Galeria

Tadeusz Niemiec ... bajeczn...

Paleta barw, kolory niebiańskich odcieni, a to wszystko za sprawą sprawnego pędzla pokazuje nam Tadeusz Niemiec. Nie wiedziałam, że jest tyle kolorów, tyle odcieni i można łączyć je w takie cuda ...

5
Chmurnik

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Danieli Krystyny Jałkiewicz pt. „Chmurnik”, który odbędzie się 16 kwietnia 2015 o godz. 16.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Daniela Krystyna Jałkiewicz w swej działalności artystycznej zajmuje się tkaniną unikatową, rzeźbą, rysunkiem i ceramiką, wykonuje też scenografie teatralne i kostiumy. Prace Artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najnowsze prace artystki powstałe specjalnie z myślą o tej ekspozycji.
Wystawa będzie czynna do 7 czerwca 2015 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Kuratorem wystawy jest Barbara Ziemnicka-Darnowska
e-mail: b.darnowska@muzeumwlokiennictwa.pl
tel.: (42) 683 26 84 w. 213


Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź

 

5
Rysunki prasowe Zbigniewa J...

 „Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki”
Wernisaż wystawy: 26 lutego 2015 r. o godz. 17.00
Zbigniew Jujka urodził się w 1935 roku w Starym Targu Na Powiślu w województwie pomorskim. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym. Znany z publikacji w wielu czasopismach (w tym również zagranicznych). W 1953 roku zadebiutował w „Gazecie Zielonogórskiej”. Swoje życie zawodowe związał z „Dziennikiem Bałtyckim”, gdzie od 1963 roku prowadzi cotygodniowy „Dzienniczek” – satyryczny serwis aktualności. Jest twórcą wielu ilustracji książkowych i plakatów oraz współautorem antologii „III Rzeczpospolita w karykaturze”. Jego prace publikowane były w wydawnictwach poświęconych satyrze polskiej i europejskiej. Wydał ponad 50 albumów autorskich. W latach 1989 – 1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Był również jurorem konkursów satyrycznych. Brał udział w krajowych i zagranicznych wystawach – konkursach satyry polskiej, zdobywając wiele nagród. Jest wielokrotnym laureatem „Złotej Szpilki” przyznawanej przez tygodnik „Szpilki”, „Błękitnego Melonika Charliego” w ramach Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. W 2000 roku otrzymał nagrodę „Eryka” nadawaną przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.
W wystawie otwieranej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pokażemy około 900 rysunków drukowanych zarówno w prasie codziennej, jak i w periodykach. Rysunki zostały podzielone na kilka grup, m.in.: poczet królów polskich, żarty pobożne, Chopin, auto, tematy muzyczne, obrazki z Gdańska, eko, morze. Wystawa będzie czynna do 24.05.2015 r.
Jolanta Piwońska
st. kustosz w Dziale Organizacji Wystaw

 

5
55 plakatów

55 plakatów na 55 lecie istnienia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

http://www.muzeumwlokiennictwa.pl

55 plakatów na 55-lecie CMW ukazuje przemiany zachodzące w stylistyce: od prac literniczych o charakterze czysto informacyjnym, przez kampanie reklamowe towarzyszące wystawom, po odrębne dzieła sztuki graficznej, które nie tylko pozostają świadectwem czasu. Składają się na dzieje CMW zapisane krótką, plastyczną formą.”
Olga Tuszyńska-Szczepaniak

5
„Lucjan Kintopf - mistrz ża...

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Lucjan Kintopf - mistrz żakardu i jego uczniowie”, który odbędzie się 26 marca 2015 r. o godz. 16.30 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Po wernisażu, o godzinie 17.30 dr Hubert Bilewicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przedstawi wykład „Orły, Orlęta i Rózgi...żakardy Kintopfa w ŁADzie”.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź

 

5
Grupa malarska IMPRESJA

Galeria In Blanco Bałuckiego Ośrodka Kultury LUTNIA, zaprasza na wernisaż wystawy zbiorowej prac grupy malarskiej dla dorosłych IMPRESJA działającej w Bałuckim Ośrodku Kultury LUTNIA pod opieką instruktora Marty Siedleckiej Sidor.

