Galeria

ULICZNICY

X Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY

Święto sztuki ulicznej trwa cały lipiec. Do Gliwic zjadą teatry z Francji, Hiszpanii, Rosji oraz rodzimi artyści. Narodziła się też dziecięca wersja festiwalu! A na fotografów czeka prawdziwa Bitwa.


Dekada zachwytu - już po raz dziesiąty startuje Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY. W programie znajdą się widowiska teatralne, występy żonglerów i bębniarzy, instalacje, warsztaty. Wszystkich, którzy lubią robić zdjęcia zapraszamy na Bitwę Fotograficzną. Przygotowano również specjalną wersję festiwalu dla dzieci.

Każdy lipcowy weekend wypełnią kreatywne warsztaty i animacje dla dzieci. W Alejce FORUM rozgości się Parapusza, Hapijama, czy Teatr Barnaby. ZaParkują też „Bałwanki” z Ukrainy oraz projekt „I co było dalej”.


Park Chopina/ Rynek, Gliwice, 1 - 31 lipca 2016

www.ulicznicy.pl/ www.facebook.com/ulicznicy

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach "Uliczników" są bezpłatne.

ulicznicy.pl

 

 

5
Alpine Wall Tour

KLUB MIŁOŚNIKÓW GÓR Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222, www.dkchwalowice.pl    

i ich goście: Łukasz Dudek i Jacek Matuszek - Alpine Wall Tour  w czwartek 21 stycznia 2016 r. o godz. 18.00

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek opowiadali o swoim wspinaniu, o realizacji projektu Alpine Wall Tour www.facebook.com/alpinewalltour2015/, alpejskiej ekspedycji na światowym poziomie (pokonanie trzech najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Alpach). Doświadczeni wspinacze sportowi, od kilku lat sprawdzony zespół wielowyciągowy, światowa czołówka wspinania wielkościanowego, realizując projekt Alpine Wall Tour dokonali w ubiegłym roku pierwszego na świecie powtórzenia drogi Brento Centro (8b, 1000 m) na zachodniej ścianie Monte Brento w Valle del Sarca. W ramach tegoż projektu Łukasz poprowadził również Silbergeier (8b+, 200 m) w Rätikonie. Obaj sięgnęli wreszcie po Bellavistę 8b+ na Cima Ovest w Dolomitach, a było to pierwsze polskie przejście tej drogi, forsującej największy dach skalny w Alpach.  Głównym celem całego przedsięwzięcia jest słynna Pan Aroma (8c, 500 m), niesamowita linia biegnąca przez wielki „Dach Świata” na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo. Wspinacze są pierwszym polskim zespołem, który skompletował wszystkie drogi należące do tzw. Alpejskiej Trylogii. Wszystkie te przejścia Łukasza i Jacka są dokumentowane przez utalentowanego filmowca i wspinacza Wojtka Kozakiewicza (www.wojtekozakiewicz.com).

 

5
Muzeum Energetyki
Jeżli chcesz przyjemnie, pożytecznie spędzic czas to koniecznie zajrzyj do:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki

ul. Wyzwolenia 30, 43-170 Łaziska Górne, (na terenie Elektrowni Łaziska)

telefony: 32 736 35 55 ,  603 155 562

e-mail: tw.lz-muzeum@tauron-wytwarzanie.pl

Nr konta bankowego: 55 1050 1399 1000 0090 3007 9652

REGON: 277938450, KRS: 0000141295, NIP: 635-166-88-21

 
5
Dom Pamięci Żydów Górnośląs...

W niedzielę 31 stycznia 2016 r. zapraszamy wszystkich do zwiedzania nowego Oddziału Muzeum w Gliwicach, który mieści się w odrestaurowanym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14.  Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, bo taką nazwę nosi piąty Oddział Muzeum, został powołany do życia przez Prezydenta Miasta i jest finansowany z budżetu Gliwic. Misją placówki jest upowszechnianie wiedzy na temat historii Żydów na Górnym Śląsku oraz ich wkładu w rozwój naszego regionu. Tej tematyce poświęcona będzie wystawa stała. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich będzie przestrzenią dialogu międzykulturowego, debat na temat tolerancji i koegzystencji różnych religii, kultur i narodów.     

