Galeria

„Sahara – pustynia niejedno...

Prelekcją Piotra Kowalczyka „Sahara – pustynia niejedno ma imię” zakończy się wiosenna edycja Krośnieńskich spotkań z podróżnikami.

Setki kilometrów przemierzone po Saharze, wśród kamieni, piasku, wydm, kóz, nieistniejących dróg i miejscowej ludności. Miasta leżące pośrodku niczego i wielkie pustkowia, a także przemytnicy narkotyków, cień Al-Kaidy i zaminowane obszary. Najdłuższy pociąg świata oraz jedno z największych znanych cmentarzysk okrętów. Poszukiwania wraków statków, które rzekomo nie istnieją. Boże Narodzenie spędzone wśród rodziny mauretańskiej. Wszechobecne kozy, zarówno na ulicach jak i w domach tamtejszych mieszkańców.

O tym wszystkim będzie można usłyszeć 8 czerwca o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie

5
25 lat Muzeum Rzemiosła w K...

Muzeum Rzemiosła w Krośnie to m.in. spotkania z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. To wspaniale działająca Piwnica PodCieniami, Rynek 5. To juz 25 lat jak Muzeum rozpoczęło swoją działalność. Goraco zapraszamy

5
„Majstersztyk – dzieło mist...

Wystawa „Majstersztyk – dzieło mistrzów rzemiosła” przygotowana została z okazji 25. rocznicy udostępnienia zwiedzającym Muzeum Rzemiosła w Krośnie. 17 marca 1990 roku „Dom z zegarem” – dawna Pierwsza krajowa fabryka zegarów wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie  stał się miejscem pamięci o krośnieńskim rzemiośle.
Wystawą tą pragniemy upamiętnić mistrzów, którzy przyczynili się do powstania Muzeum Rzemiosła w Krośnie, ale także przypomnieć nazwiska i dzieła tych, których mistrzostwo stało się powodem starań o stworzenie takiego miejsca.

19 marca - 28 czerwca 2015 rok
 

5
Kalendarz 2015 STANISŁAW BI...

Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego.

Od 2005 roku profesor zwyczajny. Prowadzi autorską pracownię malarstwa sztalugowego w Pracowni Form Otwartych na kierunkach Edukacja Artystyczna i Grafika Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, monumentalne i rysunek. Zorganizował 60 wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach polskich i zagranicznych, uczestniczył w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych, naukowych i rektorskich. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium twórczego w Niemczech. W dorobku artyst. ma realizacje sakralne m.in.: krzyż i witraż w Kaplicy Męczenników Polskich – bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie (1992); Apokalipsę, kościół parafialny w Loburg Ostbewern, Niemcy (1995), polichromię w Kaplicy Seminaryjnej SVD ks. Werbistów w Nysie (1998). Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych, kolekcjach i muzeach w Polsce i za granicą. Od 1973 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu oraz Nyskiej Grupy Artystycznej w Nysie.

 

5
"Wyprawa przez wszystk...

Piotr Śliwiński to  podróżnik z Krakowa, który już dziewięć razy okrążył Ziemię. W świat wyjeżdża zawsze bez planu i przewodników. Uważa, że podróżowanie to nie tylko odkrywanie innych kultur, ale także wędrówka w głąb siebie, poznanie swoich granic i możliwości. W swoich podróżach dookoła świata odkrył zamiłowanie do wspinaczki wysokogórskiej zdobywając sześć szczytów należących do Korony Ziemi. Inżynier budownictwa z wykształcenia, z zamiłowania szachista i pilot paralotni. www.p82.pl

Krośnieńskie spotkania z podróżnikami

Prelekcja Piotra Śliwińskiego "Wyprawa przez wszystkie stany Ameryki" jest kolejną z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami.

Spotkanie z podróżnikiem -3 listopada 2014 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny.

Organizatorem Krośnieńskich spotkań z podróżnikami jest Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronat medialny nad spotkaniami objęło Polskie Radio Rzeszów, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.

 

 

5
„Osnowa i wątek , czyli his...

Wystawa malarstwa Justyny Posiecz-Polkowskiej w Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Piwnicy PodCieniami

 

Od marca 2014 roku w Piwnicy PodCieniami trwa wystawa "Od ucznia do mistrza - TKACTWO". Pomysł jej zorganizowania stał się inspiracją dla młodej artystki - Justyny Posiecz-Polkowskiej. W oparciu o nią powstał cykl 15 prac, które stanowią element szerszego projektu artystycznego. Wystawę obejrzeć można Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5) od 7 do 31 sierpnia.

wernisaż: 7.08.2014, godz. 18.00
Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Piwnica PodCieniami
wstęp wolny

Muzeum Rzemiosła w Krośnie

5
Rzeszów w moich kadrach Kin...

Młoda, utalentowana mieszkanka Rzeszowa. Od lat interesuje się fotografią. Z wykształcenia ekonomistka, księgowa. Wolny czas wykorzystuje na realizowanie swoich pasji życiowych. Poza fotografia jest to dobra książka. Interesuje się psychologią. Na bieżąco śledzi informacje o sytuacji gospodarczo -ekonomicznej  Polski i pozostałych krajów europejskich.