Autorzy: Ewa Ścibiorek, Marita Poniatowska, Zofia Krzemińska, Jolanta Piech, Jadwiga Sroczyńska, Halina Diakiewicz, Alina Ropelewska, Zofia Felisiak, Beata Sanayi, Bożena Nejman, Pola Zielińska, Mariola Gocławska, Teresa Zawadzka, Barbara Kołodrubiec, Lucyna Brzeska, Jadwiga Kapryńska, Lena Torzewska, Gabriela Wenska

20.03.2015 ( piątek ), godz. 18.00 Galeria In Blanco, ul. Łanowa 14, Łódź
Wystawę można oglądać do 10 kwietnia 2015.

Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA - Galeria In Blanco, ul. Łanowa 14, 91-103 Łódź, tel. 42 652 62 27

www.bok.lodz.pl , www.inblanco.webnode.com

5
„Animal Planet”
„Animal Planet” Łódź Miejska Galeria Sztuki Galeria Re:Medium – ul. Piotrkowska – 15.11.2014 – 13.12.2014 –  otwarcie: piątek 14.11.2014, godzina 18.00

W europejskiej i światowej sztuce szkło jest materiałem, który także wykorzystują wybitni artyści, pracujący w różnych technikach artystycznych. Tworzą niezwykłe prace: obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo, obiekty architektoniczne, design. Właśnie takie prace są prezentowane na głównych wystawach Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”.

W polskiej sztuce szkło jest całkowicie ignorowane. Obiekty ze szkła i z wykorzystaniem szkła nie są prezentowane na wystawach, nie trafiają na aukcje sztuki ani do kolekcji muzealnych czy prywatnych.

Zapraszając na główną wystawę 3 edycji Europejskiego Festiwalu Szkła do galerii sztuki współczesnej, Elżbieta Fuchs, dyrektor Galerii Miejskiej w Łodzi, udzieliła poparcia naszym działaniom na rzecz popularyzacji sztuki szkła w Polsce. Dziękujemy.

Anita Balic, prof. Kazimierz Pawlak – organizatorzy “Play with Glass” – European Glass Festival

Czy prezentując prace artystów tworzących obiekty ze szkła można opowiadać historie? Komentować rzeczywistość? Prowokować do dyskusji?...

Przygotowanie interesującej wystawy na „zadany temat” z udziałem tylko artystów zajmujących się szkłem jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem.

Jaką pracą zaskoczy nas artysta? Jaki poziom będzie ona prezentować? Czy zmieści się w temacie wystawy? Czy w rzeczywistości okaże się ona lepsza czy gorsza od tej zaprezentowanej na przysłanym zdjęciu?

Zapraszamy do Łodzi, do Galerii Re:Medium na „Animal Planet”.

kurator wystawy: Anita Bialic

 

 

5
„Grupa PRZEKAZ. Sztuka włók...

Wernisaż wystawy „Grupa PRZEKAZ. Sztuka włókna na Śląsku”, który odbędzie 9 października 2014 r. o godz. 16.30 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

„Grupa PRZEKAZ. Sztuka włókna na Śląsku” to wystawa jubileuszowa uświetniająca 25. lecie działalności artystycznej Grupy Przekaz.

Na wystawie w Łodzi zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt prac następujących artystów: Ewa Bergel, Maria Blotko - Kiszka,  Ireneusz Botor, Renate Domke, Aleksandra Herisz, Ewa Jędryk-Czarnota, Aleksander Olo Kiszka, Violetta Malczyk-Kotarska, Grażyna Malinowska-Krakowczyk, Barbara Nachajska-Brożek, Aleksandra Polanowska, Sonia Pryszcz-Botor, Ewa Rosiek-Buszko, Dominika Rzychoń, Hanna Żywicka.

