Galeria

"Do zobaczenia w Jeroz...

Autor ilustrowanej slajdami opowieści o Jerozolimie, pokazuje nam fascynujące zabytki wielowiekowej historii tego miasta, opowiada o najważniejszych dla turystów jego miejscach i osobliwościach, ale prowadzi nas także do miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów. To opowieść będąca wyrazem fascynacji autora Jerozolimą, jej przeszłością i dniem dzisiejszym, która może zainteresować zarówno tych, którzy z sentymentem wspominają swój pobyt w Świętym Mieście, jak i tych, którzy dopiero się tam wybierają.

Marek Suchar – doktor psychologii, zawodowo zajmuje się zastosowaniami psychologii w różnych obszarach życia społecznego i wykłada na Uniwersytecie SWPS. Jest także autorem licznych artykułów w prasie podróżniczej oraz trzech książek o Jerozolimie, będących plonem jego wielokrotnych pobytów w Izraelu oraz studiów nad historią, geografią i archeologią biblijną. Jest dyplomowanym przewodnikiem po Jerozolimie.

„Plama” Gdański Archipelag Kultury ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk  Tel. 58 557 42 47 www.plama.art.pl

5
„Absurdalnie Wesoła Gromadka”

Teatr w Blokowisku (Spektakl dla widzów dorosłych) premiera 30.11.2015 r. (poniedziałek) godz. 19.00

Spektakl zrealizowany z uczestnikami zajęć teatralnych w PLAMA GAK, prowadzonymi przez instruktora teatralnego Marka Branda.

Program oparty na tekstach nieznanych autorów zebranych przez Bohdana Butenkę oraz fragmentach  książki „W oparach absurdu” i tekstach Marka Branda. To inscenizacja opowiastek o niegrzecznych dzieciach w formie swoistej zabawy czarnym humorem i makabreską przeplecioną absurdalnymi, pełnymi humoru tekstami. W spektaklu wykorzystane są różne formy teatralne: pantomima, animacja przedmiotu, recytacja, dramat.

Udział biorą: Inga Borowska, Izabela Pietraszewska, Karol Płotka, Sylwia Szczodrowska, Krzysztof Wetchacz, Karolina Wójcik.
Kostiumy i elementy scenograficzne: Aleksandra Kowalczyk
Reżyseria: Marek Brand

„Plama” Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk, Tel. 58 557 42 47, www.plama.art.pl

5
Obszary rysunku Agaty Roguziak

"Plama" Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na wernisaż wystawy prac Agaty Roguziak pt. "OBSZARY RYSUNKU - II" w środę, 29 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 12 maja.
Prezentowane prace powstały w I Pracowni Rysunku Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Prowadzący: prof. Mariusz Kulpa
Asystent: dr Małgorzata Wiśniewska

„MONOLOGI.

Rysunkowe światy Agaty Roguziak to propozycja niezwyczajna i intrygująca zarazem. Kompozycje rysunkowe dzieją się na płaszczyźnie, ale też w przestrzeni metaforycznej, wykreowanej znaczeniowo.

Nostalgiczne postaci w oszczędnej scenerii (scenografii) trwają samotnie oczekując czegoś lub kogoś.

Może właśnie wreszcie wyrecytują za chwilę swoją ważną kwestię, rolę.

Życie to czy teatr nasuwa się pytanie? Odpowiedź wydaje się być w pobliżu sceny. To teatr jednego aktora, teatr jednego autora, czyli wrażliwe, subtelne i tajemnicze, ale nieobojętne rysunki młodej artystki.”

Mariusz Kulpa
„OBSZARY RYSUNKU - II” Wystawa prac Agaty Roguziak

 

5
Wietrzenie garderoby.

"Plama" Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza:
11.04. (sobota), godz. 12.00 - 16.00 - Wietrzenie garderoby. Na trawniku przed klubem „Plama” GAK odbędzie się plenerowe wydarzenie: „Wietrzenie garderoby” - po raz pierwszy pokażemy jej zawartość! Jak wiele strojów jest w niej ukrytych i jakie historie są z nimi związane? Dowiecie się już wkrótce.

5
„Krymska Mozaika - dookoła ...

„Serdecznie zapraszam na relację z mojej włóczęgi po Półwyspie Krymskim, krainie magicznej, która dzięki swej wielokulturowości, przebogatej historii, krajobrazowej różnorodności zwana jest miniaturą świata. Jest to rzeczywiste miejsce styku kultur Wschodu i Zachodu.