Autorka bloga:

http://moja-kreatywna-fotografia.blogspot.com

 

5
Rzeszów zachód słońca Kinga...

Młoda, utalentowana mieszkanka Rzeszowa. Od lat interesuje się fotografią. Z wykształcenia ekonomistka, księgowa. Wolny czas wykorzystuje na realizowanie swoich pasji życiowych. Poza fotografia jest to dobra książka. Interesuje się psychologią. Na bieżąco śledzi informacje o sytuacji gospodarczo -ekonomicznej  Polski i pozostałych krajów europejskich.

Autorka bloga:

http://moja-kreatywna-fotografia.blogspot.com

5
Kaczki i inne fruwające Kin...

Młoda, utalentowana mieszkanka Rzeszowa. Od lat interesuje się fotografią. Z wykształcenia ekonomistka, księgowa. Wolny czas wykorzystuje na realizowanie swoich pasji życiowych. Poza fotografia jest to dobra książka. Interesuje się psychologią. Na bieżąco śledzi informacje o sytuacji gospodarczo -ekonomicznej  Polski i pozostałych krajów europejskich.

Autorka bloga:

http://moja-kreatywna-fotografia.blogspot.com

Kinga Kuźniar Photography

moja-kreatywna-fotografia.blogspot.com

https://www.facebook.com/profile.php?id=437449553056377&ref=ts&fref=ts  a ciekawe informacje pojawiają sie na jej blogu na bieżąco

 

kingak@poczta.onet.pl

5
Łańcut Jolanta Michna

Foto: Jolanta Michna  - więcej na: http://www.egminy.eu/ludzie-ciekawi,czytaj/324/Jolanta++Michna-Michna.html

Zamek Lubomirskich - dawna rezydencja magnacka od 2005 roku wpisany na listę Pomników Historii.

Miasto założone zostało przez króla Kazimierza Wielkiego. Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła w roku 1349 z nadania księcia Władysława Opolczyka w dolinie rzeki Wisłok. Król sprowadził tu kolonistów niemieckich (zob. Głuchoniemcy) z miejscowości Landshut (= strażnica kraju) w Bawarii. W XV wieku wybudowano tu zamek początkowo drewniany, który do XVI wieku dawał odpór najazdom tatarskim. Historyczne nazwy miasta Landshut, Lanczuth (1375), Landssuth (1381), Lanchth (1384), Lanczuth (1494), jeszcze w roku 1650 Landshut.

więcej na: pl.wikipedia.org

 

5
„Kochajmy KROSNOludki”

Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do udziału w X edycji konkursu na koszulkę promocyjną miasta Krosna „Kochajmy KROSNOludki” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna - Piotra Przytockiego.

Konkurs ma charakter otwarty. Do udziału zapraszamy osoby zajmujące się twórczością plastyczną amatorsko jak i profesjonalnie. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego, najciekawszego projektu graficznego, który zostanie wykorzystany na koszulce promocyjnej Krosna. Jednym z głównych wymogów regulaminowych jest wkomponowanie w grafikę hasła promocyjnego Krosna „Kochajmy KROSNOludki”. Ma kojarzyć się z Krosnem i wywoływać pozytywne wrażenie. Nagroda to kwota 500 zł oraz koszulka z zaprojektowanym przez siebie wzorem graficznym.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz losowanie nagród odbędzie się podczas „Dni Krosna – Miasta Szkła”, tj. w dniach 14-15.06.2014 r.

Prace konkursowe należy składać w PIKT (Rynek 5) w terminie do dnia 31 maja 2014 r. Fotografie wraz z imieniem i nazwiskiem i adresem mailowym można przysyłać do 10 czerwca na adres koszulka@muzeumrzemiosla.pl Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin dostępne są na stronach internetowych www.muzeumrzemiosla.pl i www.krosno.pl . 

tel. 13 43 277 07.

 

 

 

 

5
„Japonia – zaskakujący mix”

W trakcie najbliższego Krośnieńskiego spotkania z podróżnikami zapraszamy w podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Prelekcję „Japonia – zaskakujący mix” poprowadzą Adam Bączar i Rafał Półchłopek.

