Kalendarz » Dębica

    Brak wydarzeń.

504. PL Nikolas Przytulski Legenda o Gryfie

3 października 2014, Dębica

Polska

województwo podkarpackie

Dębica

 

kategoria twórcza A

kategoria wiekowa 11 lat V klasa

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Gen.Tadeusza Bora-Komorowskiego w Dębicy

ul. Kraszewskiego 37

nauczyciel plastyki: Roman Przewoźnik

 

 

 

Legenda o Gryfie

7 marca 1358 roku Świętosław otrzymał od Kazimierza Wielkiego prawo lokalizacji miasta Dębica. Całkowite urządzenie miasta powierzył Mikołajowi- sołtysowi z Lipin, którego w 1372 r. uczynił pierwszym dziedzicznym wójtem. Prawdopodobnie, wręczając akt lokalizacji powiedział ...i niech Gryf z naszego znaku chroni to miasto swoimi skrzydłami. Gryf pojawiał się już w mitologii, miał strzec skarbu złożonego w ofierze Apollinowi przez Hiperborejczyków. W 1900 r. Evans, prowadząc na Krecie  w Knossos wykopaliska archeologiczne, odkrył pałac królewski. Dotarł do sali tronowej, gdzie po obu stronach tronu stały dwa potężne Gryfy. Najwyraźniej już starożytni znali Gryfa jako wzór stróża                      i opiekuna.
Już około 1000 lat temu w Saksonii zagnieździły się Gryfy- między Miśnią a Dreznem. Przetrwało o nich wiele interesujących legend.
Bardzo dawno temu pewien Gryf dotarł na wschód na tereny obecnej Polski, a dokładniej nad rzekę Kwisę na Dolnym Śląsku. Wówczas królem Polski był Bolko. Robił on ogromne spustoszenie, ludzie się go bali, na jego widok uciekali. Porywał ludzi i zwierzęta. Był tak ogromny, że nie było żadnego śmiałka, który by się ośmielił go zniszczyć. Książę Bolko miał piękną, powabną córkę Agnieszkę. Pewnego razu wpadł on na pomysł, że w zamian za unicestwienie potwornego Gryfa odda rękę córki i połowę swojego królestwa. Bardzo szybko znalazł się odważny, dla którego najważniejsza była córka księcia. Był to rycerz Gotfryd herbu Owieczka zwany Owczarzem. Udał się on by obserwować z ukrycia Gryfa. Tam dostrzegł, że ma on potomstwo. Gdy nadeszła długo oczekiwana chwila rycerz podpalił gniazdo. Widząc to wszystko Gryf powrócił, by ratować małe gryfięta. Płomienie spaliły całe gniazdo wraz z gryfiętami. Gryf przeżył, ale spalił sobie skrzydła. Ranny i nie mogący latać, padł pod mieczem Gotfryda. W dowód uznania za dzielność Gryfa, który ratował własne dzieci, nie zważając na ból śmierć, rycerz przyjął za swój herb Gryfa. Tam gdzie znajdowało się to gniazdo założył miasto Gryfów.

 

Oddaj swój głos:
(13)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...