Egminy.eu » ŁÓDZKIE » tomaszowski » Czerniewice

Kalendarz » Czerniewice

Biznes » Czerniewice

Targi Kwatermistrzowskie odbędą sie w ramach Kongresu „Wojsko Polskie Szansą dla Przedsiębiorczości”. www.mtl.lodz.pl Międzynarodowe Targi Łódzkie; Łódź, al. Politechnki 4
Międzynarodowe Targi Łódzkie; Łódź, al. Politechnki 4 petfair@mtl.lodz.pl www.mtl.lodz.pl
Międzynarodowe Targi Łódzkie; Łódź, al. Politechnki 4 zlotanitka@mtl.lodz.pl www.mtl.lodz.pl
Organizatorzy: Zakład Italianistyki oraz Zakład Historii i Teorii Filmu UŁ   więcej na: www. wiedza.uni.lodz.pl/archives/838
Czerniewice

Czerniewice - gmina wiejska

MAZOWICKA 42
97-216 CZERNIEWICE
gmina@czerniewice.pl
www.czerniewice.pl

Newsy » Czerniewice

8 stycznia 2015 Honorata Zapaśnik Wiersze z pieca   Pobudka o 3.30. Wybiegam z domu i ruszam pędem do autobusu. Puste 601 przecina ciemności,...
7 stycznia 2015 Szanowni Państwo, zapraszamy do lektury styczniowej Krytyki Literackiej, którą można pobrać bez opłat ze strony...
7 grudnia 2014 Szanowni Państwo,   zapraszamy do lektury grudniowej Krytyki Literackiej, którą można pobrać bez opłat ze strony...
4 listopada 2014     Miesięcznik internetowy, ISSN 2084-1124; dwa razy do roku – wiosną i jesienią – ukazuje się w wersji papierowej....
7 października 2014 Zapraszamy do lektury październikowej Krytyki Literackiej, którą można pobrać bez opłat ze strony...
3 października 2014 ciąg dalszy Janusz Najder, Tomasz Sobieraj POEZJA, ETYKA I... POLITYKA...

Galeria » Czerniewice

(427)
25 listopada 2014 - 10 marca 2015

Polska województwo łódzkie powiat bełchatowski Zelów kategoria twórcza B kategoria wiekowa...
(45)
25 listopada 2014 - 10 marca 2015

Polska województwo łódzkie powiat bełchatowski Zelów kategoria twórcza B kategoria wiekowa...
(67)
25 listopada 2014 - 10 marca 2015

Polska województwo łódzkie powiat bełchatowski Zelów kategoria twórcza B kategoria wiekowa...Konkursy » Czerniewice

21 czerwca 2014 - 21 czerwca 2014

XVI Ogólnopolski Dziecięcy Festiwal Muzyki Elektronicznej PRELUDIUM 2014    
- 14 lutego 2014

Konkurs Poetycki Kocie Walentynki 2014 Uwaga miłośnicy kotów  ! Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA, ul. Łanowa 14, organizuje...

Ciekawe » Czerniewice

„Animal Planet”
„Animal Planet” Łódź Miejska Galeria Sztuki Galeria Re:Medium – ul. Piotrkowska – 15.11.2014 – 13.12.2014 –  otwarcie: piątek 14.11.2014, godzina 18.00

W europejskiej i światowej sztuce szkło jest materiałem, który także wykorzystują wybitni artyści, pracujący w różnych technikach artystycznych. Tworzą niezwykłe prace: obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo, obiekty architektoniczne, design. Właśnie takie prace są prezentowane na głównych wystawach Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”.

W polskiej sztuce szkło jest całkowicie ignorowane. Obiekty ze szkła i z wykorzystaniem szkła nie są prezentowane na wystawach, nie trafiają na aukcje sztuki ani do kolekcji muzealnych czy prywatnych.

Zapraszając na główną wystawę 3 edycji Europejskiego Festiwalu Szkła do galerii sztuki współczesnej, Elżbieta Fuchs, dyrektor Galerii Miejskiej w Łodzi, udzieliła poparcia naszym działaniom na rzecz popularyzacji sztuki szkła w Polsce. Dziękujemy.

Anita Balic, prof. Kazimierz Pawlak – organizatorzy “Play with Glass” – European Glass Festival

Czy prezentując prace artystów tworzących obiekty ze szkła można opowiadać historie? Komentować rzeczywistość? Prowokować do dyskusji?...

Przygotowanie interesującej wystawy na „zadany temat” z udziałem tylko artystów zajmujących się szkłem jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem.

Jaką pracą zaskoczy nas artysta? Jaki poziom będzie ona prezentować? Czy zmieści się w temacie wystawy? Czy w rzeczywistości okaże się ona lepsza czy gorsza od tej zaprezentowanej na przysłanym zdjęciu?

