Galeria

,,Walentynkowe" VI Gra...

Runda 1 - zimowa.

Walentynkowa sesja zimowa w szachach odbyła się 14 lutego 2016 roku w Terespol. Partie były zróżnicowane, zacięte i stojące na wysokim poziome ze względu na duże zróżnicowanie zawodników z różnych miejscowości.

W turnieju wzięło udział aż 32 zawodników z Terespola, powiatu bialskiego i okolic.

Wyniki pierwszej rundy przedstawiają się następująco:

W kategorii Open czyli powyżej 18 lat zwyciężył Witold Pytka 7pkt., który w pokonanym polu zostawił: (2)Sławomira Leszka 5.0 pkt. (3)Marcina Dudka 5.0 pkt oraz Janusza Sałtrukiewicza i Marka Ferensa 4.5 pkt. Wszyscy z Terespola.

W kategorii do lat 18:

1. Mateusz Prokopiuk 5.5 pkt. Terespol

2. Grzegorz Olichwirowicz 5.0 pkt. Biała Podl.

3.Jakub Niczyporuk 5.0 pkt Konstantynów.

Kategoria do 12 lat:

1. Filip Sienkiewicz 4.0 pkt Konstantynów

2. Piotr Pytka 3.0 pkt. Terespol

3. Robert Tymoszuk 3.0 pkt. Międzyrzec Podl.

Kategoria dziewczęta:

1. Oliwia Korszeń 3.0 pkt. Grabanów

2. Aleksandra Kuźmicz 3.0 pkt. Biała Podl.

3. Anita Bazyluk 3.0 pkt z Puknianki.

 

Najmłodszymi uczestnikami zawodów byli Franciszek Korszeń 7 lat i Karolina Tymoszuk 8 lat. Natomiast najstarszymi seniorami byli Leon Kupryś i Janusz Sałtrukiewicz z Terespola.

Warto dodać, że turniej nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta Terespol, szczególne podziękowanie dla Burmistrza Jacka Danieluka i p. Waldemara Bujalskiego oraz terespolskiemu MOK i tu dobrym duchem szachowym jest Łukasz ,,Pogo" Pogorzelski.

Wszystkich szachistów zapraszamy na następną sesję wiosenną, która odbędzie się w połowie kwietnia tego roku.

Tekst i foto: Marek Ferens

5
XI Przegląd Zespołów Tanecz...

Jedenasty z kolei Przegląd Zespołów Tanecznych odbył się w hali sportowej w MOK w niedzielę 28 czerwca. Przed rozpoczęciem turnieju, tak jak w ostatnich latach, odbyły się warsztaty taneczne, które prowadzili cenieni w kraju instruktorzy: Karol ,,POLSSKY” Polak (hip hop, freestyle) oraz Paulina Jurkowska (taniec współczesny, balet).

Na Przegląd stawiły się: SEZAMKI oraz CRAZY GIRLS - MOK Międzyrzec Podlaski, DANCE ACADEMY STUDIO - KK ,,Piast” w Białej Podlaskiej, BALLO - MDK Chełm, KONTRA – Szkoła Tańca Biała Podlaska, AKADEMIA ART FACTORY - ŁDK Łosice oraz duma Terespola - FLESZ DANCE COMPANY.

Zatańczyło łącznie ponad 330 uczestników, gł.dziewcząt. W tym roku podzielono zespoły na następujące 4 kategorie wiekowe: 5-8 lat, 9-12 lat, 13-16 lat i powyżej 16 lat oraz na kategorie według stylu tańca, czyli: breakdance, show dance i hip hop. Zwycięzcy w wymienionych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne, puchary i dyplomy.

Najważniejszą nagrodę, czyli Grand Prix XI Powiatowego Przeglądu Zespołów Tanecznych, który od kilku lat ma charakter ponad powiatowy, zdobył zespół BALLO z Chełma za układ - ,,Z głębi oceanu”.

 

WYNIKI:

  • Kategoria 5-8 lat: Kontra I, za układ - ,,Na pirackim statku”, Ballo Junior, za układ - ,,Jak w Ulu”, Sezamki, za układ - ,,Przedszkolaki”.