Stare świątynie, monumentalne zamki, piękne krajobrazy, szybkie pociągi i pracowici ludzie. Kraj powszechnie kojarzony z nowoczesną technologią zaskakuje ilością drewnianych zabytków, a sposób ich konserwacji zaskakuje jeszcze bardziej. Żywa tradycja podczas święta Obon - pełna spokoju i harmonii, kontrastuje z tłokiem stacji Shibuya  i ekstrawagancją modnej dzielnicy Ginza w Tokio.

­Kuchnia japońska zadziwia już na wystawach, a jedzenie sushi w tym kraju to ceremonia. Poranna wizyta na targu rybnym Tsukija na zawsze zmienia podejście do tuńczyka w sosie własnym.

12 maja 2014 r. na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie.

 

5
Przełom Wisłoka Włodzimierz...

foto: Włodzimierz Skorek

5
Caryńskie wieś Włodzimierz ...

Foto: Włodzimierz Skorek

Caryńskieosada w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, nad potokiem Caryńskim i na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

źródło: Wikipedia

5
Schronisko PTTK "Chatk...

Foto: Włodzimierz Skorek

Schronisko PTTK "Chatka Puchatka" na Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.) – najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, niegdyś nazywane "Tawerną". Leży pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Posiada 20 miejsc noclegowych w 2 salach zbiorowych, jest czynne cały rok. Zostało wybudowane po II wojnie światowej przez wojsko i służyło za posterunek obserwacyjny. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działa dopiero od 1967 r. Obecnie ajentem schroniska jest Ludwik Pińczuk.

Ze względu na niski standard, m.in. sanitarny (ze względu na lokalizację w schronisku nie ma bieżącej wody, kanalizacji ani energii elektrycznej), w sierpniu 2009 schronisko zajęło jedno z ostatnich miejsc w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m., podobnie w II edycji rankingu z sierpnia 2011.

Pomysłodawcą nazwy schroniska jest polski żeglarz Leonid Teliga

źródło: Wikipedia

5
Prządki - rezerwat przyrody...

Foto: Włodzimierz Skorek

https://www.facebook.com/profile.php?id=100002662751212&fref=hovercard

 

Prządki - rezerwat przyrody nieożywionej położony między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki w gminie Korczyna w województwie podkarpackim.

  • numer według rejestru wojewódzkiego - 9
  • powierzchnia według aktu powołującego - 13,62 ha
  • dokument powołujący - M.P. 1957.18.143
  • rodzaj rezerwatu - geologiczny
  • przedmiot ochrony (według aktu powołującego) - grupa skał piaskowcowych wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi wskutek erozji eolicznej

Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.

5
Potok Wisłoczek Włodzimierz...

Foto: Włodzimierz Skorek

https://www.facebook.com/profile.php?id=100002662751212&fref=hovercard

 

Wisłoczek – potok w Beskidzie Niskim, lewobrzeżny dopływ Wisłoka. Długość ok. 6,7 km.

Źródła na wysokości ok. 720 m n.p.m. na północnych stokach Jawornika, głównego szczytu grupy górskiej zwanej Gniazdem Jawornika. Spływa początkowo w kierunku północno-wschodnim przez wieś Wisłoczek, po czym – u podnóży Wierchu Tarnawskiego należącego do Wzgórz Rymanowskich - skręca ku wschodowi. Płynie teraz u północnych podnóży Szczobu (556 m n.p.m.) wąską doliną, w której do 1946 r. znajdowała się wieś Tarnawka, by na wysokości ok. 370 m n.p.m. ujść do Wisłoka tuż powyżej zabudowań wsi Rudawka Rymanowska.

(źródło: Wikipedia)

 

5
"RUANDKA W AFRYCE, CZY...

Gościem marcowych Krośnieńskich spotkań z podróżnikami był Leszek Szczasny z prelekcją "RUANDKA W AFRYCE, CZYLI Z PIEKŁA DO RAJU".

Slajdowisko jest efektem trzy i półtygodniowej wyprawy do serca Afryki – Ruandy, w grudniu 2011 roku. Ruanda to mały podrównikowy (k)raj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r., odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan. Podczas spotkania podróżnik opowie o czystej i bezpiecznej stolicy Kigali, zwanej Singapurem Afryki. Zabierze nas nad jezioro Kivu, przy granicy z Kongiem, gdzie spędził wigilię, szukając wina bananowego. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzymy plantacje kawy i herbaty, zawitamy na weselu, w rozśpiewanych i roztańczonych świątyniach chrześcijańskich, na festynie samorządowym, a także na ludowych sądach gacaca.

 

LESZEK SZCZASNY - raciborzanin, z wykształcenia politolog i filozof (UJ), z zamiłowania społecznik, fotograf i przede wszystkim niezależny globtroter. Podróżuje za grosze i dlatego jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy.