Zapraszamy do Łodzi, do Galerii Re:Medium na „Animal Planet”.

kurator wystawy: Anita Bialic

 

 

(5)
„Grupa PRZEKAZ. Sztuka włók...

Wernisaż wystawy „Grupa PRZEKAZ. Sztuka włókna na Śląsku”, który odbędzie 9 października 2014 r. o godz. 16.30 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

„Grupa PRZEKAZ. Sztuka włókna na Śląsku” to wystawa jubileuszowa uświetniająca 25. lecie działalności artystycznej Grupy Przekaz.

Na wystawie w Łodzi zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt prac następujących artystów: Ewa Bergel, Maria Blotko - Kiszka,  Ireneusz Botor, Renate Domke, Aleksandra Herisz, Ewa Jędryk-Czarnota, Aleksander Olo Kiszka, Violetta Malczyk-Kotarska, Grażyna Malinowska-Krakowczyk, Barbara Nachajska-Brożek, Aleksandra Polanowska, Sonia Pryszcz-Botor, Ewa Rosiek-Buszko, Dominika Rzychoń, Hanna Żywicka.

Autorzy prac ukończyli „różne uczelnie, wywodzą się z różnych szkół artystycznych, różnorodność ich doświadczeń jest widoczna w pracach. Od tradycyjnego splotu tkackiego poprzez doświadczenia z wikliną, papierem, eksperymenty z grafiką, aż po prezentacje multimedialne. Czerpią z bogatych doświadczeń sztuki XX wieku (konceptualizm, pop-art., ready mades, Rauschenberg, Oldenburg), nie istnieją ograniczenia formalne, włókno służy wypowiedzi nie wyłącznie, lecz równorzędnie z rysunkiem, video, malarstwem. Można zaryzykować twierdzenie, że tkanina śląska wyróżnia się pewnym zatarciem granic wykorzystania poszczególnych technik - włókno traktowane jest służebnie. I w tym rysuje się jej siła.” (Sonia Pryszcz-Botor)

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

ul. Piotrkowska 282

93-034 Łódź

(5)
„W polskim stylu. 65 lat Ce...

Wernisaż wystawy „W polskim stylu. 65 lat Cepelii” 29 października o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa stanowi prezentację blisko 60 tkanin z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz 40 sprzętów i utensyliów domowych, wykonanych w 17 spółdzielniach i zakładach wzorcowych Cepelii.

Na wystawie obejrzeć można zespół kilimów, gobelinów, haftów i dywanów, gromadzonych od 1960 roku w Dziale Tkaniny Artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Będą im towarzyszyć – wypożyczone z rąk prywatnych – pojedyncze meble i domowe utensylia: zydelki, ławy, krzesła, stoliki, świeczniki, lustra, kompozycje zdobnicze. Zaprojektowane i wykonane z myślą o wyposażeniu wnętrz, dekorują je do dzisiaj. Co więcej, od pewnego czasu są przedmiotem kolekcjonerskich pasji. To istotny sygnał, informujący o niegasnącej fascynacji ludowością. Niesione przez nią formy, kolory, materie są po prostu atrakcyjne plastycznie.

65-lecie Cepelii przypada na okres kolejnej fali zainteresowania folklorem. Jest obecny w designie, modzie i w muzyce. Techniki rękodzielnicze egzaminują z zapałem młodzi, niemniej już mainstreamowi twórcy. W opozycji do masowej produkcji powraca moda na ręczne tkanie i haftowanie ludowych motywów, na kultywowanie – odkrywanych na nowo – dawnych technik rękodzielniczych.

Kurator wystawy: Małgorzata Wróblewska Markiewicz
tel.: (42) 683 26 84 w. 128, e-mail: m.wroblewska.mar@muzeumwlokiennictwa.pl

Wystawa będzie czynna od 29. 10 do 04. 01. 2015.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź
(5)
„Łódź – Norrköping – miasta...

Wernisaż wystawy „Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950-1970” 14 listopada 2014 r. o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

„Zapraszamy do wizyty w symbolicznym miasteczku, gdzie w witrynach sklepowych wystawiono artykuły tekstylne wyprodukowane w latach 50. i 60. w fabrykach Łodzi i Norrköping, a w polsko-szwedzkim kinie wyświetlany jest film o pracy i życiu mieszkańców obu miast.
Miasteczko zostało „wyczarowane” w naszym muzeum na rzecz realizacji projektu „Łódź, Norrköping – miasta włókniarzy 1950-1970". Dotyczy on realiów życia i pracy w dwóch ośrodkach włókienniczych, czyli Łodzi oraz szwedzkim Norrköping po zapadnięciu w Europie "żelaznej kurtyny", a konkretnie w dwudziestoleciu pomiędzy rokiem 1950 a 1970.”