 

  • Kategoria 9-12 lat: Flesz Mini, za układ - ,,Sneaker's night”, Ballo II, za układ - ,,Przerwa międzylekcyjna”, Flesz Mini, za układ - ,,Let's groove”.

  • Kategoria 13-16 lat: Ballo, za układ - ,,Shout”, Dance Academy Studio Juniors, za układ - ,,Wojna”, Kontratak, za układ disco-dance.

  • Kategoria powyżej 16 lat: Dance Academy Studio Seniorzy, za układ - ,,Game”, Kontrakcja, za układ - ,,Another Love”, Flesz Dance Company, za układ ,,Hands up”.

Jury złożone z Joanny Pastuszewskiej (Klub Tańca Nowoczesnego i Towarzyskiego SHOW DANCE w Radzyniu Podlaskim) i Karola POLSSKY'EGO” Polaka (New Boogie Down School – Południe w Lublinie) przyznało nagrody także w kategoriach stylu tanecznego.

  • Kategoria BREAKDANCE: 1 miejsce – Crazy Girls, za układ -„Summer in the city”.

  • Kategoria SHOW DANCE:1 miejsce – Dance Academy Studio Mini, za układ - ,,Darkness”.

  • Kategoria HIP HOP:1 miejsce – Dance Academy Studio Seniorzy, za układ - ,,High level”.

 

GRATULUJEMY wszystkim zwycięzcom i zapraszamy za rok na kolejną edycję Przeglądu Zespołów Tanecznych !!!

5
Pisanki, zajączki ...

Przedstawiamy kolekcję ozdób światecznych wykonanych na warsztatach w MOK Terespol

5
Bieg Przyjaźni Terespol - B...
X edycja Międzynarodowego Biegu Przyjaźni Terespol - Brześć, który odbędzie się 13 czerwca 2015 roku.
Link - http://www.mokterespol.com/index.php/666-x-miedzynarodowy-bieg-przyjazni-terespol-brzesc-13-06-2015-przyjmujemy-zapisy
MOK Terespol
5
"INSPIRACJE"

Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa grupy "Alternatywa" pt. "INSPIRACJE" miał miejsce 19.01.2015r w sali wystawowej Chełmskiego Domu Kultury. W uroczystym otwarciu uczestniczyła bardzo liczna grupa widzów-chełmskie środowisko twórcze, przyjaciele i członkowie rodzin. Wernisaż zaszczycił swoją obecnością radny miasta Chełm, pan Dariusz Grabczuk.
  Całość wzbogaciła część artystyczna, z udziałem grupy „Alternatywa”. Przy akompaniamencie pianina (Bogdan Depta) i akordeonu (Jan Czerniakiewicz) wszyscy zwiedzający dali ponieść się atmosferze balu i włączyli do wspólnego śpiewu specjalnie na tą okoliczność napisanej parafrazy znanej piosenki (parafraza autorstwa Doroty Czerniakiewicz)
Prace to poszukiwawcze zmagania ze sztuką uczestników zajęć Pracowni Twórczej pracujących od 2003r. pod kierunkiem Anny Szumera. Uczestnicy wystawy umiejętnie pokazali,  że w każdym z nas drzemie dusza artysty, wystarczy ją odkryć,

a może tylko rozwinąć.
Wystawa składa się z prac olejnych, pasteli, rysunku sepią i ołówkiem wykonanych przez 12 twórców, którzy nie tylko rozwijają umiejętności plastyczne, ale spełniają swoje marzenia oraz spędzają czas w twórczej atmosferze pracowni. Wystawa potrwa jeszcze miesiąc. Zapraszamy do zwiedzania!

5
„Historie pereborami tkane”

W dniach 01-05.10.2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu odbyły się warsztaty tkackie „Historie pereborami tkane”. Warsztaty zostały zainicjowane przez Regionalne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemi Podlaskiej „Podlasie”. Odbyło się to w ramach projektu „Realizujemy terespolskie inicjatywy”.