Autorzy prac ukończyli „różne uczelnie, wywodzą się z różnych szkół artystycznych, różnorodność ich doświadczeń jest widoczna w pracach. Od tradycyjnego splotu tkackiego poprzez doświadczenia z wikliną, papierem, eksperymenty z grafiką, aż po prezentacje multimedialne. Czerpią z bogatych doświadczeń sztuki XX wieku (konceptualizm, pop-art., ready mades, Rauschenberg, Oldenburg), nie istnieją ograniczenia formalne, włókno służy wypowiedzi nie wyłącznie, lecz równorzędnie z rysunkiem, video, malarstwem. Można zaryzykować twierdzenie, że tkanina śląska wyróżnia się pewnym zatarciem granic wykorzystania poszczególnych technik - włókno traktowane jest służebnie. I w tym rysuje się jej siła.” (Sonia Pryszcz-Botor)

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

ul. Piotrkowska 282

93-034 Łódź

5
„W polskim stylu. 65 lat Ce...

Wernisaż wystawy „W polskim stylu. 65 lat Cepelii” 29 października o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa stanowi prezentację blisko 60 tkanin z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz 40 sprzętów i utensyliów domowych, wykonanych w 17 spółdzielniach i zakładach wzorcowych Cepelii.

Na wystawie obejrzeć można zespół kilimów, gobelinów, haftów i dywanów, gromadzonych od 1960 roku w Dziale Tkaniny Artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Będą im towarzyszyć – wypożyczone z rąk prywatnych – pojedyncze meble i domowe utensylia: zydelki, ławy, krzesła, stoliki, świeczniki, lustra, kompozycje zdobnicze. Zaprojektowane i wykonane z myślą o wyposażeniu wnętrz, dekorują je do dzisiaj. Co więcej, od pewnego czasu są przedmiotem kolekcjonerskich pasji. To istotny sygnał, informujący o niegasnącej fascynacji ludowością. Niesione przez nią formy, kolory, materie są po prostu atrakcyjne plastycznie.

65-lecie Cepelii przypada na okres kolejnej fali zainteresowania folklorem. Jest obecny w designie, modzie i w muzyce. Techniki rękodzielnicze egzaminują z zapałem młodzi, niemniej już mainstreamowi twórcy. W opozycji do masowej produkcji powraca moda na ręczne tkanie i haftowanie ludowych motywów, na kultywowanie – odkrywanych na nowo – dawnych technik rękodzielniczych.

Kurator wystawy: Małgorzata Wróblewska Markiewicz
tel.: (42) 683 26 84 w. 128, e-mail: m.wroblewska.mar@muzeumwlokiennictwa.pl

Wystawa będzie czynna od 29. 10 do 04. 01. 2015.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź
5
„Łódź – Norrköping – miasta...

Wernisaż wystawy „Łódź – Norrköping – miasta włókniarzy 1950-1970” 14 listopada 2014 r. o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

„Zapraszamy do wizyty w symbolicznym miasteczku, gdzie w witrynach sklepowych wystawiono artykuły tekstylne wyprodukowane w latach 50. i 60. w fabrykach Łodzi i Norrköping, a w polsko-szwedzkim kinie wyświetlany jest film o pracy i życiu mieszkańców obu miast.
Miasteczko zostało „wyczarowane” w naszym muzeum na rzecz realizacji projektu „Łódź, Norrköping – miasta włókniarzy 1950-1970". Dotyczy on realiów życia i pracy w dwóch ośrodkach włókienniczych, czyli Łodzi oraz szwedzkim Norrköping po zapadnięciu w Europie "żelaznej kurtyny", a konkretnie w dwudziestoleciu pomiędzy rokiem 1950 a 1970.”

