Galeria

„Wizna 2015”

W dniach 3-13.06.2015 grupa 15 pań, którą połączyła pasja malarska i podróżnicza, wyjechała do Wizny w województwie podlaskim. Wizna, kiedyś miasto o znaczeniu strategicznym i dorobku historycznym, dziś jest sporą wsią odbudowaną po całkowitym zniszczeniu po przejściu frontu na rzece Narwi w 1939 r.                                

Bohaterska obrona Wizny nazwana jest „polskimi Termopilami”, a jej dowódca Władysław Raginis wpisany na listę polskich bohaterów wojennych i otoczony wielką czcią. W tym pełnym patriotyzmu klimacie, w codziennym upale zwiedzałyśmy ocalałe zabytki, odrestaurowaną synagogę w Tykocinie, wschodni jarmark w Kierzunach. Malowałyśmy. Chłonęłyśmy zapachy bagien i torfowisk rezerwatu. Zachwycałyśmy się meandrami Narwi i Biebrzy, pływałyśmy katamaranem po starorzeczach. W ciszy, wieczorami, spotykałyśmy na rzece bobry. Tysiące siedlisk ptaków, do których ta kraina należy, prowokowało do tysiąca zdjęć. 

W ogromnym, drewnianym domu Małgosi było nam dobrze. Będziemy o tym długo pamiętać.

Uczestniczki pleneru fotograficzno-malarskiego „Wizna 2015”: Ewa Brandt, Stanisława Dymecka, Irena Ferenc, Anna Gaca, Alicja Grześkowiak, Krystyna Józefowska, Marta Kaszubowska, Teresa Milcarz, Anna Niewiarowska, Barbara Paluch, Elżbieta Parzych, Elżbieta Rydzkowska, Maria Tomczyk, Dorota Wach, Aleksandra Walicka

„Plama” Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk, tel. 58 557 42 47

www.plama.art.pl

 

 

5
Kapliczki Marek Tomaszuk

Zastanawiające jest jak często przydrożne kapliczki, krzyże  przyciągają naszą uwagę.

Sprawiają, że człowiek staje w zadumie, czasem tylko zerka - ale zawsze zwracają naszą uwagę.

W niektórych miejscowościach są swego rodzaju drogowskazami - "za kapliczką skręcisz w lewo" ... bywa, że w ten sposób określamy drogę.

Marek Tomaszuk zwraca nasza uwagę na to, co we wstępie powiedziane - skupiają naszą uwagę. Fotografia Marka skupia naszą uwagę na ich różnorodności i prostocie osobliwego uroku. Jego fotografia odzwierciedla ich obecość wpisaną w krajobraz codzienności.

5