Galeria

IV Flis Festiwal

Reprezentacja Wisły na Festiwalu Loary w Orleanie

Na zerowym kilometrze Wisły zostały zwodowane jednostki, które mają dotrzeć we wrześniu do Orleanu na Festiwal Loary w Orleanie, gdzie w tym roku Wisła będzie gościem honorowym. Wyruszy tam kilkanaście jednostek z Polski.

Flis Festiwal, Gassy koło Warszawy

W ramach uroczystego rozpoczęcia imprezy, które miało miejsce w 26.04.2015 na wysokości klasztoru w Tyńcu, na udekorowanych flisackimi insygniami szkutce „Panika" – Marka Strzelichowskiego oraz wielkim galarze krakowskim „SZWAJCARKA” (dług. 12m, szer.3,5), którego budowę dofinansował rząd Szwajcarii. Na Flis Festiwalu spodziewana jest wizyta przedstawicieli ambasady Szwajcarii)

więcej: http://www.egminy.eu/newsy,czytaj/726/iv-flis-festiwal.html

5
Tamara Łempicka w Europie

Rok temu, 5 marca 2014 roku kolekcja malarstwa Muzeum Mazowieckiego w Płocku wzbogaciła się o obraz autorstwa Tamary Łempickiej przedstawiający martwą naturę, a 14 marca 2014 obraz trafił na ekspozycję stałą muzeum do sali na 2 piętrze, gdzie prezentowana jest sztuka w stylu art déco.

Od tego czasu minął dokładnie rok a świeży nabytek Muzeum Mazowieckiego rozpoczął europejskie tournée. Po uzyskaniu od konserwatora zabytków pozwolenia na wywóz za granicę, pod czujnym okiem pracownika muzeum i przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa w międzynarodowym transporcie dzieł sztuki, trafił do stolicy Piemontu. Został wypożyczony do Turynu, gdzie Arthemisia Group z siedzibą w Rzymie, znana z organizacji międzynarodowych wystaw sztuki w całej Europie, przygotowała monograficzną wystawę Tamary Łempickiej w Palazzo Chiablese przy Pizza San Giovanni 2. Na wystawie prezentowane są obrazy z kolekcji europejskich zarówno muzealnych jak i prywatnych. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w dniu 19 marca 2015 (dzień wcześniej wypadała 35 rocznica śmierci artystki). Usytuowanie ekspozycji w zabytkowym centrum Turynu w bezpośrednim sąsiedztwie bogatych zbiorów sztuki Palazzo Reale i Galerii Sabauda niewątpliwie gwarantuje sukces przedsięwzięcia.

Wystawa w Turynie potrwa do 30 sierpnia a potem ekspozycja zostanie przeniesiona na Węgry do Budapesztu, gdzie w dniach od 15 września br. do 21 stycznia 2016r. będzie ją można oglądać w Muzeum Narodowym. Wystawie towarzyszy katalog, którego przekazane przez organizatorów wystawy egzemplarze wzbogacą muzealną bibliotekę. Powrót obrazu do Płocka przewidywany jest pod koniec lutego 2016 roku.

 

 

5
„Turlajgroszek”

Spektakl Teatru Telewizji „Turlajgroszek”. Po projekcji spotkanie z autorami - Tadeuszem Słobodziankiem i Piotrem Tomaszukiem oraz aktorami poprowadzi Wojciech Majcherek.

Poniedziałek, 30 marca o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

„Głównym tematem „Turlajgroszka” jest dziecko w świecie dorosłych. W świecie do tego stopnia, jak nasz obecnie, zdominowanym przez pieniądz. Zdominowanym, co gorsza, przez beznadziejną pogoń za pieniądzem. Pogoń wynikającą z biedy. To jest problem, który coraz bardziej mnie interesuje - co czuje dziecko w takim świecie? Gdzie jest ta granica okrucieństwa, którą w stosunku do dzieci właściwie codziennie przekraczamy? Tym bardziej w obrębie kultury pogranicza i w czasach niedostatku.” – mówił Piotr Tomaszuk

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
www.teatrdramatyczny.pl
www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa

 

5
Leśne Jasełka na Rockaway

                Zaskoczyły i zachwyciły wszystkich... 18 stycznia 2015 roku w Kościele Św. Róży z Limy, uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. St. Moniuszki na Rockaway Beach, wystawili Jasełka.   

Zagościły leśne zwierzątka: zajączki, wiewiórka, jeż, które odwiedziły  stajenkę. 

Diabełek probówał zepsuć plany zwierząt, ale skutecznie został przegoniony przez jeża. 

Scenariusz przygotowała pani Zofia Wroblewska.  Przepiękny anielski chór pani Elżbiety Skawinskiej zaśpiewał znane wszystkim kolędy, ale i również mniej  znane pastoralki.  