Podczas pokazu zdjęć opowiem o przegadanych z Krymczanami nocach, o ludziach, z którymi połączyła mnie do dziś trwająca przyjaźń, o zdumiewających dla mnie w tym prawdziwym raju na ziemi, antagonizmach narodowościowych i etnicznych, a także opowiem o ziołach, błotkach i jeziorach, które leczą „wsio” i każdą kobietę odmładzają o przynajmniej 10 lat.

Zabiorę Państwa na płaskowyż Karabi Jajły, gdzie wciąż czekają na odkrycie groty wypełnione scytyjskim złotem, powędrujecie ze mną do królestwa morskich węży na Generalskich Plażach nad Morzem Azowskim.

Sensacyjną nutkę zapewni opowieść o potworze z Kara Dag, o wojskowych manewrach i lotach UFO nad Przełęczą Angarską, a także o tragedii kerczeńskiej - wyjątkowym epizodzie z historii II Wojny Światowej, w którym użyto gazów bojowych.

Aby relację zakończyć pogodniej, zabawię się w kulinarnego recenzenta i  pogawędzę o smakach krymskiej kuchni. Mam nadzieję - do miłego zobaczenia!”

Pozdrawiam, Joanna Talipska

08.04.2015 (środa), godz. 18.00. Wstęp wolny

„Plama” Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

www.plama.art.pl

 

5
WIELKI TYDZIEŃ I JASTRË NA ...

Wystawa o jastrowych zwyczajach i obrzędach, barwieniu jaj, poście, święconym, wielkanocnych stołach, degowaniu i Pańskim Grobie od 29 marca do 19 kwietnia.
wszystkie foto: Bartosz Stachowiak

www.muzeum-wdzydze.gda.pl/wielkanoc.html

Święta Wielkanocne, zwane po kaszubsku „jastrë", niosą ze sobą duży zespół zwyczajów i obrzędów ściśle związanych z wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Etnografowie odnotowali na Pomorzu bardzo bogatą oprawę zabiegów obrzędowo - magicznych, które miały zapewnić zdrowie, urodzaj oraz ochronę przed wszelkimi nieszczęściami.
            O przysłowiowym wręcz przywiązaniu do tradycji postu na Kaszubach świadczą przekazy o usuwaniu na ten czas z domów patelni i rondli, które wracały do kuchni dopiero w Wielką Sobotę, po symbolicznym obrzędzie „chowania żuru".
           

5
Henryk Lula prof. ASP Gdańsk

„Plama” GAK zaprasza na spotkanie z profesorem Henrykiem Lulą, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i byłym kierownikiem Katedry Specjalizacji, gdzie prowadził Pracownię Ceramiki Artystycznej.

Henryk Lula (ur. 1930 r.) odbył studia w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, które ukończył w 1957 roku. W zespole Hanny Żuławskiej brał udział w odbudowie kamienic ulicy Długiej i Długiego Targu w Gdańsku. Istotną część jego pracy, oprócz twórczości w zakresie ceramiki unikatowej, architektonicznej, a także rzeźby i biżuterii artystycznej, stanowi praca pedagoga gdańskiej uczelni artystycznej. W roku 1977 przejął prowadzenie pracowni ceramiki od prof. Żuławskiej. Posługując się technologiami z XVI wieku, dokonał rekonstrukcji zagubionych i zniszczonych kafli renesansowego pieca w Dworze Artusa w Gdańsku, przywracając świetność „króla wszystkich pieców”.

Jego dzieła w znacznej liczbie uplasowały sobie miejsca w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Podczas spotkania prof. Henryk Lula zaprezentuje zdjęcia i opowie o swojej twórczości.

„Plama” Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

Tel. 58 557 42 47

www.plama.art.pl

 

5
XIX edycji FETA 2015

Znamy laureata konkursu na plakat XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA 2015!
Na konkurs wpłynęły 144 projekty. Zwycięzcą został Bartosz Choryan z Poznania. Na podium znalazły się także plakaty Krzysztofa Motyki oraz Dagmary Cieślicy.

Jury wyróżniło w sumie 22 prace, które będzie można oglądać w klubie „Plama” Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk Zaspa) między 20 marca a 17 kwietnia 2015 r.
 