 

Od lutego obiekt będzie czynny od wtorku do piątku w godz. 10-16, soboty 11-17, niedziele 10-15.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich  

Muzeum w Gliwicach

Ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14
44-100 Gliwice

 

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

 

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

 

5
Co sztuka polska zawdzięcza...

Objawienie, jakim  w drugiej połowie XIX wieku  stała się dla artystów europejskich  sztuka japońska z jej odmiennym widzeniem świata, „egzotyką”, dekoracyjnością, stylizacją, „wędrującą” perspektywą  i fragmentarycznym ujęciem form, pchnęła  malarstwo polskie  na nowe tory. Prace Ruszczyca,   Pankiewicza, Weissa, Dębickiego,  Mehoffera,   Wyczółkowskiego, Frycza i wielu innych, którzy odnaleźli w sztuce japońskiej  źródło  twórczej inspiracji, są tego dowodem.  O wpływie Japonii na sztukę polską w sobotę, 12 grudnia opowie Anna Katarzyna Maleszko, kurator wystawy Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty. Podczas wykładu, pokażemy też, że wpływ ten trwa nadal stając się ożywczym impulsem i wzbogacając pejzaż współczesnej sztuki polskiej.  

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Wykład: Anna Katarzyna Maleszko, kustosz Kolekcji Sztuki Japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie

 

Muzeum w Gliwicach

ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

5
Jan Dziaczkowski. Pozdrowie...

Pierwsze prace z cyklu Pozdrowienia z wakacji Jan Dziaczkowski zaczął tworzyć w wieku lat 18 po powrocie z wyjazdu do Normandii, gdzie trafił do Domu Jacquesa Préverta - muzeum francuskiego poety, scenarzysty i autora surrealistycznych kolaży. Wówczas rozpoczęła się trwająca całe życie przygoda młodego artysty z kolażem, techniką w której z czasem zyskał miano niekwestionowanego mistrza. Swoje najważniejsze prace tworzył w sposób tradycyjny, przy pomocy papieru, skalpela i kleju, jednocześnie realizując liczne prace dla magazynów ilustrowanych, gdzie zamieszczane były jego cyfrowe montaże. Dziaczkowski przyczynił się do odrodzenia popularności kolażu wśród młodego pokolenia artystów w Polsce, a wśród międzynarodowego grona krytyków i historyków sztuki porównywany jest do takich klasyków tej techniki jak Hanna Hoch, Linda Sterling czy John Stezaker.

5
Igrzysko Boże. Zbigniew Po...

Alicja Knast Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach serdecznie zaprasza na finisaż wystawy połączonej z promocją katalogu  środa, 23 września 2015 r. o godz. 18.00 

Galeria fotografii - Muzeum Śląskie w Katowicach al.Wojciecha Korfantego 3 www.muzeumslaskie.pl

Wystawa czynna od 16.05 do 27.09.2015 r.

Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia 

Zbigniew Podsiadło fotografuje od czterech dekad. Jego prace są autorską interpretacją otaczającej rzeczywistości, świadectwem jej aprobaty i internalizacji.  Wystawa Igrzysko Boże nie jest prezentacją retrospektywną, ale by wydobyć znaczenie zawarte w tytule sięga do kilku projektów, zrealizowanych w ostatnich kilkunastu latach w różnych miejscach Polski i Słowacji. Mimo wielu wątków dotyka tych samych dylematów - układania się człowieka z Bogiem, sobą, otoczeniem, poszukiwania granic sacrum i profanum.

 W fotografiach Zbigniewa Podsiadły przesłanie memento mori powraca jak topos, łączy piękno egzystencji z przemijaniem i obrazuje całe bogactwo misterium życia.

 Kurator wystawy: Danuta Kowalik-Dura

 

5
Burza w górach

Zmienna aura w górach jest stanem naturalnym. Jest piękna burza i jest straszna. Kto nie przeżył grzotów echem odbijających się od szczytów nie wie co to znaczy. Burza w górach fascynuje, budzi szacunek i poraża swym ogromem. Widac to w fotografiach Stanisława Banasia.

5
Przegibek i Stanisław Banaś

Studenckie czasy ... spiewał nasz największy bard Jan Kaczmarek ...

Ech, chciałoby się wrócić w tamte lata, przywołać tamte chwile. Ileż to włosów było temu?