Na skrzypcach koledę zagrała Aleksandra Ostrowska, a słowikowe głosy Julii Przybylo  i Julii Wroblewskiej przyprawiły  słuchających o „gęsią skórkę”, nie zabrakło wzruszeń i łez szczęścia na twarzach  rodziców  i nie tylko. 

Po prostu mistrzostwo swiata!!! 

                                Całość dopełniła dekoracja wykonała pani Agnieszka Misior. 

                Dziekuję przede wszystkim uczniom za wspaniały występ. Rodzicom za piękne stroje, a nauczycielom za wzorową pracę nad przedstawieniem. Dziękuje wszystkim, którzy nas wspierają i zawsze możemy liczyć na ich pomoc. 

                                                                                  dyrektor Agnieszka Misior

USA, New York, Rockaway Beach - Polska Szkoła Doksztalcająca im. Stanisława Moniuszki

 

 

 

5
„Don Juan”

Scena Przodownik premiera 30.01.2015r „Don Juan” Moliera/Bergmana w reżyserii Ewy Piotrowskiej. W spektaklu wystąpią: Irena Jun, Marcin Bikowski, Marcin Bartnikowski, Natalia Sakowicz oraz Bartosz Budny. Autorem scenariusza na podstawie sztuki Moliera i filmów Ingmara Bergmana jest Marcin Bartnikowski.

Oto on – uwodziciel wszechczasów z latawcem zamiast serca. Inteligentny łowca wrażeń z naturalną skłonnością, by ulegać wszystkiemu, co go pociąga. Uwodzi, zniewala, kłamie, grzeszy. Ledwo zdołał uprowadzić z klasztoru Donnę Elwirę, a już planuje kolejną zdobycz i erotyczne chuligaństwa – porwanie zakochanej w innym niewiasty, uwiedzenie hożych wieśniaczek Karolki i Małgośki. Czy bezbożnik znajdzie w sobie odwagę, by stanąć twarzą w twarz ze Śmiercią?

Spektakl łączy historię słynnego Molierowskiego kochanka ze światem filmów Ingmara Bergmana. Dlatego motywy niewierności, miłosnej udręki i zwątpienia w istnienie metafizycznego ładu uzupełniają się, a spotkanie filmowej narracji ze stylistyką wykorzystującą lalki wkłada komedię Moliera w nieco inny kontekst.

Reżyseria: Ewa Piotrowska; Scenariusz: Marcin Bartnikowski; Scenografia: Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
Lalki: Marcin Bikowski; Kostiumy: Ewa Woźniak; Muzyka: Anna Świętochowska; Kierownik produkcji: Natalia Mołodowiec

Fot. Marcin Bikowski

Plakat: Daniel Rudzki

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

 

5
SOUNDZ GOOD
SOUNDZ GOOD to duet jedyny w swoim rodzaju, próżno bowiem szukać na polskiej scenie muzycznej zespołu o podobnym składzie, repertuarze i energii do grania muzyki. Duet tworzą Marta Zalewska (wokal, gitara basowa, kontrabas) i Magda Czwojda, które swoją współpracę opisują jako prostą zależność opartą na przyjaźni, tak w życiu, jak i w muzyce.  
 Jak mówią o sobie: kochamy się  i nienawidzimy, wspólnie śmiejemy i płaczemy, imprezujemy i leczymy kaca, jeżdzimy po świecie i wracamy – a potem piszemy o tym piosenki.
 Niedawno dziewczyny skończyły pracę nad swoją debiutancką płytą nagraną w Studio 7 w Piasecznie. Krążek zawiera 12 autorskich utworów, które w wersji  koncertowej można było już usłyszeć podczas wielu występów zespołu, między innymi na Festiwalu „Blues nadBobrem”,Festiwalu gitarowym "Gitara+",oraz „Wiosła”czy otwarciu 70 Tour de Pologne 2013 w miejscowości Trento we Włoszech. 
Chociaż nagrały dopiero pierwszą wspólną płytę, to jeśli chodzi o doświadczenie muzyczne, obie dziewczyny wcale nie są debiutantkami. 
Pomimo młodego wieku współpracowały już z wieloma gwiazdami polskiej piosenki, takimi jak: Krystyna Prońko, Kayah. Halinka Mlynkova, Majka Jeżowska, czy zespół Perfect. 
Marta na stałe pracuje również z Waldemarem Malickim i Filharmonią Dowcipu, a Magda z zespołem Tercet czyli Kwartet (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta). Występowały w muzycznych programach telewizyjnych,takich jak: Szymon Majewski Show, Śpiewające Fortepiany, Jaka To Melodia.  Swoimi sukcesami i dobrą muzyką mimowolnie przełamują stereotyp, że kobiety nie potrafią współdziałać w sztuce i biznesie, a tym bardziej – razem tworzyć.
SOUNDZ GOOD

https://soundcloud.com/soundz-good-1

5
Dyskretny urok elegancji Wi...

Dyskretny urok elegancji zawiera każda jej fotografia. Zdjęcia robione ze smakiem, wyczuciem i dystansem. Każda fotografia to osobne dzieło.