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej już w piątek, 20 marca, o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Ich autorami są: Anna Witkowicz, Kobiernice Paulina Skurzyńska, Legnica Joanna Frydrychowicz i Krzysztof Skrzypczyk, Toruń Halina Kuźnicka, Warszawa Sylwia Kasprowicz, Gdańsk Ultra Agency Sp. z o.o., Gdańsk Karol Banach, Toruń Natalia Krasnodębska, Lublin Teresa Piotkowiak, Gdańsk Aneta Jaworowska, Łódź Bartosz Mamak, Poznań Marta Szajneman-Szuba, Wałbrzych Piotr Pietrzak, Sosnowiec

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz autorom wyróźnionych prac.

5
„MONOBLOK”

V Festiwal Monodramu „MONOBLOK”

14-15 listopada 2014, bilety 10 zł (ulg.) / 15 zł (nor.)

Klub „Plama” GAK, ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

Tel. 58 557 42 47
www.plama.art.pl

 

W dniach 14-15 listopada „Plama” GAK zaprasza na wyjątkowe spotkania z teatrem jednego aktora.

To już piąta edycja festiwalu odbywającego się od 2010 roku na deskach sceny Teatru w Blokowisku.
W tym roku spośród nadesłanych dwudziestu zgłoszeń do części konkursowej wybrano  ośmiu wykonawców.

Po raz pierwszy do konkursu zakwalifikowano wykonawcę spoza Polski.

Imprezą towarzyszącą będzie koncert „Muzyka do zaginionego filmu jidysz” – koncert w wykonaniu Mai Miro i Marii Ka.

5
FETA 2014

W ramach wspomnienia tegorocznej  FETY kilka dobrych fotek z jeszcze lepszego wydarzenia artystycznego

W 2014 r. FETA odbyła się po raz pierwszy na terenie Centrum Hewelianum i na Placu Zebrań Ludowych.

 

Pierwszy raz w "Plamie"? Nie przejmuj się, że tyle Cię ominęło... Drugie tyle Cię czeka...
5
Darek Aniszewski KONIE ...

Kocham konie ... powie wielu z nas. Ale niewielu potrafi swą miłość do koni realizować pośród łąk zielonych, z zapartym tchem pędząc na swym ukochanym koniku. A ilu z nas potrafi namalować swego pupila? Koń, jakże wdzięczny temat a jak piękny ocenimy sami oglądając obrazy Darka Aniszewskiego ... dla mnie poezja w sztalugach, cudeńka

5
Miejskie Znaki Kultury GAK ...

Zapraszamy zainteresowanych do udziału w tworzeniu Miejskich Znaków Kultury - trwałych działań artystycznych w Waszych dzielnicach - działań które przełamią monotonię Miasta i dodadzą mu świeżości!

 

Nam się to udało, dlatego zapraszamy teraz Was - do rozmów, dyskusji, przygotowywania projektów, realizacji ich i pielęgnacji. Miejskie Znaki Kultury w Gdańsku to m.in.: Galeria Wrzeszcz (galeria murali, która funkcjonowała we w przejściu podziemnym we Wrzeszczu), Świeżo Malowane Zaspa SKM (ławki na zaspiańskim peronie przemalowane przez trójmiejskich artystów w 2008 r.), Port Wrzeszcz (powstająca teraz panorama murali o tematyce morskiej). W załączeniu przekazuję szerszy opis Miejskich Znaków Kultury i zaproszenie do udziału w pracach Pracowni MZK.

 Pierwszy raz w "Plamie"? Nie przejmuj się, że tyle Cię ominęło... Drugie tyle Cię czeka...
Gdański Archipelag Kultury
5
Bałtyckie klimaty Adama Franko

Fotografia to jego pasja. Adam realizuje ją z pełnym wdzięku artyzmem. Detal, szczegół w jego fotografii ma ogromne znaczenie. Będąc daleko od Bałtyku można podziwiać jego urok.

5
Nad Bałtykiem z Adamem Franko

Urzeczony, zakochany w naszym Bałtyku. Z aparatem fotograficznym delikatnie zatrzymuje dla nas cud morza. Patrząc na Jego fotografie ma się wrażenie, że morze szumi obok, a pod stopami maqmy piasek. Fenomenalnie oddaje klimat tam panujący. Dzięki Adaś za te foty

5
A ona w żaglach -Rysiu Krajza

"A ona w żaglach

jak w białej sukience ... "

szanty w myślach

Zapatrzenie w urok żaglowców podziwianych dzięki wspaniałym ujęciom aparatu w rękach Rysia

czego więcej trzeba

Ano trzeba patrzeć i podziwiać

 