            Na początek pytanie: czym właściwie są perebory? Wiele osób mogłoby mieć trudności z odpowiedzią. Dawno już zapomniane, odeszły do lamusa. A przecież jest to bardzo piękny ornament tkacki. Do tego silnie związany z kultura naszych ziem. Ich obecność odnotowano na północno-wschodnich ziemiach Polski, w szczególności w województwie podlaskim i północno-wschodniej części województwa lubelskiego. Poza Polską obecne są na Białorusi i Ukrainie. Ornamenty w kolorach czerwonym, czarnym i granatowym tkane są jednocześnie z białym płótnem, co nadaje gotowemu pereborowi wypukłości. Początkowo używano tylko tych trzech kolorów, z czasem jednak perebory wykonywano z kolorów kontrastujących albo tez w ogóle tworzono jednobarwne. Wzory zdobiące materiał przeważnie mają geometryczne kształty, jednak w powiecie włodawskim spotykane są także kwieciste wzory. Perebory wykorzystywane były jako ozdoby koszul, spódnic, obrusów czy także ręczników.

Warto popatrzeć co się działo w trakcie takich warsztatów zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury Terespol.

Łukasz Pogorzelski dba o to, by każdy znalazł coś dla siebie.

i udaje mu się to - gratulujemy wspaniałej pracy.

5
Wieczór Patriotyczny
Kolejna inicjatywa w ramach projektu ,,Realizujemy terespolskie inicjatywy”współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury została zrealizowana. W niedzielę (19.10.2014) odbył się w terespolskiej restauracji Galeria Smaków ,,Wieczór patriotyczny”, którego pomysłodawcami była dwójka młodych ludzi z Terespola i okolic. Wydarzenie rozpoczęło się kilka minut po 18:00 prelekcją dotyczącą historii miasta - wykład przygotował i wygłosił znany regionalista, historyk i publicysta - dr Szczepan Kalinowski. 

Po chwilowej przerwie technicznej za mikrofonem pojawił się ceniony w kraju poeta, bard, działacz opozycyjny w czasach PRL – Andrzej Kołakowski. Artysta w 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tematem, śpiewanych przy akompaniamencie gitary, utworów były historie ,,Żołnierzy Wyklętych”, czy – jak nazywają ich inni – „Żołnierzy Niezłomnych”. Tych, którzy pozostali wierni do końca honorowi, Bogu i ojczyźnie. Nie tylko walczyli z powojennym komunistycznym reżimem. Zwalczali również pospolity bandytyzm, udzielali zapomóg najbiedniejszym. Historie tych bohaterskich patriotów (m.in.: mjr Zygmunt Szendzielarz ps. ,,Łupaszko”, mjr Józef Kuraś ps. ,,Ogień”, sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. ,,Inka”) często kończyły się w więzieniach, gdzie byli katowani przez ówczesne służby bezpieczeństwa PRL i po sfingowanych procesach rozstrzeliwani. Do dziś nie wiadomo, gdzie wielu z nich jest pochowanych.

Kilkudziesięcioosobowa publiczność słuchając kolejnych utworów, poprzedzanych komentarzami autora, czuła narastające wzruszenie, któremu dała upust dziękując za koncert owacjami na stojąco! Z pewnością wielu z zebranych osób nie zapomni tego wieczoru.

Podziękowania składamy pani Agnieszce Drab za udostępnienie lokalu oraz panuTomaszowi Oleszczukowi za akustykę i oświetlenie.

Link - http://www.mokterespol.com/index.php/imprezy/610-wieczor-patriotyczny-wyklad-historyczny-i-wystep-barda-andrzeja-kolakowskiego-19-10-2014-relacja
Foto: Beata Korneluk
tekst: Łukasz Pogorzelski
MOK Terespol
5
Małgosia Wszoła delikatnie ...

Aparat fotograficzny w jej rękach czyni cuda z przyrodą a może tylko odzwierciedla jej piękno i cud stworzenia.

Amatorka a fotografie godne profesjonalisty.

5
Roztocze Małgorzata Wszoła

"Tyle krzyku o pare żabek i ptaszków" - słyszało się tu i ówdzie na temat Roztocza. Czy tylko to? Czy warto było staczać batalie o ratunek dla kawałka ziemi?

Odpowiedź znajdujemy w fotografiach robionych sercem ...

Teraz, dzięki wrażliwości i subtelności Małgosi, możemy poczuć zapach i urok tego miejsca. Patrząc na Jej fotografie czuje się to miejsce, ten cud natury i piękno drobiazgów. Bo czyż pszczoła, bąk mogą być piękne? - zawsze, ale z dala od nas :)

Nawet zwykły koniowaty staje się pieknym rumakiem :)

Jakże ciepłe i pełne serca są te foty ...