5
Nadzieja Małachowa i jej ob...

Młodziutka Rosjanka polskiego pochodzenia realizuje swoja pasję z powodzeniem. Jej obrazy, jakże świeże, czyste i promienne. Z niekłąmanym artystycznym wdziękiem maluje zarówno martwa naturę, jak i pejzaże czy architekturę. Otrzymała roczne stypendium malarskie. Pozwoli ono szlifować talent. Chciałaby zajmować się architekturą. A czas pokaże w jakim kierunku się rozwinie.

5
Raz wróbelek ... Włodzimier...

Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek. Nie za duży, nie za mały - do zjedzenia doskonały ...

Pamiętamy przygody tego Elemelka, pamiętamy bajkę na dobranoc "Przygód kilka wróbla Ćwirka".

Fotografiami tych wspaniałych ptaszków, przed laty bardzo popularnych, teraz mocno przetrzebionych przez sroki, kawki czy wrony, przypomina nam je Włodzimierz Tkacz. Jakiż ogromny sentyment czuje się do tego rozćwierkanego wiosną ptactwa. Latały całymi chmarami, obsiadały okoliczne krzaki i ćwierkały zagłuszając wszystko wkoło ...

5
Bzzzykacze i inne Włodek Tkacz

Zachwycam się fotografiami Włodzimierza Tkacza. Tak, jak wielu innych tu prezentowanych Osób ma szczególny dar do uwieczniania ulotnej chwili, jej piękna i niepowtarzalności. To fotografie robione z sercem a nie tylko z profesjonalnie piękne. 

Zatrzymane w kadrze motyle, pszczoły i inne ciekawostki przyrody pozwalają cieszyć się nimi jeszcze dłuuuugo po ...  Sprawia przyjemność patrznie na ten właściwy moment, gdy ujęcie zrobione Jego aparatem stało niepowtarzalne ... to uczucie piękna chwili ... pozostaje w fotografii na zawsze.  

5
KAMASUTRA. NAUKA ROZKOSZY

Na zakończenie Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego 30 i 31 lipca na Scenie na Woli im. T. Łomnickiego zagramy ostatnie spektakle „Kamasutry” w reżyserii Aldony Figury z Małgorzatą Rożniatowską, Anną Gajewską, Marią Dejmek, Zdzisławem Wardejnem, Kamilem Siegmundem i Marcinem Sitkiem, na kontrabasie akompaniuje Daniel Biel. Premiera inscenizacji w przekładzie Marii Krzysztofa Byrskiego i adaptacji Edyty Dudy-Olechowskiej odbyła się 25 stycznia 2013 roku.

”Kamasutra” to podręcznik sztuki życia. Mówi, jak spędzać czas, celebrować jedzenie i picie, z kim się przyjaźnić, jak osiągnąć harmonię ciała, emocji i umysłu. „Kamasutrę” przenika zmysłowość, która nie ogranicza się do miłości, ale wzbogaca nas w różnych wymiarach. Seks jest tu najwyższą formą przyjemności, a przyjemność to esencja udanego życia.
Według Watsjajany człowiek powinien się spełniać równocześnie w kilku sferach. Przyjemność, pieniądze, religia - trzeba dążyć do osiągnięcia satysfakcji w każdej z tych dziedzin. W akcie seksualnym wszystkie zmysły jednocześnie znajdują zaspokojenie, dzięki niemu przeżywamy najintensywniejsze emocje. – mówi Maria Krzysztof Byrski, autor przekładu.
"Kamasutrę" od większości podręczników i traktatów odróżnia poetycki język. Korzystając z oryginalnego tekstu postanowiliśmy opowiedzieć współczesną historię, rozgrywajacą się na imprezie w domu młodego playboya. - mówi reżyserka Aldona Figura

Watsjajana Mallanaga KAMASUTRA. NAUKA ROZKOSZY

Tłumaczenie - Maria Krzysztof Byrski; Adaptacja - Edyta Duda-Olechowska
Reżyseria - Aldona Figura; Scenografia - Jan Kozikowski; Choreografia - Anna Iberszer
Muzyka na żywo - Daniel Biel; Konsultant muzyczny - Bartłomiej Woźniak
Asystent reżysera - Julian Potrzebny / Mateusz Karoń
 W dniach 30 i 31 lipca w spektaklach wystąpi: Anna Gajewska.