Ryszard Krajza i Jego rewelacyjne ujęcia

"Operation Gdynia Sails"    Poland ..Gdynia

5
Obchody Święta Matki Boski...

W piątek, 15. sierpnia, zapraszamy do Muzeum na uroczyste obchody Święta Matki Boskiej Zielnej

W programie:

  • Uroczysta msza święta o godz. 8.00 z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na której poświęcone zostaną bukiety z ziół, zbóż, kwiatów i warzyw
  • Widowisko dożynkowe “Stoi byliczka na odłogu...” - początek o godz. 14.00 przy karczmie z Rumi (wejście do Muzeum)
  • Układanie bukietów z ziół, wicie wianków i “krutek” (przy chałupie z Piechowic nr 5)
  • Targ roślin i płodów rolnych z ogrodów, pól i łąk oraz kiermasz wyrobów pszczelarskich, produktów leczniczych pochodzenia naturalnego oraz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznegoGaleria: http://goo.gl/t8IaPY

Patronat medialny: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki
oraz portale - naszemiasto.pl, czasdzieci.pl, koscierzyna.info, pieknekaszuby.pl, polskieetno.pl, dzieciakiwplecaki.pl, egminy.eu, maliturysci.pl, folkownia.pl, veturo.pl, maluchy3miasta

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

83-406 Wąglikowice

www.muzeum-wdzydze.gda.pl muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl

Tel/Fax 58 686-12-88 & 686-11-30

www.facebook.com/Muzeum.we.Wdzydzach.Kiszewskich

INSTYTUCJA KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

 

 

5
FETA 2014 w Plamie

W dniach 10 - 13 lipca 2014 r. na terenie Centrum Hewelianum oraz Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku "Plama" Gdański Archipelag  Kultury, "Scena Muzyczna" Gdański Archipelag Kultury oraz Centrum Hewelianum prezentowały XVIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

FETA po raz kolejny rusza w podróż po Gdañsku. Była na Zaspie, w Brzeźnie, Głównym Mieście, na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście, co kilka lat odkrywając dla teatru ulicznego nowy fragment miasta. Widzów FETY owiewał wiatr znad Zatoki Gdańskiej, zaskakiwała atmosfera blokowiska, czarowała bliskość zabytkowej architektury i uspokajał krajobraz opływu Motławy i bastionów... Dziś prowadzimy FETĘ w miejsca nowe: na teren Centrum Hewelianum i Plac Zebrań Ludowych. Wierzę, że dobrze wkomponuje się w przestrzeń parkową i odetchnie pełną piersią na placu. Wybierzcie się z nami w tę podróż, w towarzystwie dwudziestu siedmiu teatrów ulicznych i plenerowych z całej Europy! FETO, dobrze że Cię mamy w Gdańsku!

FETĘ2014 przygotował zespół klubu "Plama" Gdański Archipelag Kultury w składzie: Marta Szumiłowska, Karolina Pacewicz, Aleksandra Twardowska, Teresa Szalecka, Paweł Kubiak, Marek Brand, Łukasz Szczechowski oraz Szymon Wróblewski.

„Plama” Gdański Archipelag Kultury Ul. Pilotów 11, 80-460 Gdañsk Tel. 58 557 42 47 www.plama.art.pl

 

 

5
41. JARMARK WDZYDZKI

Zapraszamy na 41. JARMARK WDZYDZKI - największą folklorystyczną imprezę na Kaszubach.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny
im. Teodory i Izydora Gulgowskich
we Wdzydzach Kiszewskich
83-406 Wąglikowice


www.muzeum-wdzydze.gda.pl
muzeum@muzeum-wdzydze.gda.pl
Tel/Fax 58 686-12-88 & 686-11-30
www.facebook.com/Muzeum.we.Wdzydzach.Kiszewskich

INSTYTUCJA KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

5
Chmurki Adamo Franko

Chmurki - urok jego fotografii zamknięty w detalu, w chwili i zamyśleniu. Lekko, sennie a raczej nostalgicznie wyłaniający się obraz. Kunszt niebywały. Aż chce się tam być i wczuć w ten nastrój.

5
Gdańsk Adamo Franko

Adamo Franko.

Fotografia tworzona z pasją. Umiłowanie klimatu, detalu. Ciepło emanujące z dzieła tworzonego przy pomocy aparatu fotograficznego. Nostalgia, bywa i smutek. To wszystko łączą w sobie Jego fotografie.

5
Zobacz więcej