Polska: Łódź

Tomasz Marek Sobieraj

Salon słowa

„Niemożliwym jest mówienie o sobie przy równoczesnej świadomości megalomanii w najwyższym stopniu. Pozostawiamy to któremuś z kolegów lub wrogów, którzy może obedrą nasze obrazy z tej, dla nas samych już przykrej, absolutnej doskonałości”. Tak pisał o sobie mój mistrz - Witkacy w przedmowie do katalogu wystawy, w której sam brał udział. Niestety, wrogowie piszą o mnie bzdury, a koledzy za dobrze, poszedłem więc za radą Marka Różyckiego juniora, stanąłem obok i napisałem krótki autobiogram w trzeciej osobie. Wniosek: jak tak zestawić garść pozytywnie dobranych faktów o sobie, to można nabrać uzasadnionego przekonania, że jest się ciekawym człowiekiem. A stąd już tylko krok od przekonania o tym innych.

Tomasz Marek Sobieraj [Sozi], ur. 1 lipca 1964 r. w Łodzi. Poeta, autor opowiadań i powieści, krytyk literacki, eseista, fotograf, uprawia także krytykę społeczną i polityczną. Ukończył geografię na Uniwersytecie Łódzkim (magisterium z hydrologii i klimatologii) oraz program GIS w Instytucie Statystyki Informatycznej Uniwersytetu w Lizbonie. Do roku 1999 uczył geografii i pracował jako specjalista w Urzędzie Statystycznym. Publikował w pismach artystycznych, kulturalnych i społecznych: „Exit”, „Format”, „Twórczość”, „Lamus”, „Odra”, „Pisarze.pl”, „Krytyka Literacka”, „Migotania”, „Akant”, „Fraza”, „Elewator”, „Myśl Polska”, „Szafa”, „Cegła”. Autor 27 indywidualnych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, w tym na prestiżowym SAFOTO w USA (Banal Objects). W roku 2012 stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w 2013 nominowany do najważniejszej międzynarodowej nagrody fotograficznej Prix Pictet – The Global Award in Photography and Sustainability za cykl Banal Objects. Książki: Gra (poezja, 2008), Wojna Kwiatów (poezja, 2009), Dom Nadzoru (opowiadania, fotografie, 2009), Ogólna teoria jesieni (mikropowieść, 2010), Obiekty banalne – Banal Objects (fotografie, monodram, 2011), Krawiec (poemat dygresyjny, 2012), Za bramami Ziemi Obiecanej – Behind the Gates of the Promised Land (fotografie, 2013). Udział w antologiach: Eroticon – drugi krąg piekła (proza, poezja, fotografia, 2010), Wbrew naturze (opowiadania, 2010). Cykle fotograficzne: Kolosalna morda miasta (1998 – 2002), Pożądam tylko twojego ciała (2003), Krzyki (2006), Enklawa – cztery fotoliryki (2004 – 2006), Masy kompozycyjne (2006), Ulica Krokodyli (2007), Obiekty banalne  (2006 – 2010), Za bramami Ziemi Obiecanej (2012). Prowadzi „Krytykę Literacką” – internetowy miesięcznik i papierowy półrocznik zajmujący się zagadnieniami literatury, sztuki, filozofii, jedyne niezależne, finansowane z prywatnych źródeł pismo kulturalne w Polsce.

 

Krytyka Literacka  www.krytykaliteracka.blogspot.com

Archiwum i Biblioteka Krytyki Literackiej http://chomikuj.pl/KrytykaLiteracka

Za bramami Ziemi Obiecanej http://sobieraj-zabramami.blogspot.com/

Gorycz ponowoczesności (rozmowa) http://krytykaliteracka.blogspot.com/2011/04/rozmowa-witold-egerth-i-tomasz-sobieraj_06.html