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

fot. Marta Ankiersztejn

5
Spojrzenie Marta Brichacek

Młodziutka warszawska pisarka.

Jej pierwsza to twórczość literacka. Wydana z powodzeniem książka "Sto dni z życia pewnej kobiety".

Druga pasja to fotografia.

Zajmuje się także profesjonalnym makijażem i tworzeniem biżuterii.

Wszechstronnie utalentowana i twórcza.

5
Jelenie Eliza Proszczuk

Instalacja wizualno-dźwiękowa JELENIE

Autor: Eliza Proszczuk dla Teatru Dramatycznego

15 lipca – 15 sierpnia 2014

Miejsce: Plac Defilad, trawnik przed wejściem do Teatru Dramatycznego

Jelenie mówiące o teatrze na Palcu Defilad? Dlaczego nie. Młoda warszawska artystka Eliza Proszczuk została zaproszona przez Teatr Dramatyczny do stworzenia instalacji wykorzystującej rzeźby jeleni będące elementami archiwalnej scenografii. Proszczuk pomalowała je na złoto i dała im głos. Zapytała warszawiaków o znaczenie teatru w ich życiu. Wywiady zostały wykorzystane przez artystkę w instalacji - rzeźby reagując na ruch, mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy. 

Ideą projektu „Plac Defilad” jest stworzenie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pierwszy etap projektu został zaplanowany na trzy lata. Teatr Dramatyczny postanowił w pierwszej kolejności odczarować swoje magazyny i udostępnić artystom rekwizyty z archiwalnych tytułów. Do współpracy przy pierwszej instalacji zaprosiliśmy młodą warszawską artystę Elizę Proszczuk, która zajmuje się sztuką wizualną.

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

 

5
Zanim ... Wiesława Michalska

Zanim ... to zbiór fotografii obok których nie można przejść obojętnie. Za fotografiami stoi Wiesława Michalska, a przede wszystkim krótkie chwile, zdarzenia, zerknięcia które sprawiają, ze dalej chce się iść z podniesioną głową, z uśmiechem na twarzy.

Codziennie mijamy jakieś kwiaty na rabatkach czy skwerach, jakiegoś psa czy kota, nad głową przelatuje jakiś ptaszek. Czasem nasze oko prześlizgnie się po ulicy i zatrzyma na moment na jakimś szczególe. Bywa, że nawet tego nie wychwycimy w pogoni za ...

Zanim ... po raz kolejny miniemy te "codzienności". Zamin ... po raz kolejny  będą chciały nam umknąć - warto, a nawet trzeba zatrzymać się o ułamek sekundy dłużej na kropelce zwisającej z płatka czy na obserwującym nas zwierzaku.

5
PracoVnia RPA

Dobra muzyka, wspaniałe teksty i niekonwencjonalny sposób spędzenia czasu - to wszystko mozliwe dzięki wspaniałym muzykom zespołu R.P.A.

5
Piękna nasza ... i Grzegorz...

Fotografia artystyczna w Jego wykonaniu to dzieło sztuki. Zwykłe miejsce zmienia się w malowniczą okolicę. chce się tam być, che się tam zatrzymać i cieszyć oczy paletą barw i wrażeń. Zachęcam do spojrzenia na otaczającą nas codzienność przez obiektyw Grzegorza.

5
Pyza - te Przedszkole

Pyzate Przedszkole to przedszkole skupiające wokół siebie dzieci Polaków mieszkających w Rzymie. Przedszkole prowadzone jest przy Ambasadzie RP w Rzymie. Jego siła napędową jest pani Małgosia - osoba twórcza, kochająca dzieci i pracę z nimi. Potrafi skupić wokół siebie małe żywioły i zainteresować tematyką zajęć. Dzieciaki czynnie brały udział w egminowym Międzynarodowym Konkursie Pocztówka Moje wakacje.

Poniższe zdjecia są z zakończenia roku przedszkolnego 2013/2014.

 

5
Makowe panienki

Moi znajomi z grupy fotograficznej Fotografia: Twoja i moja pasja, a także Tosia Markowski zainspirowali mnie do stworzenia galerii polnych maków.

Nasze skojarzenia z makami są bardzo różne: od tych wzniosłych - "Czerwone maki na Monte Casino" aż po zwykły zachwyt kiedy mamy okazje podziwiać je na łące czy w polu rosnące.

Bywa jednak, że w ferworze dnia codziennego brakuje nam czasu na wypad za miasto.

Taki wypad mamy tutaj - podziwiajmy, zachwycajmy się nie tylko samymi kwiatami, ale ich wspaniałą fotograficzną czy malarską gracją z jaką przedstawiają je ludzi z pasją zatrzymywania na dłużej piękna.

5
Zobacz więcej