Galeria

KOMIKSOFON 2016

Tym razem nie Sanatorium Kultury, a infopunkt Barbara, oficjalna klubowa siedziba ESK 2016, będzie gościć ilustratorów – Przemysława Truścińskiego i Marcina Rusteckiego, którzy w piątkowy wieczór spotkają się z fanami swojej twórczości, podczas 20 Komiksofonu. Po raz pierwszy oprócz tradycyjnych 3 części z jakich składają się komiksofonowe spotkania, czyli projekcji przygotowanych wcześniej videoklipów prezentujących proces tworzenia ilustracji, wywiadów z artystami oraz sesji rysowania na żywo, odbędą się dodatkowe punkty poprzedzające spotkania z gośćmi.

12 lutego 2016 r, piątek, KOMIKSOFON 20

Barbara, Świdnicka 8a, Wrocław, wstęp wolny!

16:00 - 17:30 warsztaty, prowadzenie Konrad Czernik (obowiązują zapisy na a.jamroszczak@gmail.com, liczba miejsc ograniczona)

17:00 – 18:00 korekty, Przemek Trust Trusciński

18:00 start Komiksofonu: projekcje, wywiady z artystami i rysowanie na żywo

 

Organizator: Komiksofon, ESK Wrocław 2016

Koordynator projektu: Agnieszka Jamroszczak a.jamroszczak@gmail.com

Komiksofon na Facebooku  www.facebook.com/komiksofon

Komiksofon na Twiterze www.twitter.com/Komiksofon

 

5
„W przestrzeni barw”

- wystawa fotografii Małgorzaty Świątek
wystawa od 4 do 30 stycznia 2016, wstęp wolny


Małgorzata Świątek
Fotografią interesuję się od 2008 r. Od tamtego czasu  baczniej przyglądam się otaczającemu mnie światu. Szczególną moją uwagę przyciągają obiekty niezauważalne dla innych. Fascynuję się makrofotografią, która pozwoliła odkryć całkiem nowy, bogaty świat wrażeń. Skupiałam się głównie na małych zwierzętach i takich elementach roślin, które nie są widoczne gołym okiem. W moim małym ogrodzie dostrzegam wielu nieznanych mi wcześniej mieszkańców. Ten świat, pokazany z bliska, w powiększeniu, w przestrzeni różnorodnych barw pozwolił mi odkryć swoje tajemnice. Aparat fotograficzny stał się nierozłącznym towarzyszem wszelkich moich wyjazdów i wędrówek. Fotografuję aparatem Sony A57. Do makrofotografii używam głownie obiektywu Tamron AF SP 60 f/2, Industar 2,8/50 61L oraz Helios 44M2/58
Oprócz fotografii  interesuję się także aktywną turystyką, szczególnie górską oraz muzyką jazzową.
W swoich zbiorach fotograficznych oprócz makrofotografii posiadam także zdjęcia koncertowe, zdjęcia krajobrazów górskich, zwierząt, architektury miejskiej oraz zdjęcia potraw kulinarnych.
Mam 58 lat. Jestem nauczycielem w Zespole Szkół Ekonomicznych im Jana Pawła II w Głogowie.

 

Klub "Pod Kolumnami", pl. św. Macieja 21, Wrocław

 

www.kolumny.art.pl

www.facebook.com/kolumny

 

5
"Kwaśne deszcze" ...

Galeria ZAMEK w Centrum Kultury "Zamek" 4 grudnia (piątek) g. 18:00  - wystawa czynna do 3 stycznia 2016, wstęp wolny
Wystawa „ Kwaśne Deszcze ”
odnosi się do szkodliwych substancji, jako ubocznych produktów wpływu człowieka na rozwój cywilizacji. Prace Jańskiego wypełniają biomorficzne kształty, będące w zawieszeniu pomiędzy stanem rozpadu, erozji a ponownym odrodzeniem. Zawierają w sobie różne elementy występujące w naturze, mówiąc o naszych wzajemnych relacjach, oddziaływaniu i jedności z otoczeniem. Budzą różne skojarzenia i pola interpretacji, pytając przy tym czy natura, obejmując tu także naturę ludzką, zasługuje na zaufania? Czy należy ją kontrolować, czy zostawić samą sobie?

