Kalendarz » Dębica

    Brak wydarzeń.

496. PL Milena Pasterczyk Kwiat paproci

3 października 2014, Dębica

Polska

województwo podkarpackie

Dębica

 

kategoria twórcza A

kategoria wiekowa 10 lat V klasa

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Gen.Tadeusza Bora-Komorowskiego w Dębicy

ul. Kraszewskiego 37

nauczyciel plastyki: Roman Przewoźnik

 

 

LEGENDA

Kwiat paproci

Około 800 lat temu w czerwcu młodzież z Karazyjaka i Podgrodzia oczekiwała na święto Kupały. Obchodzono je każdego roku w najkrótszą noc. Wówczas zakwitał kwiat paproci. 
Szczególnie niecierpliwie na to święto oczekiwał Stasz z Krazyjaka. Zakochał się w dziewczynie o pięknych i długich warkoczach nazywanej przez miejscowych Karasokosa. Jej także podobał się Stasz lecz tego mu nie okazywała. W noc Kupały Stasz postanowił dać jej całusa, aby przekonać się o jej uczuciach do niego. 
Pewnego dnia tuż przed nocą Kupały w pobliżu Wisłoki przejeżdżali kupcy. Od całego taboru odłączył się jeden wóz. Skierował się do wsi Stasza. Był to Janasz pracujący jako ochroniarz. Wracał z daleka bogaty, pewny siebie, zmężniały i sławny. Przeżył wiele przygód, o których wszystkim z przyjemnością opowiadał. Jego opowieści najbardziej zaciekawiły dziewczęta.
Nazajutrz świętowano. Między wsią a Wisłoką rozłożono olbrzymi stos drewna, przeznaczony do spalenia. Zaczęła zbierać się młodzież, ludzie starsi i w średnim wieku. Śpiewano, tańczono, wszyscy się dobrze bawili. W pewnym momencie do palącego się stosu drewna i gałęzi podeszła starsza kobieta. Rzuciła          do ognia jakieś zioła i zaczęła wymawiać zaklęcia. Był to znak dla dziewcząt, które od tej pory miały rozstać się z wiankami. Wszystkie poszły nad rzekę. Wchodziły do wody i zrzucały wianki. Gdy te odpłynęły w dół rzeki dziewczęta wracały do ogniska. Od tej chwili aż do wschodu słońca każdy chłopak bez skrępowania mógł uwodzić dziewczynę, zachęcając ją do małżeństwa. 
Z takim zamiarem czekał w krzakach zniecierpliwiony Stasz. Gdy ujrzał Karasokasę wiedział, że to ona będzie wybranką jego serca. Powoli, zbliżając się do ukochanej, ujrzał ją w objęciach Janosza. Sytuacja Stasza była tragiczna do momentu, gdy uświadomił sobie, że w noc Kupały dojrzewa Kwiat Paproci.  Każdy, kto go wówczas zerwie będzie bogaty i szczęśliwy.
Bez chwili najmniejszego wahania Stasz rozpoczął gorączkowe poszukiwania. Noc była bardzo jasna, księżycowa, co ułatwiło mu poszukiwania. Szukał bardzo długo, ale nie znalazł. Zmęczony przysiadł na pobliskim pniu. Gdy spojrzał na drugi brzeg Ostrej dostrzegł w kępie paproci coś, co świeciło zielonym światłem. Uradowany zerwał się z pnia i pobiegł w kierunku Kwiatu Paproci. Przeskoczył potok i zaczął wspinać się na górę. Gdy był na wyciągnięcie ręki pierwszy promień światła padł na ziemię i Kwiat Paproci zniknął. 
Zrezygnowany Stasz padł na ziemię. Gdy się nazajutrz obudził słońce było już wysoko na niebie. Różne myśli przychodziły mu do głowy. Postanowił, że zaczeka tutaj rok, aż znowu urośnie ten kwiat. Zaznaczył obok niego drzewo, a niedaleko budował chatkę, w której miał zamieszkać. Pewnego razu, gdy szukał odpowiedniego drzewa na budowę chatki ujrzał dziewczynę zbierającą jagody. Przypominała mu Krasokosę, dlatego bardzo mu się spodobała. Dziewczyna uciekając przed nieznajomym hałasem wpadła mu w ramiona. Pietrek doświadczony minionym czasem, nie wypuścił już dziewczyny. Wyznał jej swe uczucia i poprosił o rękę. Od tej pory żyli razem długo i szczęśliwie.

 

 

Oddaj swój głos:
(158)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...