Z niekłamana radością fotografiami Stanisława Banasia wracam do tamtych chwil ... polecam i Wam podróż do miejsca nadal urokliewego, nieskażonego cywilizacją.

Piękno tego miejsca pokazują nam amatorskie fotografie zrodzone z miłości do tego miejsca.

"Przegibek to przysiółek położony w Beskidzie Żywieckim na wysokości 1000 m n.p.m. Jest tu kilka gospodarstw, a w zasadzie było , bo młodzi wyjechali do "miasta" za lepszym życiem. W moim sąsiedztwie znajduje się też Schronisko P.T.T.K., w którym zawsze można spotkać turystów..." Stanisław Banaś 

 

5
Śladami gliwickich witraży

13 maja 2015, Willa Caro,  godz. 12.00

Środa dla Seniorów – Śladami gliwickich witraży

Oprowadzanie: Jolanta Wnuk, historyk sztuki, kustosz Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach

 

Muzeum w Gliwicach

ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

 

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

5
„Sny niespokojne”

Fotografie Moniki Ekiert Jezusek (Monalli)

Te fotografie mają dla mnie jeden zasadniczy walor. Oddają bardzo ludzką atmosferę i ludzki klimat. A sposób, w jaki pani Monika nam to wszystko pokazuje, umożliwia pełniejsze i dojrzalsze spojrzenie na rzeczywistość, która jest niby taka oczywista - tak  podczas wystawy prac artystki w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL w Lublinie powiedział prof. Leszek Mądzik.

 

Galeria Fotografii DeKa

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

www.dkchwalowice.pl

Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

5
MOK Orzesze

Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu to niesamowicie prężnie działająca placówka kultury.

Tu możesz wpaść na wspaniały koncert, zatrzymac się przy wystawie czy pojechać na wycieczkę hen daleko stąd ...

warto tam często zaglądać i korzystać z uczty duchowej

5
ZOOM

ZOOM

W opinii znawców kultury polskiej wiele jest najbardziej wartościowych zjawisk w czasach PRL-u pojawiało się w środowisku studenckim. Jednym z dowodów na to była działalność grupy ZOOM w latach 1972‒1979, którą założyli studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swoje prace fotograficzne i filmowe przedstawiali w formie wystaw, instalacji i happeningów, włączając w to elementy dźwiękowe, aktorskie i współdziałanie z publicznością. Przestrzeń galerii traktowali na równi z przestrzenią publiczną, na różny sposób zaskakując widzów i zmuszając do rewidowania pojęciowych stereotypów. Stopniowo swoje amatorskie zainteresowania zmienili w profesjonalną działalność na obszarze nowych mediów sztuki. Wystawa, której otwarcie zaplanowane jest na 18 kwietnia 2015 r. w Czytelni Sztuki  i wydawnictwo poświęcone grupie ZOOM, przygotowane przez Muzeum w Gliwicach, pozwolą ocenić rangę ich dokonań i utrwalić należną im pamięć.

 

ZOOM

Kurator | Adam Sobota
18 kwietnia – 17 maja 2015 | Czytelnia Sztuki | Gliwice

Otwarcie wystawy: 18 kwietnia 2015, Czytelnia Sztuki, godz. 18.00

Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona

Organizator: Czytelnia Sztuki

www.czytelniasztuki.pl

 

 

5
Po Drodze Afryka - Jak „Mał...

12 kwietnia o godz. 17.00

MDK w Łaziskach Górnych zaprasza do Piwnicy na Dachu

na spotkanie podróżnicze z Arkadym Pawłem Fiedlerem

Po Drodze Afryka - Jak „Mały Fiat" podbił Afrykę

Wstep wolny!

 Polskim Fiatem 126p przez Afrykę. O 3,5 miesięcznej podróży "Maluchem" z Egiptu do RPA opowie Arkady Paweł Fiedler, wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Podróżnik i jego samochód pokonali 16200 km, odwiedzili 11 krajów, walczyli między innymi z upałem w Sudanie, błotem w Ugandzie, kurzem i afrykańską "tarką" w Tanzanii, ale ponad wszystko po drodze poznali niezwykłą przyrodę i fascynujących ludzi.