Seweryn Jański.
Urodzony 1981 roku w Świdniku. W 2009 roku ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest autorem wystaw indywidualnych, brał udział w kilkunastu wystawach grupowych prezentowanych w Polsce, Australii, Irlandii, Słowacji. sewerynjanski.com

Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław www.zamek.wroclaw.pl  www.facebook.com/ckzamekwro

5
"Sumi-e" Mariusza...

Wernisaż malarstwa japońskiego "Sumi-e" Mariusza Gosławskiego oraz wykład mgr Mileny Żółkowskiej na temat roli kultury japońskiej na arenie międzynarodowej, otworzą miesiąc kultury japońskiej we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami. Termin:  2 - 31 października 2015 r.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze prace autora - tradycyjne i współczesne motywy japońskie - wykonane czarnym tuszem, reprezentujące duży przekrój tematyczny: od tradycyjnych motywów takich jak, bambus czy orchidea, przez przedstawienia samurajskie, kończąc na abstrakcyjnej zabawie plamą i kreską. Autor poprzez malarstwo japońskie przybliża kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni, którym jest zafascynowany od wielu lat. Swoimi pracami oddaje nie tylko duszę rzeczywistości, ale także skłania do refleksji nad chwilą obecną.
Organizatorzy: Instytut Studiów Azjatyckich, Klub "Pod Kolumnami"
www.kolumny.art.pl https://www.facebook.com/InstytutStudiowAzjatyckich Klub "Pod Kolumnami", pl. św. Macieja 21 tel/fax: 71 322 95 38 www.facebook.com/kolumny
 

5
Widowiskowe pojedynki zacię...

Widowiskowe pojedynki zaciężnych rycerzy, pokazy tańca historycznego, strzelania z łuku, warsztaty rzemiosł dawnych, terenowe gry miejskie przygotowane przez Stowarzyszenie Liveform, plenerowe spektakle, historyczne wykłady, konkursy dla najmłodszych oraz kupiecki jarmark - to najważniejsze elementy programu Jarmarku Jadwiżańskiego, który 4 października odbędzie się na terenach wokół Zamku w Leśnicy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą średniowieczne legendy. Organizowany od kilkunastu lat przez Centrum Kultury "Zamek" Jarmark należy do największych imprez w regionie popularyzujących kulturę wieków średnich.

5
LOVE

Anita Bialic i Kazimierz Pawlak i główna wystawa Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass we Wrocławiu od 12.10.2015; 17.00, Sala Sesyjna na Dworcu Wrocław Główny.

LOVE – Mustafa Ağatekin – Turcja; Elena Atrashkevich-Zlatkovic – Białoruś; Zaiga Baiža – Łotwa/Luksemburg;
Maria Bang Espersen – Dania; Dagmara Bielecka – Polska; Latchezar Boyadjiev – Bułgaria/USA; Peter Bremers – Holandia;

Małgorzata Dajewska – Polska; Montserrat Duran Muntadas – Hiszpania; Marek Firek – Polska; Giuliano Gaigher – Włochy;

Martin Janecký – Czechy/USA; Wojciech Olech – Polska; Balázs Sipos – Węgry; Verena Schatz – Austria;
Petr Stacho – Czechy; Emma Woffenden – Wielka Brytania

 

5
Piotr Olszak "Kapilary...

1-30 września - wystawa malarstwa Piotra Olszaka (wstęp wolny)
Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, Wrocław

