Galeria

Projekt Mural

Projekt Mural, czyli warsztaty graffiti dla podopiecznych Centrum Opieki nad Dzieckiem w Szczecinie dobiegły końca.

 Uczestnicy wspólnie z prowadzącym warsztaty Lumpem przeniosły na elewację budynku przy al. Wyzwolenia 79 projekt mozaiki autorstwa Sławomira Lewińskiego, którą z pewnością wszyscy szczecinianie (miejmy nadzieję, że ci młodsi również) znają jako ozdobę Kina Kosmos.

 Przez 4 dni trwania warsztatów uczestnicy zdobyli wiedzę na temat graffiti i street artu i nauczyli się intepretować zjawiska artystyczne zachodzące w przestrzeni miejskiej.

 

Jak sami przyznali nauczyli się „inaczej patrzeć na miasto”.

Zachęcamy do obejrzenia obrazu na żywo! :)

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 www.zamek.szczecin.pl

www.facebook.com/zamek.szczecin

www.facebook.com/kinozamek

5
Tadek Wasilewski

Sam o sobie mówi, że jest animatorem kultury. To artystyczna złota rączka - wspaniała ceramika, do tego fantastyczny głos, a jakie robi piękne fotografie ...

5
POKAZ REPLIK STROJÓW Z XVII...

6 września (sobota), godz. 18:00

Galeria Gotycka (wejście J)

POKAZ REPLIK STROJÓW Z XVIII WIEKU

w ramach X Europejskich Dni Dziedzictwa

Pokaz XVII‑wiecznych strojów uszytych przez Magdę Bekier, projektantkę, rekonstruktorkę i twórczynię strojów historycznych. Prezentowane kreacje uszyte zostały według wzorów i technik z epoki, z użyciem materiałów stosowanych w osiemnastym stuleciu.

Pokazowi towarzyszył będzie akompaniament w wykonaniu uczniów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie.

Prezentacja odbędzie się w ramach X edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – koordynowanej przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie serii wydarzeń angażujących szereg regionalnych instytucji kultury i lokalnych społeczności. Jubileuszowe X edycja EDD odbywa się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Więcej informacji i dokładny program na stronie: http://www.bdz.szczecin.pl/ 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl

 

5
MyDAN

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ma przyjemność zaprosić dziennikarzy oraz fotoreporterów na otwarcie wystawy plakatów MyDAN, które odbędzie się 22 sierpnia o godz. 17:00 w Galerii Gotyckiej (wejście J).
Prace prezentowane w ramach wystawy powstały pod opieką i kierownictwem artystycznym prof. Lexa Drewinskiego (Fachhochschule Potsdam w Poczdamie i Akademia Sztuki w Szczecinie). Autorami prac są studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy wzięli udział w warsztatach plakatu w Skokach. Tematem przewodnim warsztatów był kijowski Majdan. Wystawa prezentowana była w 2014 roku na Politechnice Poznańskiej w ramach VII Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna”.

Prof. Lex Drewinski o wystawie: Majdan stał się symbolem walki o demokrację. Uaktywnił w człowieku to, co najcenniejsze – dążenie do wolności i to, co w nim najgorsze – rządzę władzy za wszelką cenę. Wzbudził potrzebę do wyrażenia lub zaprotestowania w bardziej dobitny niż dotychczas sposób swoich praw, nie tylko w kontekście toczących się na Ukrainie wydarzeń, ale również w kontekście geograficznym i politycznym, w którym obecnie znaleźli się autorzy prac. Plakat jest doskonałym medium do wyrażenia takiego przesłania.

 

Na wernisaż wstęp wolny.

Wystawę będzie można oglądać do 17 września 2014 r. Bilety w cenie:  normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł
 

Zamek Książąt Pomorskich

Biuro Promocji
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl

5
SZACHY Z KOLEKCJI JAROSŁAWA...

WYSTAWA SZACHÓW Z KOLEKCJI JAROSŁAWA LESZCZEŁOWSKIEGO

 

Na wystawę składa się ponad 40 eksponatów pochodzących z różnych zakątków świata: z Mongolii, Chin, Tajlandii czy Indii. Na zbiór składają się także szachy z figurami przedstawiającymi m.in. wojów słowiańskich, kozaków zaporoskich, wikingów, Indian czy rycerzy walczących w bitwie pod Grunwaldem. Do szczególnie interesujących kompletów należą szachy międzywojenne ilustrujące górali i zbójników, szachy wyprodukowane w Mińsku na Białorusi z okazji olimpiady w Moskwie w 1980 r. oraz 14 figur z kompletu odlanego w 1983 r. z okazji 300-lecia bitwy pod Wiedniem, ukazujących żołnierzy polskich i tureckich. W kolekcji nie brakuje również popularnych szachów domowych i turniejowych.

Wystawa zorganizowana we współpracy ze Złocienieckim Ośrodkiem Kultury.

 

Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca  2014 r.

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl

 

 

5
50-LAT PRACY TWÓRCZEJ STANI...

WYSTAWA JUBILEUSZOWA Z OKAZJI  50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ STANISŁAWA BIŻKA od 9 maja 2014 r. do 8 czerwca 2014 r w Galerii Gotyckiej.

Na retrospektywnej ekspozycji zaprezentowane zostaną rzeźby, medale, szkice i koncepcje, które dokumentują pół wieku działalności twórczej artysty oraz ilustrują przemiany stylu i rozmaite źródła inspiracji.

