Kalendarz » Dębica

    Brak wydarzeń.

497. PL Natalia Oskarbska Boginki

3 października 2014, Dębica

Polska

województwo podkarpackie

Dębica

 

kategoria twórcza A

kategoria wiekowa 10 lat IV klasa

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Gen.Tadeusza Bora-Komorowskiego w Dębicy

ul. Kraszewskiego 37

nauczyciel plastyki: Roman Przewoźnik

 

 

 

LEGENDA

Boginki

Od Łysej Góry w stronę Kopalin znajduje się rozległy pas lasu zw. kiedyś Rękawem. Miejsce to jest bardzo wilgotne, porośnięte szuwarami i lasem. Nazywano je Boginki. 
Wierzono bardzo dawno temu, że ten, kto zbliżył się w nocy do tego miejsca, był wciągnięty siłą do lasu przez boginki. Tam łaskotały aż do śmierci. Aby nie dać oczarować się ich śpiewem zagłuszano ich dźwięki lub zatykano sobie uszy.
Opowieści o boginkach wywarły bardzo duży wpływ na młodego chłopca z Kawęczyna.         

Był to Pietrek. Nie budził on zainteresowania dziewczyn z okolicy. Wyśmiewały go za to,  że jest półsierotą i pracuje u gospodarza za niewielkie wynagrodzenie.
Pewnego dnia zmuszony był jechać po glinę do Kopaliny. Gdy już miał cały wóz wypełniony tłustą gliną, wsiadł i ruszył w stronę domu gospodarza. Chcąc skrócić sobie drogę pojechał przez Łysą Górę. Tam na wystającym konarze rozleciało się koło. Zapadła noc. Piotrek, zakładając koło u wozu poczuł, że jest obserwowany. Wtem dostrzegł młodą dziewczynę o szmaragdowym spojrzeniu i zielonych włosach. Następnego dnia nikomu o tym niecodziennym zdarzeniu nie opowiedział, bo wiedział, że nikt mu nie uwierzy. 
Minęło wiele dni i historia się powtórzyła. Pietrek po całodziennej pracy, zmęczony usiadł na pniaku. Wtedy usłyszał dźwięki boginek. Oczarowany, nie myśląc o konsekwencjach, podążył za ich głosem. Gdy podszedł dostatecznie blisko ujrzał boginie. W pewnym momencie znalazł się w środku, był otoczony nimi ze wszystkich stron. Na całym ciele czuł lekki, drażniący dotyk ich dłoni i włosów. Zaczął czuć się coraz bardziej niematerialnie.         Od tej nocy nikt go już więcej nie zobaczył. 

 

 

Oddaj swój głos:
(98307)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...