Kalendarz » Chorkówka

    Brak wydarzeń.

713. PL Paweł Krzywda Drogocenna sól

11 października 2014, Chorkówka
Polska 
województwo podkarpackie 
powiat krośnieński
Chorkówka 
kategoria twórcza  B

kategoria wiekowa 11 lat  

Szkoła Podstawowa Chorkówka 

 

Drogocenna sól

 

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami w przepięknym królestwie mieszkał król Zybert. Był królem bardzo mądrym, roztropnym i sprawiedliwym.
W swoim królestwie był bardzo lubiany przez swoich poddanych. Miał on trzech synów. Najstarszy Cherlacy, młodszy Marcelino a najmłodszy January. Wszyscy synowie byli bardzo posłuszni i oddani swojemu ojcu. Jednego z nich król musiał wybrać na swojego następcę, ale nie wiedział, który z nich będzie odpowiednim kandydatem. Król wezwał swoich synów do siebie i zadał im jedno kluczowe pytanie: „Jak mnie kochacie?”. Na odpowiedź król czekał tydzień. Wszyscy synowie wydawałoby się, że nie będą mieli problemów z odpowiedzią, a jednak. Najmłodszy z nich tak bardzo kochał swojego ojca, że nie umiał do niczego porównać swojej miłości. W tajemnicy przed wszystkimi  udał się do pięknej wróżki Oktawii po naradę.
W końcu nadszedł dzień szczerych wyznań. Wszyscy synowie stanęli przed królem Zybertem, aby wyznać mu swoją miłość. Najstarszy z ich odpowiedział: „Ja ojcze kocham Cię jak złoto”. Król był zachwycony. Pomyślał, że to bardzo dobrze, gdyż złoto jest piękne i drogocenne. Drugi syn rzekł: „Ja ojcze kocham Cię jak perły!”. Z tej odpowiedzi król także był zachwycony. Trzeci syn odparł: „Ja ojcze kocham Cię jak sól”. Ta odpowiedź bardzo się ojcu nie spodobała. Król był bardzo rozczarowany i zawiedziony, że jego najmłodszy syn miłość do ojca porównuje do soli. Sól przecież jest bardzo tania i łatwo dostępna. Za tą odpowiedź król Zybert wygnał syna ze swojego królestwa i dał mu na drogę koszałek ze solą. Zasmucony January udał się w długą drogę. Z wielkim żalem poszedł na skargę do wróżki Oktawii. Ta użyła swoich czarów i sprawiła, że w całym królestwie nie było soli. Wszyscy kucharze gotowali bez soli. Królowi to bardzo nie odpowiadało. Każde danie było bez smaku. Ciągle zmieniał kucharzy, gdyż twierdził, że żaden z nich nie umie gotować. Sprowadził nawet najlepszego kucharza na całym świecie. Niestety on także nie potrafił dogodzić królowi. Wtedy król usiadł i ze spuszczoną głową pomyślał i rzekł: „Mój najmłodszy syn miał rację. On kocha mnie i moje królestwo najbardziej”. Nakazał odszukać najmłodszego syna. Król jemu właśnie oddał całe swoje królestwo i stwierdził, iż to January będzie najlepszym jego następcą.
Po objęciu rządów przez Januarego w królestwie zapanował dobrobyt. Wróżka cofnęła czar i przywróciła smak potraw. Wszyscy w królestwie żyli długo i szczęśliwie.

 

Oddaj swój głos:
(81)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...