powybierał z pola kamienie i pnie drzew i przygotował ziemię pod uprawę. Mali pomocnicy pozbierali po wsi ziarno, które ludzie jadący na pole pogubili, złożyli je pod dębem rosnącym przy chacie Skrobka. Postarali się też o to, aby biedak znalazł je w odpowiednim czasie i wykorzystał do zasiewu. Koszałek - Opałek opowiedział też o przygodzie Podziomka. Kiedyś krasnoludki porzuciły Podziomka kobiecie, która nie dbała o swoje dziecko. Podziomek wyjadał jej wszystkie zapasy, aż któregoś dnia zorientowała się, że to krasnoludek i wtedy zbiła go miotłą. Krzyki Podziomka usłyszała mama sierotki Marysi i stanęła w jego obronie. Niebawem nadszedł dzień, kiedy Marysia Sierotka znalazła się w tarapatach, bo lis Sadełko zadusił jej wszystkie gąski, które pasła na łące. Z pomocą przyszedł jej Podziomek, zaprowadził Marysię do Królowej Tatry, która martwe gąski ożywiła. Doprowadził też do tego, że chorą Marysię znalazł w lesie Skrobek i przygarnął do swojego domu. Od tej pory w skrobkowej chacie nigdy nie brakowało jedzenia, Marysia dbała o porządek w obejściu, a Skrobek traktował ją jak swoją rodzoną córkę. W taki sposób krasnoludki odmieniły ciężki los Skrobka i Marysi.
Dzięki historii opowiedzianej przez Koszałka – Opałka dzieci dowiadują się, że warto być życzliwym dla innych, stawać w obronie słabszego, pracować stosownie do swoich możliwości i wieku, pomagać rodzicom i szanować starszych. Mam nadzieję, że ten uczony mąż nadal chodzi po domach, siada na łóżeczkach dzieci i snuje swoją opowieść. Kto wie, może dzisiaj zamiast gęsiego pióra ma laptopa i korzysta z naszego Internetu?


 

 

 

Oddaj swój głos:
(174)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...