Kurator wystawy: Agnieszka Szygendowska
(42 684 61 15, dzial.oswiaty@muzeumwlokiennictwa.pl)

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Wystawa czynna do 14.12.2014.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ul. Piotrkowska 282 93-034 Łódź

5
Monumentalne hafty

Tylko 2.09. 2014 roku specjalna prezentacja 2 monumentalnych haftów jednocześnie: „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Sobieski pod Wiedniem”

Monumentalny haft „Jan III Sobieski pod Wiedniem” (replika obrazu Jana Matejki) został zrealizowany przez 53 osobową grupę twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. W ten sposób upamiętnili oni 330 rocznicę bitwy stoczonej między wojskami koalicji chrześcijańskiej i armią turecką, która odbyła się pod Wiedniem w 1683 r. Wykonanie dzieła w skali 1:1 o wymiarach 458 x 894 cm zajęło blisko 3 lata. Oryginał obrazu mistrza Matejki znajduje się w Muzeum Watykańskim. Do informatycznego opracowania wzoru posłużyło zdjęcie obrazu pozyskane dzięki uprzejmości prof. Józefa Szaniawskiego. Haft składa się z połączonych ze sobą 50 fragmentów kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji nośnej, która pozwala na ich prawidłową i efektowną prezentację. Haft składa się z 9.5 miliona krzyżyków. Do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach. To wielkie przedsięwzięcie wymagało wielu wysiłków – umiejętności organizacyjnych oraz hafciarskich, a także ogromnej wytrwałości. Twórcy wspominali, że pracowali codziennie po 5 godzin. Energii do pracy dodawała im pasja i wielkie zamiłowanie do haftu.

"Bitwa pod Grunwaldem" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości. Wzór haftu składa się z 50 części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których złożono obraz jest 40.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź

 

5
„Persy” z Łodzi. Historia D...

„Persy” z Łodzi. Historia Dywilanu, który odbędzie się  25 września 2014 o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ekspozycja jest próbą przypomnienia jednego z najbardziej znanych łódzkich zakładów przemysłowych, którego wyroby, szczególnie w latach 70. i 80. XX w., stanowiły trudno dostępny przedmiot pożądania wielu Polaków.

Na wystawie prezentowane będą m.in.: widoki i plany architektury fabrycznej Dywilanu, fotografie pracowników, akcje, księgi pamiątkowe i sztandary zakładowe. Obok nich eksponowana będzie dokumentacja projektowa – karty przedstawiające wzory dywanów z lat 30. XX w. oraz projekty dywanów i chodników z lat 50.-90., wykonane przez znanych artystów, m.in.: Bolesława Tomaszkiewicza, Barbarę i Henryka Kubików, Halinę Ładanowską, Zygmunta Sutego, Zofię Somoggy i Annę Hanzl. Prezentowany będzie także szeroki asortyment tkanin, począwszy od niezwykle popularnych i wysoko cenionych serwet i kap pluszowych z pocz. XX w. po plusze konfekcyjne, meblowe i dekoracyjne z l. 50. i 60.
Ekspozycję wzbogacą dywany, m.in. cieszące się ogromną popularnością: „Polowanie” oraz dywan „Królewski”. Prezentowana będzie również sztuczna trawa – oryginalny wyrób dywilanowski, wprowadzony na rynek w 2010 roku. Wystawa wzbogacona jest wirtualnym pokazem wzornictwa dywanów od l. 60. do czasów współczesnych oraz filmem przedstawiającym różne techniki powstawania dywanów.


Wystawę będzie można oglądać do 3.01.2016 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282; 93-034 Łódź

 

5
Poświętne - Włodek Tkacz

Poświętne - odpust. Dawnych wspomnień czar. Wata cukrowa, kapiszony, wiatraczki i "złote" pierścionki z niebieskim oczkiem. Ileż to atrakcji za sobą niosły odpusty. Wydarzenie ważne dla mieszkańców. Tańce, śpiewy i przyśpiewki a wszytko to w tradycyjnych strojach. Balony uciekające hen do nieba i ryż dmuchany. Co jeszcze? Każdy z nas może przywołać z pamieci inny, równie miły obraz. A dzięki wnikliwej fotografii Włodzimeirza Tkacza wracamy w tamten świat. Jeżeli nie mamy możliwości realnie, to chociaż ciesząc oko fotografiami a serce wspomnieniami.