" Głównym impulsem mojej twórczości jest chęć przedstawienia człowieka jakim go (nie)widzimy, wyrażenie tego, co nie jest wyrażalne. Poszukuję porządku w chaosie. Ograniczam się w formie na rzecz koloru. Dążę do pokazania tego co w nas, ale jest niewidoczne. Skupiam się na czerwieniach – tak jak czerwona jest krew, źródło energii życia. Krew płynie tętnicami, żyłami i kapilarami; szybko i wolno. Płynie, chociaż jej nie widać. Czujemy ją pod powierzchnią skóry.
Czerwień traktuję jak kolor życia (wojny?). "

www.kolumny.art.pl

www.facebook.com/kolumny

 

 

5
Festiwal Fantastyki i Popku...

NiuCon 7, czyli fantastyczny najazd na Wrocław
Bajki z dreszczem, czyli festiwal kilku tysięcy osób przebranych za elfy, kosmicznych wojowników, japońskich samurajów czy Rycerzy Jedi. Wszystko z okazji Festiwalu Fantastyki i Popkultury NiuCon 7, który od lat cieszy się coraz większą popularnością. Będzie barwnie, ale również interesująco – swój udział potwierdziła czołówka pisarek i pisarzy fantasy i science fiction. Nie zbraknie również dobrej muzyki granej przez zespoły inspirujące się grami wideo i filmami anime.
W tym roku NiuCon zmienia miejsce zlotu wszystkich miłośników anime, mangi i fantastyki. Od 7 do 9 sierpnia kolorowy tłum przebranych osób będzie można spotkać w ogromnym gmachu wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy placu Grunwaldzkim. Organizatorzy zapowiadają więcej atrakcji niż w zeszłych latach. W tym roku NiuCon odbywa się pod hasłem „Konwent jak z bajki”.
Organizatorzy przewidują, że w tym roku przyjedzie do Wrocławia jeszcze więcej uczestników niż w zeszłych latach. Dwa lata temu NiuCon gościł 3 tysiące osób, rok temu już 4,5 tysiąca. Czy w tym roku znów padnie rekord? Zapraszamy od 7 do 9 sierpnia do Uniwersytetu Przyrodniczego przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu.
Gdzie: Uniwersytet Przyrodniczy, pl. Grunwaldzki 24, Wrocław
Kiedy: 7-9 sierpnia, piątek – niedziela
https://www.facebook.com/KonwentNiuCon?fref=ts
http://niucon.pl/bloki/

 

5
Etiopia

Etiopia - kraj religijnych kontrastów, w którym gorliwe chrześcijaństwo styka się z często bardzo egzotycznymi wierzeniami tubylców, gdzie mieszkańcy dokarmiają hieny, a kobiety z plemienia Mursi wkładają sobie w dolną wargę gliniane krążki wielkości deserowego talerzyka - będzie tematem najbliższego spotkania podróżniczego w ramach cyklu "kultury świata" 11 czerwca o godz. 18:30 w leśnickim Centrum Kultury "Zamek". O swoich afrykańskich wojażach opowie podróżnik - Bolesław Grabowski, którego od zawsze "pociągała ta czerwona plama w rogu Afryki". Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz slajdów oraz wystawa zdjęć z Etiopii - czynna do 22 czerwca.

5
"Trakcje" - Danie...

"Trakcje" - wernisaż wystawy prac Daniela Chmielewskiego w Galerii Komiksu i Ilustracji "TYMCZASEM...", pl. Świętojański 1 Wrocław
24 kwietnia, piątek, godzina 19:00, wstęp wolny
wystawa czynna do 30 maja 2015


Prace prezentowane na wystawie będą obracać się wokół tematów najważniejszych w twórczości autora: pracy jako procesu bez początku i końca, czasu i pamiętania, komunikacji międzyludzkiej (głównie przez pryzmat psychopatologii). Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi oryginalne plansze z komiksu „Zapętlenie”, cykl portretów pamięciowych czy rysunków nienarysowanych. Pojawią się również instalacje oraz scenariusze, które odsłaniają proces myślenia i są często ciekawszym artefaktem niż skończony komiks wykonany według znanych kompozycyjnie zasad.

Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław

tel (71) 349 13 59

www.zamek.wroclaw.pl

www.facebook.com/ckzamekwro

5
„KOLORY TOKIO”

Prestiżowa dzielnica Ginza, otoczenie pałacu cesarskiego, czy największy targ rybny na świecie w Tsukiji to tylko kilka z kadrów, które będzie można obejrzeć podczas wystawy "Kolory Tokio", której otwarcie nastąpi w czwartek 14 maja o godz. 18:30 w leśnickim Centrum Kultury "Zamek". "Kolory Tokio" to jednocześnie kolejne spotkanie w ramach zamkowego cyklu "kultury świata".  Gościem spotkania będzie Henryk Dumin, który opowie o swojej podróży po Tokio, otworzy wystawę oraz zaprezentuje duży zbiór zdjęć podczas pokazu slajdów. Wystawa czynna do 21 czerwca.
„KOLORY TOKIO” – fotografie powstałe podczas kilkutygodniowego pobytu studyjnego w listopadzie i grudniu 2011 roku na terenie aglomeracji miejskiej Tokio. Ekspozycja 38 fotogramów przedstawia architekturę współczesną i tradycyjną, życie społeczne i duchowe mieszkańców stolicy Japonii.

5
Bajkał Ice Trip

Jakub Rybicki autor niezwykłej książki: " Po Bajkale. Rowerem przez Syberię"

 

"Po Bajkale. Rowerem przez Syberię"

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-jakub-rybicki-na-syberii-ludzie-dziwia-sie-mniej,nId,1726133#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
"Po Bajkale. Rowerem przez Syberię"

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-jakub-rybicki-na-syberii-ludzie-dziwia-sie-mniej,nId,1726133#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Zamiast pisać, że "Rosja to nie kraj, to stan umysłu" albo jeszcze bardziej górnolotnie, że "Rosji rozumem nie pojmiesz, można w nią tylko wierzyć". Jakub Rybicki we wstępie do swojej książki "Po Bajkale. Rowerem przez Syberię" zacytował Gagarina: "Nu, pojechali!". I to jak pojechali - on i jego kompan Wicher. Co trzeba mieć w głowie, żeby zimą wsiąść na rower i przepedałować z jednego końca skutego lodem Bajkału na drugi? Na pewno wielkie poczucie humoru i dystans do siebie. Podróżnik i fotograf mówi: - Gdy się czegoś bardzo chce, organizm nadgoni głowę, a boimy się przede wszystkim tego, czego nie znamy.

„Jesteś biedny czy głupi, że jedziesz na rowerze?”. Kiedy jechałeś przez Syberię, to pytanie słyszałeś najczęściej.

- Odpowiadam: oczywiście, że głupi. Bo czy mądry człowiek pojedzie ci w zimie rowerem nad Bajkał?

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,140250,17809707,Rowerem_przez_zamarzniety_Bajkal__Jakub_Rybicki__Najlepiej.html

5
Wrocławskie Dni Fantastyki

Kilkaset punktów programu w 5 blokach i 8 strefach tematycznych, w tym spotkania z pisarzami, ilustratorami, pokazy fanfilmów, prelekcje popularnonaukowe, turnieje gier, prezentacje futurologiczne i II zlot fanów Gry o tron - to atrakcje wrocławskich Dni Fantastyki, które po raz 11 odbędą się w leśnickim Centrum Kultury "Zamek", w dniach 26-28 czerwca br. Chociaż do imprezy pozostały 2 miesiące, już teraz można nabyć karnety w promocyjnej cenie oraz wziąć udział w konkursach towarzyszących wydarzeniu:  literackim i komiksowym.