5
Kropelkowo Małgorzata Wszoła

"Żona, matka, Aparatka,..."- tak o sobie mówię. Moja miłość do fotografii zrodziła się™ w 2007 roku. Po "urlopie macierzyńskim" wróciłam do mojej pasji, a aparat stał się  moim drugim dzieckiem... uwielbiam zatrzymywać fotografią piękno Roztocza gdzie mieszkam i głównie na tym koncentruje się moje focenie.

Fotografia to dla mnie sposób na życie, pozytywne uzależnienie, ponadto sposób na odstresowanie i oderwanie od codziennych, zwykłych spraw.

Chcę zatrzymać w kadrze ważne momenty z życia mojej rodziny oraz piękno otaczającego mnie świata...

  

https://www.facebook.com/mwszola- link do mojej strony na FB.

5
X Powiatowy Przegląd Zespoł...

W dniu 8 czerwca odbył się jubileuszowy X Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych.

Od 3 lat do konkursu zgłaszają się zespoły spoza naszego powiatu, a to znacznie podnosi prestiż naszego przeglądu. Widzowie mają okazję zobaczyć jak tańczą zespoły z innych miast i regionów. Przegląd poprzedziły 4 godzinne warsztaty, które poprowadzili tegoroczni jurorzy z Lubelskiej Akademii Tańca: Joanna ,,Yoaśka” Miłosiewicz (dancehall), Aleksandra Bartylak (taniec współczesny), Przemek ,,Zbynio” Smyk (popping i locking) i Piotr ,,Prodiż” Czarnecki (hip hop, house). W zajęciach wzięło w nich udział około 70 tancerzy, którzy później tańczyli w części konkursowej.

5
IX Międzynarodowy Bieg Przy...

IX Międzynarodowy Bieg Przyjaźni Brześć – Terespol odbył się 14 czerwca 2014 r pod Honorowym Patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zawody zorganizowali: Urząd Miasta Brześć, Urząd Miasta Terespol, Klub Olimpijczyka w Terespolu i Miejski Ośrodek Kultury. Na starcie w Brześciu stanęło 124 zawodników z Białorusi, Ukrainy, Polski (od Gdańska poprzez Warszawę do Zabrza i Bytomia, w tym grupa 18 Terespolan) i 1 z Rosji. Wzdłuż trasy głośno dopingowali kibice. Pomimo momentami padającego obficie deszczu wszyscy w zdrowiu i dobrej kondycji dotarli na metę do Terespola. Od początku towarzyszyły uczestnikom słowa P. Coubertina: „W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka, istotną rzeczą nie jest zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój.”

Za wysiłek na mecie czekały pamiątkowe medale i dyplomy wręczane przez przedstawiciela PKOL w Warszawie, panią Elżbietę Kwiatkowską i olimpijczyków: Mariana Sypniewskiego (brązowy medal IO w Moskwie i Barcelonie w szermierce), Kazimierza Czarneckiego (brązowy medal IO w Montrealu w podnoszeniu ciężarów) i Natalię Semieńczuk (uczestniczka IO w Pekinie i Londynie w rzucie oszczepem).

5
,,I Ty możesz zostać święty...

Wystawa Papieska ,,I Ty możesz zostać świętym" w Prochowni - 06.04.2014 - 16.10.2014

W oczekiwaniu na kanonizację Papieża Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie, otwarta została w terespolskiej zabytkowej Prochowni wystawa poświęcona życiu i pontyfikatowi papieża Jana Pawła II - pt. ,,I Ty możesz zostać świętym”.

Tuż po niedzielnej mszy św. w kościele pw. Trójcy Św., mieszkańcy Terespola i okolic udali się wspólnie do zabytkowej Prochowni. Na początek głos zabrał prezes Krzysztof Badalski, który reprezentował organizatorów. Przywitał gości i poprosił o przemówienie ks. wikarego Karola Nasiłowskiego oraz ks. dziekana Zdzisława Dudka.