W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Jest barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Więcej informacji na: www.leszekszczasny.blogspot.com 

5
"Od ucznia do mistrza&...

            Najnowsza wystawa z cyklu "Od ucznia do mistrza" poświęcona jest jednej z najstarszych i najważniejszych gałęzi wytwórczości człowieka - tkactwu. A gdzie lepiej utkać taką wystawę jak nie w Krośnie, w którym przez całe stulecia tkactwo było sposobem na życie wielu jego mieszkańców, a rozkwitowi tego rzemiosła sprzyjało uprawianie i przetwarzanie lnu w całej okolicyJedna z hipotez głosi, że to właśnie warsztatowi tkackiemu Krosno zawdzięcza swą nazwę. Osnową naszej opowieści jest rozwój tkactwa na przestrzeni wieków, wątkiem – tradycje tkackie regionu. Splecione razem tworzą wystawę, będącą kanwą dla dalszych opowieści prezentowanych w ramach comiesięcznych spotkań tematycznych.

            Cykl "od ucznia do mistrza" jest hołdem składanym rzemiosłu i jego tradycjom. Z całą pewnością trudno wskazać bardziej charakterystyczne dziedzictwo rzemieślnicze dla Krosna i jego okolic niż tradycje tkackie. Wszak to tutaj korzenie ma piękna legenda o dworskich pannach zaklętych w skały za karę, że tkały w święto. To właśnie płótna krośnieńskie w XVI i XVII w. znane były szeroko w całej Europie. Wreszcie - to tutaj działał wynalazca Jan Sczepanik,  powstała Krajowa Szkoła Tkacka i Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Krosnolen". Klamrą spinającą całość jest Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna", które wskrzesza i pielęgnuje te wielowiekowe tradycje.

             Eksponaty zebrane na wystawie "Od ucznia do mistrza - tkactwo" pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Wystawa będzie czynna od 20 marca do 17 sierpnia 2014 r. w salach wystaw czasowych Piwnica PodCieniami Rynek 5 w Krośnie.

5
Martwa droga

Transpolarna Magistrala Kolejowa, zwana również Martwą Drogą, to ostatnia wielka realizacja Stalina. W zamierzeniu miała połączyć syberyjskie miasta Salechard nad Obem i Igarka nad Jenisejem, biegnąc na wysokości koła podbiegunowego. Jej długość obliczono na 1297 km. Ambitne, nakreślone ręką Stalina plany zakończyły się jednak katastrofą. Kolej nigdy nie została ukończona, a przy jej budowie zginęły tysiące więźniów Gułagu.

W 2013 roku, 60 lat po śmierci Stalina zorganizowana została wyprawa, w której udział wzięło pięć osób. Jej celem było odnalezienie i zbadanie łagrów na jednym z najbardziej niedostępnych odcinków opuszczonej linii kolejowej.

W odnalezionych łagrach zachowały się wieżyczki strażnicze, zasieki z drutu kolczastego, przedmioty osobiste więźniów, budynki administracji i ruiny baraków.

Tomasz Grzywaczewski – doktorant wydziału prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Realizuje własne projekty reportersko-podróżnicze, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawę z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013.

Na spotkanie zapraszamy 24 marca 2014 r., na godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5, w Krośnie. Spotkanie odbywa się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Krosna. Patronami medialnymi są: Polskie Radio Rzeszów, portale ImprezyPodróżnicze.pl oraz Krosno24.pl, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl.

www.muzeumrzemiosla.pl

5
Stanisław Chomiczewski - ka...

Kalendarz KPB 2014
Stanisław Chomiczewski
spotkanie promujące - 19.12.2013, godz. 18.00 - wstęp wolny
wystawa malarstwa Stanisława Chomiczewskiego
19 - 31.12.2013
Malarstwo Stanisława Chomiczewskiego jest tematem kalendarza na rok 2014 wydanego przez Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane w Krośnie S.A. KPB S.A. jako uznany mecenas sztuki od lat wydaje kalendarze promujące artystów i ich twórczość. Autorem zdjęć do kalendarza jest Stanisław Materniak, a autorem projektu graficznego - artysta Piotr Burger.
Promocja kalendarza KPB 2014 odbędzie się 19 grudnia 2013 roku o godz. 18.00 w Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Piwnicy PodCieniami (Krosno, Rynek 5). Wstęp wolny. Spotkaniu towarzyszy otwarcie wystawy prac artysty. Wystawę obejrzeć będzie można do 31 grudnia 2013.
więcej na temat: www.muzeumrzemiosla.pl/podcieniami


 

5
Zobacz więcej