Stanisław Biżek (ur. 1938 r.) – szczeciński rzeźbiarz, medalier i liternik. Ukończył PLSP w Lublinie oraz studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. J. Pugeta w 1964 r. Uprawia małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, rzeźbę plenerową i monumentalną. Jego ogromny dorobek artystyczny jest nierozerwalnie związany z Pomorzem Zachodnim. Jest również zasłużonym działaczem społecznym i związkowym m.in. byłym prezesem ZPAP, założycielem i prezesem oddziału ZAR w Szczecinie oraz inicjatorem imprez rzeźbiarskich. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne oraz udział w kilkudziesięciu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, jego prace znajdują się w wielu zbiorach muzealnych i galeriach w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych, m.in. Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za rok 2005.

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34

70-540 Szczecin
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl

 

5
Wiosenne Koncerty Gitarowe

Wiosenne Koncerty Gitarowe to cykl koncertów promujących muzykę gitarową, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1998 roku. Co roku w okresie wiosennym Zamek oferuje szczecińskim melomanom kilka koncertów dających szansę zapoznania się z szerokimi możliwościami gitary: klasycznej, jazzowej i akustycznej. Obok recitali solowych można podziwiać jej brzmienie w zespołach gitarowych, czy w zestawieniu z innymi instrumentami.

Na zaproszenie organizatorów przyjeżdżają do Szczecina artyści reprezentujący najwyższy światowy poziom. W kilkunastoletniej historii festiwalu w salach koncertowych Zamku Książąt Pomorskich swoje interpretacje prezentowali artyści zagraniczni tj. Aniello Desiderio (Włochy), Zoran Dukić (Chorwacja), Ricardo Gallen (Francja), Duo Melis (Hiszpania Grecja), Carlo Marchione (Włochy), Joscho Stephan (Niemcy), David Qualey (USA) oraz gitarzyści polscy, tj. Marcin Dylla, Janusz Strobel, Łukasz Kuropaczewski, Waldemar Gromolak, Anna i Łukasz Pietrzak, Robert Horna i wielu innych.

 

Kierownikiem artystycznym Wiosennych Koncertów Gitarowych jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.

W tym roku w dniach 28-30 marca.

5
MIEJSCA

Wernisaż wystawy MIEJSCA. MALARSTWO KRZYSZTOFA KRZYWIŃSKIEGO Z LAT 2009-2014 w dniu 8.04. 2014 r., godz. 17:00 w Galerii Gotyckiej.

                    

Wystawa zorganizowana została z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej znanego szczecińskiego malarza i pedagoga Krzysztofa Krzywińskiego. Jak pisze o sobie i ekspozycji sam artysta: „Pracuję cyklami, posługuję się tytułami Wędrówka, Ściana, do znudzenia powtarzanymi w nocie biograficznej przez te wszystkie lata. Jest w tym jakiś porządek i to cieszy, ciągle chcę się wypowiadać i opowiadać, mam pomysły. W tym momencie, tu i teraz, kiedy jest coś za mną i przede mną proponuję na 25-lecie cykl pod tytułem „Miejsca”. Czyli nie przewiduję dużej retrospektywy. Kolejne obrazy pod tymże wspólnym tytułem powstają od roku 2009, jestem zatem ciągle w trakcie”.

Krzysztof Krzywiński ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1984-1989 (obecnie Uniwersytet Artystyczny), uzyskując dyplom w pracowni prof. Józefa Fliegera. Pedagog w Liceum Plastycznym w Szczecinie oraz w Policealnej Szkole Artystycznej „Top-Art”, uczestnik szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Wystawę będzie można oglądać do 4 maja 2014 r.

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl

5
Deesis. Zabytki sztuki cerk...

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ma przyjemność zaprosić Państwa na otwarcie wystawy Deesis. Zabytki sztuki cerkiewnej, które odbędzie się 17 grudnia 2013 r. (wtorek) o godz. 17-tej w Galerii Gotyckiej. Wystawa zostanie udostępniona dla zwiedzających 18 grudnia 2013 r. i potrwa do 16 lutego 2014 r.
Zaproszenie, szczegółowe informacje na temat wystawy oraz przykładowe zdjęcia ikon znajdują się w załączniku.

(załączone zdjęcia ikon pochodzą ze zbiorów Muzeum - Zamek w Łańcucie; autorzy zdjęć: M. Kosior, M. Szewczuk)

Więcej zdjęć: http://www.sendspace.pl/file/3bd9a155fe1ae0c17c6e076 - Uwaga duży plik!

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl

 

5
MŁODA ENERGIA DLA EUROPY

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wystawę MŁODA ENERGIA DLA EUROPY, która jest efektem VI Europejskiego Biennale Plakatów, zapoczątkowanego w Meklemburgii - Pomorze Zachodnie. Prezentowane prace przygotowane zostały przez uczniów szkół sztuk plastycznych i designu. Jury konkursu wybrało 230 plakatów, kierując się ich formą i tematyką. Uczestnicy pochodzący z różnych krajów europejskich zaskakiwali wielorakością interpretacji tematów związanych niejednokrotnie z polityką i gospodarką światową. Prace przepełnione są obawami, wątpliwościami i przemyśleniami, wskazującymi, że  ich autorzy należą do współczesnej zaangażowanej młodej generacji artystów.

Wystawę można obejrzeć od 10 do 27 października 2013 r.

5
Integracja Ty i Ja

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
Koszalińskie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne
plac Polonii 1, 75-415 Koszalin
tel. biura 94 348 15 41
fax biura 94 348 15 50
kom. 796 777 695
e-mail: m.urban@integracjatyija.pl
e-mail: biuro.festiwal@integracjatyija.pl
www.integracjatyija.pl

5
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH Sz...

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
tel.: +4891 489 16 30, faks: +4891 434 02 86
cikit@zamek.szczecin.pl

Kasa biletowa Zamku (spektakle teatralne, koncerty):
tel.: 91 434 73 91

Kasa kina Zamek:
tel.: 91 434 73 92

 

zamek@zamek.szczecin.pl

5