Kalendarz » Ziębice

    Brak wydarzeń.

779. PL Julia Malinowska Szewczyk Dratewka

12 października 2014, Ziębice

Polska

województwo dolnośląskie

powiat ząbkowicki

Ziębice 

 

kategoria twórcza A

kategoria wiekowa III klasa 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Ziębicach   

tel.74 8191576
e-mail:sp2ziebice@vp.pl    
opiekun: Edyta Sendor 

 

 

Pewnego razu Szewczyki wędrował przez las i zobaczył rozrzucone mrowisko. Postanowił je odbudować. Wtedy królowa mrówek  podziękowała Dratewce za pomoc. Obiecała, że jeśli będzie kiedyś w potrzebie, mrówki mu pomogą. Po kilku dniach wędrówki szewczyk zobaczył zniszczoną barć. Pozbierał wosk i włożył go do barci, oblepił otwór                         i zatamował cieknący miód. Królowa wyszła z ula i podziękowała szewczykowi za pomoc. Obiecała, że gdy będzie w potrzebie, na pewno pszczoły przyjdą mu z pomocą. Minęło parę dni. Szewczyk szedł między wielkimi stawami i zobaczył pływające po wodzie kaczki cyraneczki. Wyjął chleb i zaczął je karmić. Kaczki podziękowały mu za chleb i obiecały,  że gdy tylko szewczyk będzie w potrzebie, na pewno kaczki mu pomogą.
Szewczyk dotarł do miasteczka, w którym była wielka wieża. Zła czarownica zamknęła tam piękną pannę. Trzeba wykonać trzy zadania, żeby ją wyratować.  Szewczyk Dratewka postanowił spróbować uwolnić pannę. Czarownica wpuściła Dratewkę do wieży  i zaprowadziła do komnaty, w której stała miska piasku z makiem. Zadaniem Dratewki było oddzielenie maku od piasku. Jeśli do rana nie wykona zadania, czarownica urwie mu głowę.  To zadanie pomogły mu wykonać mrówki. Czarownica bardzo się zdziwiła, ale  dała mu  drugie zadanie. W pobliżu zamku był staw, w którym panna zgubiła  złoty kluczyk.                        

Jeśli Szewczyk kluczyka nie odnajdzie, czarownica urwie mu głowę. Nadleciały kaczki. Poprosiły ryby o pomoc. Kluczyk szybko został znaleziony.  Czarownica bardzo się zdziwiła na widok kluczyka, ale otwarła nim drzwi do komnaty. Tam było dziewięć panien. Szewczyk miał odgadnąć, która z panien jest tą prawdziwą. Panny były tak samo ubrane i szewczyk        nie wiedział, która jest właściwa. Zobaczył jednak, że rój pszczół krąży nad głową dziewiątej panny i wskazał właśnie ją. Wtedy panna zrzuciła zasłonę z głowy i z radością uściskała Szewczyka. Czarownica zaś zamieniła się w wielkie czarne ptaszysko, wyleciała przez okno wieży i nikt jej więcej nie widział.
Dratewka zamieszkał z panną w zamku i żyli długo i szczęśliwie.

 

 

 

 

Oddaj swój głos:
(1024)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...