Osoby, które nie były podczas otwarcia, mają szansę od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 14:00, w soboty i niedziele w godzinach 13:00 -15:00 przyjść i zobaczyć wystawę, która będzie dostępna do 16 października 2014 roku.

 Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji, Klub Patriotyczny oraz Parafia pw. Trójcy Św., Urząd Miasta Terespol i Miejski Ośrodek Kultury.

Link -  http://www.mokterespol.com/index.php/imprezy/536-wystawa-papieska-i-ty-mozesz-zostac-swietym-w-prochowni-06-04-2014-16-10-2014
5
IV Zjazd Zbyszków !

 20.03.2014 godz. 15.30  Trybunał Koronny Lublin

Bilet wstępu – drobny upominek dla Domu Dziecka.

( może być czekolada za 2,50 zł)

http://www.youtube.com/watch?v=XRQB7NJBU4Y&feature=youtu.be

http://youtu.be/KBqvBdHW32I

Pozdrawiam
Zbigniew Jurkowski Organizator

5
XIX Międzynarodowy Festiwal...

W dniach 01-02 lutego 2014 roku odbył się w Terespolu, po raz XIX, Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Jest to wysokiej rangi wydarzenie o charakterze kulturalnym i religijnym. Corocznie prezentują się w Terespolu chóry zarówno z Polski jak i z całego swiata. Organizatorami Festiwalu są: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Fundacja Dialog Narodów, Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu.

 

http://www.mokterespol.com/index.php/imprezy/518-xix-miedzynarodowy-festiwal-koled-wschodnioslowianskich-01-02-02-2014-relacja

(Foto - Klaudia Jakuszko)

www.mfkw.pl

 

5
11 listopada 2013 Terespol

Uroczystości związane z obchodami 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w Terespolu o 10.00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w Świętej Trójcy. Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników pod Pomnik Niepodległości i Obrońców Ojczyzny gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty przez Kombatantów, władze samorządowe Powiatu i Miasta Terespol oraz przedstawicieli Policji, SG, UC, a także delegacje szkół, różnych instytucji i organizacji działających na terenie Miasta. W trakcie uroczystości głos zabrali, burmistrz Jacek Danieluk i przedstawiciele Kresowego Bractwa Strzelców Kurkowych im. Orła Białego: dr Szczepan Kalinowski oraz Lech ,,Prawdzic" Orliński. Pieśni patriotyczne zaśpiewały terespolskie uczennice: Zuzanna Wic, Patrycja Masiuk, Dominika Płanda i Julia Iwaniuk.

Dalszy ciąg obchodów związanych ze Świętem 11 listopada odbył się na terenie Prochowni gdzie Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji oraz Klub Seniora ,,Srebrny Włos” przygotowali ciekawe wystawy: patriotyczną, związaną z Powstaniem Styczniowym i Legionami J. Piłsudskiego oraz rękodzielniczą, na której zaprezentowano m.in. haftowane obrazy, serwety czy poduszki i pościel. Dużą atrakcję stanowiła makieta dawnego Terespola i jego infrastruktury kolejowej. Sterowano Dla licznie przybyłych gości nie zabrakło bigosu i gorących napojów.

 

5
Dzień Solidarności Społeczn...

,,Bez matki, bez ojca, bez domu, bez szans”.

            Najmłodsi przedstawiciele naszego miasta włączyli się w ogólnokrajową, społeczną akcję solidarności z osieroconymi i odrzuconymi przez rodziny biologiczne dziećmi. Akcja polegała na namalowaniu projektów pocztówek uwzględniających tematykę sieroctwa w Polsce, pod hasłem:

            Prezentujemy prace plastyczne wykonane przez sześciolatki z Przedszkola Miejskiego w Terespolu i przez starsze dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia plastyczne w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu. Dzień Solidarności Społecznej zainicjował w 2003 roku w Lublinie Andrzej Moroz – pochodzący z Terespola psychopedagog i pedagog resocjalizacyjny, działacz społeczny.

            Idea DSS dotarła przez 9 lat do wielu miast w Polsce. Fundacja, która zaprosiła nas do udziału w tym projekcie prowadzi szeroką działalność na rzecz dzieci i dorosłych potrzebujących pomocy.

Więcej na temat idei i fundacji na stronie www.filantropia.eu

5
Zobacz więcej