5
„Akcja Humanitarna”

Galeria Drugiego Planu Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, www.dkchwalowice.pl, Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

Tomasz Woźny - wystawa fotografii pt. „AKCJA HUMANITARNA”

Wystawa czynna do 30.04.2015 r.

Wystawa „Akcja Humanitarna” została przygotowana przez Polską Akcję Humanitarną www.pah.org.pl. W lipcu 2011 roku, po dwóch dekadach wojny domowej, Sudan Południowy ogłosił niepodległość od Sudanu. Poprawa warunków życiowych ludności tego najmłodszego na świecie kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do wody i sanitariatów, jest niezmiernie powolna. Brakuje dosłownie wszystkiego: dróg, prądu, szkół, szpitali czy ujęć wody. Ogromne potrzeby wzrastają wraz z ciągle rosnącą liczbą ludności powracającej z uchodźctwa, a regularnie wybuchające walki rebelianckie sprawiają, że Sudan Południowy to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na planecie. Obecnie Sudan Południowy stoi na skraju klęski głodowej - 4 mln osób jest zagrożonych głodem. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w lutym 2013 podczas udzielania przez Polską Akcję Humanitarną pomocy Natychmiastowej w rejonie Jonglei w Sudanie Południowym. PAH realizując swoją misję, współpracuje z fotoreporterami przy zbieraniu najwyższej klasy materiału fotograficznego ilustrującego rzeczywistość globalnego Południa. Na początku marca tego roku ukazała się książka szefowej PAH - Janiny Ochojskiej pt. Świat według Janki, która przenikliwie mówi o tym jak pomagać naprawdę ofiarom kryzysów humanitarnych. Janina Ochojska wraz z Polską Akcją Humanitarną przez dwadzieścia dwa lata dotarła z pomocą do ludzi w ponad czterdziestu krajach.

5
Nasza Siódemka czyli ...

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Gliwicach - to nasza szkoła z charakterem, tradycjami i przyszłością.

5
Nowy wymiar edukacji

Od kilku miesięcy gliwiccy muzealnicy pracowali nad zaadaptowaniem II piętra Willi Caro na pracownie edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wszystko dlatego, że Muzeum edukacją stoi. Liczne, organizowane w kilku oddziałach zajęcia, warsztaty, spotkania, lekcje  i wykłady cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a liczba uczestniczących w nich dzieci i młodzieży systematycznie rośnie. Pora była najwyższa, by edukacja znalazła w Muzeum własne, profesjonalnie przygotowane dla jej potrzeb miejsce.

W Willi Caro we wtorek, 17 marca, o godzinie 9.00 rozpoczną się pierwsze warsztaty z cyklu zajęć przygotowanych z okazji Świąt Wielkanocnych oraz zostanie otwarta wystawa najlepszych prac plastycznych autorstwa dzieci z Polski i zagranicy. Wszystkie obrazy prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Galerii i Ośrodka Twórczości Plastycznej Dziecka w Toruniu, który jest największą tego typu placówką w Polsce.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

foto: W.Turkowski

 

5
Karina Czernek – „Szeptem w...

Do 12 marca 2015 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej trwa indywidualna wystawa obrazów bielskiej artystki Kariny Czernek, zrealizowanych w oryginalnej technice łączącej malarstwo i tkaninę. Przedstawiane są prace z cykli m.in.: „Kobiety w koronkach”, „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?” i „Folk jest trendy” oraz przygotowane specjalnie na bielską wystawę obrazy-parawany. Wystawie „Szeptem widzenie” towarzyszy katalog z kolorowymi reprodukcjami prezentowanych na wystawie prac. Autorem projektu graficznego i zdjęć jest Marek Czernek.

We wstępie do katalogu wystawy Agata Smalcerz pisze: – „Karina Czernek nie boi się stereotypu „sztuki kobiecej” – miękkiej, koronkowej, pastelowej. Jej subtelna osobowość znajduje wyraz w takich formach, które są bliskie jej estetyce, nie dopuszcza brutalnej ekspresji czy dosłownego naturalizmu. Przypomina, że piękno i delikatność wciąż mogą istnieć w sztuce i być wytchnieniem dla widzów spragnionych zmysłowych doznań. Woli szept od krzyku, którym przesiąknięta jest współczesna popkultura”.

5
Zobacz więcej