5
Centralne Muzeum Włókiennic...

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282 93-034 Łódź

www.muzeumwlokiennictwa.pl

Plakaty z wystaw organizowanych przez Muzeum.

A także najnowszy projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łodzi - "Naszej szafy": http://szafa.muzeumwlokiennictwa.pl

„…Dlaczego „nasza szafa” jest wyjątkowa? Bo to jedyna taka szafa, do której możesz wejść gdziekolwiek jesteś – warunkiem jest dostęp do Internetu - i … już możesz tu zajrzeć.

"Nasza szafa” to nie tylko byt wirtualny – jest prawdziwą rodzinną pamiątką. Ten mebel istnieje naprawdę, stoi w jednym z domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Można ją tam obejrzeć, dotknąć, a co najważniejsze – wejść do środka, zapoznać się ze zgromadzonymi w niej historiami i pozostawić w niej własną opowieść…”

Autorka projektu: Anna Dąbrowicz, Dział Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
 

5
Savannah Bay

4 kwietnia 2014 r. przypada setna rocznica urodzin francuskiej pisarki Marguerite Duras. W repertuarze Teatru Nowego znajduje się jej sztuka – Savannah Bay, którą wyreżyserowała Anna Ciszowska w ramach zeszłorocznej edycji Dotknij Teatru. Teatr Marguerite Duras rozgrywa się „w pół drogi między codziennością a cudownością, banałem i głębią”. Dramat Savannah Bay utkany jest z niedopowiedzianych znaczeń, zasugerowanych emocji. Otwierają one przestrzeń możliwych asocjacji, sferę pomiędzy, intensyfikowaną przez grę słowa i milczenia. Tematyce tej przestrzeni pomiędzy poświęcone będzie piątkowe spotkanie. Opowiedzą na nim również o swoich doświadczeniach związanych z inscenizacją dramatu Savannah Bay Anna Ciszowska, Barbara Dembińska i Katarzyna Małachowska. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wielechowska.

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź
www.nowy.pl | Facebook Teatru Nowego

5
„XL lat Sztuki Włókna w Kow...

Wystawa „XL lat Sztuki Włókna w Kowarach i na Dolnym Śląsku, 1974 – 2014

Wystawę będzie można oglądać do 22 czerwca 2014 r.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
ul. Piotrkowska 282
93-034 Łódź
5
„Tłumacz w teatrze”

Mała Literacka - spotkania wielkiego formatu, które odbywają się w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Tym razem

we współpracy z Gazetą Teatralną „Didaskalia” panel dyskusyjny Tłumacz w teatrze dotyczący przekładów sztuk teatralnych.

Rozmowę o translacji w teatrze z udziałem Karoliny Bikont, Moniki Muskały i Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej poprowadzą

Małgorzata Sugiera i Piotr Olkusz. Mała Sala (ul. Zachodnia 93). Wstęp wolny. FB wydarzenia.
 

Choć od wieków przekładem sztuk teatralnych zajmowali się praktycy – aktorzy, reżyserzy czy dyrektorzy teatrów, pragnący włączyć do swojego repertuaru najbardziej interesujące teksty klasyczne i dramaturgiczne nowości ze świata, w powszechnym wyobrażeniu dominuje obraz tłumacza pracującego w zaciszu swojej biblioteki, w oderwaniu od zmiennych scenicznych mód i partykularnych gustów, dążącego do uniwersalizmu i obiektywizmu, nierzadko piszącego do szuflady. Tymczasem wielu spośród najwybitniejszych polskich tłumaczy dramatu tworzy przekłady z myślą o konkretnych reżyserach i realizacjach, często będąc częścią stałych tandemów inscenizatorskich. Tłumacze aktywnie uczestniczą w procesie powstawania przedstawienia: asystują reżyserowi podczas prób jako konsultanci, dramaturdzy, adaptatorzy, piszą teksty i redagują programy edukacyjne towarzyszące premierom; organizują też spotkania i festiwale, bywają kuratorami i networkerami inicjującymi transfer międzykulturowy. Są jedną z najbardziej aktywnych, a równocześnie jedną z najbardziej niedocenianych grup w polskim teatrze.