Kurator wystawy: Agnieszka Szygendowska
(42 684 61 15, dzial.oswiaty@muzeumwlokiennictwa.pl)

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Wystawa czynna do 14.12.2014.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ul. Piotrkowska 282 93-034 Łódź

(5)
Monumentalne hafty

Tylko 2.09. 2014 roku specjalna prezentacja 2 monumentalnych haftów jednocześnie: „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Sobieski pod Wiedniem”

Monumentalny haft „Jan III Sobieski pod Wiedniem” (replika obrazu Jana Matejki) został zrealizowany przez 53 osobową grupę twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. W ten sposób upamiętnili oni 330 rocznicę bitwy stoczonej między wojskami koalicji chrześcijańskiej i armią turecką, która odbyła się pod Wiedniem w 1683 r. Wykonanie dzieła w skali 1:1 o wymiarach 458 x 894 cm zajęło blisko 3 lata. Oryginał obrazu mistrza Matejki znajduje się w Muzeum Watykańskim. Do informatycznego opracowania wzoru posłużyło zdjęcie obrazu pozyskane dzięki uprzejmości prof. Józefa Szaniawskiego. Haft składa się z połączonych ze sobą 50 fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej, która pozwala na ich prawidłową i efektowną prezentację. Haft składa się z 9.5 miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach. To wielkie przedsięwzięcie wymagało wielu wysiłków – umiejętności organizacyjnych oraz hafciarskich, a także ogromnej wytrwałości. Twórcy wspominali, że pracowali codziennie po 5 godzin. Energii do pracy dodawała im pasja i wielkie zamiłowanie do haftu.

"Bitwa pod Grunwaldem" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości. Wzór haftu składa się z 50 części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których złożono obraz jest 40.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź

 

(5)
„Persy” z Łodzi. Historia D...

„Persy” z Łodzi. Historia Dywilanu, który odbędzie się  25 września 2014 o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ekspozycja jest próbą przypomnienia jednego z najbardziej znanych łódzkich zakładów przemysłowych, którego wyroby, szczególnie w latach 70. i 80. XX w., stanowiły trudno dostępny przedmiot pożądania wielu Polaków.

Na wystawie prezentowane będą m.in.: widoki i plany architektury fabrycznej Dywilanu, fotografie pracowników, akcje, księgi pamiątkowe i sztandary zakładowe. Obok nich eksponowana będzie dokumentacja projektowa – karty przedstawiające wzory dywanów z lat 30. XX w. oraz projekty dywanów i chodników z lat 50.-90., wykonane przez znanych artystów, m.in.: Bolesława Tomaszkiewicza, Barbarę i Henryka Kubików, Halinę Ładanowską, Zygmunta Sutego, Zofię Somoggy i Annę Hanzl. Prezentowany będzie także szeroki asortyment tkanin, począwszy od niezwykle popularnych i wysoko cenionych serwet i kap pluszowych z pocz. XX w. po plusze konfekcyjne, meblowe i dekoracyjne z l. 50. i 60.
Ekspozycję wzbogacą dywany, m.in. cieszące się ogromną popularnością: „Polowanie” oraz dywan „Królewski”. Prezentowana będzie również sztuczna trawa – oryginalny wyrób dywilanowski, wprowadzony na rynek w 2010 roku. Wystawa wzbogacona jest wirtualnym pokazem wzornictwa dywanów od l. 60. do czasów współczesnych oraz filmem przedstawiającym różne techniki powstawania dywanów.


Wystawę będzie można oglądać do 3.01.2016 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282; 93-034 Łódź

 

(5)
Poświętne - Włodek Tkacz

Poświętne - odpust. Dawnych wspomnień czar. Wata cukrowa, kapiszony, wiatraczki i "złote" pierścionki z niebieskim oczkiem. Ileż to atrakcji za sobą niosły odpusty. Wydarzenie ważne dla mieszkańców. Tańce, śpiewy i przyśpiewki a wszytko to w tradycyjnych strojach. Balony uciekające hen do nieba i ryż dmuchany. Co jeszcze? Każdy z nas może przywołać z pamieci inny, równie miły obraz. A dzięki wnikliwej fotografii Włodzimeirza Tkacza wracamy w tamten świat. Jeżeli nie mamy możliwości realnie, to chociaż ciesząc oko fotografiami a serce wspomnieniami.

(5)

Literatura » Czerniewice

(5795)
(1631)
                    Jesień jest piękna i...
(1213)
(223)
        Gdzie te żniwa z tamtych lat, gdzie te snopy, gdzie jest kosa, sierp i bat Czas...
(1159)
(176)
              Wiosko moja ja kochać cię nie przestanę Te pachnące...
(1433)
(628)
            Nasza gmina ma program nowy I zbudowała kort tenisowy A teraz...
(2)
(0)
  nagle ktoś zaświecił iskiereczkę tliła się, rozbłyskała jaśniej, to znów przygasała i nie wiedzieć czemu, potem...