Wrocławskie Dni Fantastyki, to największa i najważniejsza impreza fantastyczna na Dolnym Śląsku, tegoroczna edycja odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Rektora Politechniki Wrocławskiej - Tadeusza Więckowskiego oraz Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016. Do 7 czerwca można kupić tańsze karnety wstępu, które obecnie kosztują 30zł, natomiast od 8 czerwca ich cena wzrasta do 40zł. 
Pomimo tego, że nie jest jeszcze znany pełny program imprezy fani już ostrzą sobie apetyty na trzydniowe święto fantastyki, które czeka ich w ostatni weekend czerwca. Organizatorzy - Centrum Kultury "Zamek" - w tym roku przygotowali pięć dużych bloków tematycznych, są to: literatura, nauka i technologie, komiks i ilustracja, film i seriale oraz 8 mniejszych stref tematycznych: Gra o tron, Władca Pierścieni, Gwiezdne Wojny, horror, hyde park, fantastyka w Azji, fantastyki open oraz multimedia i youtube.

 

5
BEZ TYTUŁU

BEZ TYTUŁU - to wystawa rysunków Zdzisława Beksińskiego w 10 rocznicę śmierci artysty. Trwała od 21.02 do 22.03.2015r w Centrum Kultury Zamek Wrocław
Blisko 80 prac Zdzisława Beksińskiego przede wszystkim z lat 50.60. i 70. oraz kilka z 90. XX w. wykonanych w technikach rysunku ołówkiem, kredką, węglem, tuszem, długopisem oraz piórem, będzie można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury "Zamek". rezentowane prace pochodzą ze zbiorów Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Rysunki są „unaocznieniem”, "zmaterializowaniem" w technikach artystycznych obrazów zaczerpniętych z podświadomości artysty, będących zarazem symbolami stanów duchowych współczesnego człowieka.
Ponure  introwertyczne wizje Beksińskiego wyrażają jego lęki, osobiste przeżycia - wewnętrzne demony, które posiada każdy  z nas, a które każda kultura zawiera  w mitach i symbolach.
Drastyczność niektórych przedstawień dowodzi swobody artystycznej twórcy, który, tworząc w czasach PRL-u,  nie pozwolił się ograniczyć żadnymi barierami, ani estetycznymi, ani zwyczajowymi.


 

5
"Portret przodka"
"Portret przodka" - to wystawa fotografii rzeźb upcyklingowych Michała Wawrzyniaka
od 10 stycznia do 8 lutego 2015r
Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, Wrocław
Michał Wawrzyniak, to opolski artysta, twórca muzyczny, psycholog z zawodu, prezentuje swoje prace upcyklingowe (rodzaj recyklingu artystycznego) w formie fotografii portretowych, wykonanych przez Tomka Zwolińskiego. Tomek to duszniczanin zamieszkały w Opolu, gdzie zajmuje się głównie fotografią reportażową. Poznali się na tegorocznym Festiwalu Wszelkie Przejawy Sztuki w Dusznikach-Zdroju i ich współpraca zaiskrzyła porozumieniem artystycznym, w wyniku czego powstała seria portretów fotograficznych rzeźb Michała.
 „Staramy się ukazywać dawność w nowym, przejaw ducha w materii, w błysku obiektywu” – mówią twórcy wystawy.
Rzeźby upcyklingowe Michała Warzyniaka to postacie, które już mają "wypisaną" przeszłość, ich "reinkarnacja" staje się faktem. Zapadają na chwilę w pamięć i wyobraźnię by zabrać stamtąd kawałek naszych skojarzeń, sentymentów, marzeń i wspomnień i zwrócić światu trochę nieodkrytego piękna zabranego codzienności.  Wrocławska wystawa to to przeniesienie realistycznego tworu na portret fotograficzny podobny do portretu człowieka. 