Rzadko stawia się pytania o to, jak wygląda współpraca tłumacza z teatrem, jakiego rodzaju czynniki wpływają na ostateczny kształt słyszanego ze sceny tekstu, z jakiego rodzaju trudnościami muszą się mierzyć autorzy przekładów. Jak zachować równowagę pomiędzy wizją dramatopisarza a reżysera? Na jakie odstępstwa od litery oryginału można sobie pozwolić? W jakim stopniu wolno tekst uwspółcześnić czy uprościć? Gdzie przebiega granica między tłumaczeniem a adaptacją lub przepisaniem? Czy przekładom „skrojonym na miarę” nie grozi bycie przekładami „jednorazowego użytku”? Wreszcie – jakie specyficzne problemy lingwistyczne czy kulturowe pojawiają się w tekstach, z którymi pracują zaproszeni przez nas tłumacze?
 

        Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź
www.nowy.pl | Facebook Teatru Nowego

 

5
Dory Hary "Błony - int...

Wystawa Dory Hary "Błony - interfejs dla malarstwa i przestrzeni",
Wystawę będzie można oglądać od 13 marca do 1 czerwca 2014 r.

Kuratorem wystawy jest p. Jolanta Piwońska, tel.: (42) 683 26 84 w. 213
e-mail: j.piwonska@muzeumwlokiennictwa.pl

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

ul. Piotrkowska 282 93-034 Łódź

www.muzeumwlokiennictwa.pl

5
„Reaktywacja tkaniny ludowej”

Wystawa to podsumowanie projektów, zrealizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt był wielopłaszczyznowy i obejmował:
- cztery warsztaty tkackie, które pozwoliły przekazać umiejętności tkania w technikach charakterystycznych dla województwa podlaskiego (tkanina dwuosnowowa, wielonicielnicowa, sejpak, tkanina wybierana - tzw. „perebory”). Wzięło w nich udział ogółem 20 osób, głównie z województwa podlaskiego;
- ogólnopolski konkurs – „Tkanina Ludowa” skierowany do twórców kultywujących tradycje tkactwa w najważniejszych ośrodkach w Polsce;
- wojewódzki konkurs na wywiad pt. ”Rozmowy przy krośnie - historie i osobowości”, dla młodzieży i studentów zainteresowanej tkactwem, poprzedzony warsztatami dziennikarskimi.

Komisarz wystawy: st. kustosz Lidia Zganiacz
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Wszystkie tkaniny na zdjęciach to nagrody I-go stopnia Fot: Adam Ślefarski

5
Zajmijmy się seksem
W Sylwestrowy wieczór widzowie obejrzeli w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi przedpremierowy pokaz spektaklu Zajmijmy się seksem! w reż. Wojciecha Bartoszka. Oficjalna premiera sztuki Walentyna Krasnogorowa w Teatrze Nowym odbędzie się - 15 lutego 2014 r. w Dużej Sali (Łódź, ul. Więckowskiego 15) o godz. 19.00.
foto autorstwa Janusza Szymańskiego.
Komedia Zajmijmy się seksem mówi o dominacji seksu we współczesnym życiu. Panujący w zachodniej kulturze model swobody seksualnej, „bycia seksy” spowodował, że seks stał się narzędziem marketingu i wszechobecnym elementem konsumpcji jak ciastko czy piwo. Postaci sztuki, poszukują seksu, który ma być lekarstwem na ich osobiste problemy w świecie kipiącym seksem. Bo dzisiaj seks jest kryterium wartości człowieka, jak mówi jeden z bohaterów: „nie wstyd być łajdakiem, złodziejem, wstyd być impotentem”.

Czas trwania: 1 godzina i 30 minut

Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

przekład: Tomasz Leszczyński
reżyseria: Wojciech Bartoszek
kostiumy: Zuzanna Markiewicz
premiera: 15  2013 r., Duża Sala
        Dział Marketingu
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź
www.nowy.pl | Facebook Teatru Nowego

 

5
Zobacz więcej