www.kolumny.art.pl , http://www.facebook.com/kolumny

5
Manufaktura wielkanocna

Manufaktury świąteczne to projekt realizowany od kilku lat w Centrum Kultury ZAMEK. W weekend poprzedzający święta mieszkańcy okolicznych osiedli, ale i również przyjeżdżający z centrum miasta, biorą udział w warsztatach, w trakcie których mogą własnoręcznie wykonać ozdoby świąteczne. Manufaktury cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin, które licznie odwiedzają zamkowe wnętrza w przedświąteczny weekend. Rodzice z dziećmi wspólnie zasiadają przy stołach warsztatowych, aby pod okiem instruktorów, wykorzystując różnorodne techniki, własnoręcznie tworzyć ozdoby.

Manufaktura wielkanocna i jarmark świąteczny w Centrum Kultury ZAMEK
29 marca (niedziela) godz. 11:00 - 17:00
Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław tel (71) 349 13 59 www.zamek.wroclaw.pl www.facebook.com/ckzamekwro

5
„Animal Planet”

„Animal Planet” – Muzeum Karkonoskie – Jelenia Góra – ul. Jana Matejki 28 – 31.01.2015 – 29.02.2015 - to główna wystawa III edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”.

Lucian Butucariu – Rumunia; Ned Cantrell – Wielka Brytania/Dania; Sigrún i Ólöf Einarsdóttir – Islandia; Shige Fujishiro – Japonia/Niemcy; Jesse Günther – Irlandia; Karen Lise Krabbe – Dania; Andrzej Kucharski – Polska; Martine Luttringer – Francja; Martin Muranica – Słowacja; Inge Panneels – Belgia/Wielka Brytania; Wojciech Peszko – Polska; Mare Saare – Estonia; Janine Claudia Schimkat – Holandia; Stanisław Sobota – Polska; Ivana Šrámková – Czechy; Margit M. Tóth – Węgry; Małgorzata ET BER Warlikowska – Polska

Kurator: Anita Bialic

Autorami projektu Play with Glass – European Glass Festival  są: Anita Bialic, Galeria BB i profesor Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

5
"Portret przodka"
"Portret przodka" - wernisaż wystawy fotografii rzeźb upcyklingowych Michała Wawrzyniaka
10 stycznia (sobota) godz. 17:00, wstęp wolny (czynna do 8 lutego)
Klub Pod Kolumnami, pl. Św. Macieja 21, Wrocław
Michał Wawrzyniak, to opolski artysta, twórca muzyczny, psycholog z zawodu, prezentuje swoje prace upcyklingowe (rodzaj recyklingu artystycznego) w formie fotografii portretowych, wykonanych przez Tomka Zwolińskiego. Tomek to duszniczanin zamieszkały w Opolu, gdzie zajmuje się głównie fotografią reportażową. Poznali się na tegorocznym Festiwalu Wszelkie Przejawy Sztuki w Dusznikach-Zdroju i ich współpraca zaiskrzyła porozumieniem artystycznym, w wyniku czego powstała seria portretów fotograficznych rzeźb Michała.
 „Staramy się ukazywać dawność w nowym, przejaw ducha w materii, w błysku obiektywu” – mówią twórcy wystawy.
Rzeźby upcyklingowe Michała Warzyniaka to postacie, które już mają "wypisaną" przeszłość, ich "reinkarnacja" staje się faktem. Zapadają na chwilę w pamięć i wyobraźnię by zabrać stamtąd kawałek naszych skojarzeń, sentymentów, marzeń i wspomnień i zwrócić światu trochę nieodkrytego piękna zabranego codzienności.  Wrocławska wystawa to to przeniesienie realistycznego tworu na portret fotograficzny podobny do portretu człowieka. 


 

5
Jarmark świąteczny "Ma...

Coroczne wydarzenie artystyczne Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu to Jarmark Świąteczny "Manufaktura świąteczna".

Oto fotograficzna relacja z tego wydarzenia z 2014 roku.

5
Zobacz więcej