Polska: Olsztyn

Izabella – Isabel Degen

Artystyczna "Złota rączka"

Izabella (Isabel) Degen urodziła się w 1946 roku, w Olsztynie, gdzie spędziła dzieciństwo. Szkołę średnią i studia AWF ukończyła we Wrocławiu. Przez 20 lat pracowała w Polsce jako mgr rehabilitacji w różnych szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych, stykając się na co dzień z ludzkim losem i cierpieniem. W 1987 roku wyjechała z Polski i zamieszkała w Niemczech. W Niemczech ukończyła kursy chińskiego kierunku Qi-Gong, wg. Nauk Wielkiego Mistrza ZhiChang Li. Przez 12 lat prowadziła własne Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Mayen (Nadrenia-Palatynat). Od 2002 do 2008 mieszkała w Hiszpanii na  Wyspach Kanaryjskich  na Teneryfie. Obecnie mieszka we Frankfurcie nad Menem.

 

Od wczesnej młodości czuła w sobie duszę artystki, lecz losy życiowe nie pozwoliły wcześniej na zrealizowanie się w roli pisarki i malarki, zrobiła to później i z sukcesem.

Zadebiutowała w konkursie literackim „Cudzoziemski mąż”, pisma „Kobieta i  Życie” w roku 1988.

Otrzymała wyróżnienie za opowiadanie „Cztery Pory  Roku”, które ukazało się w książce Cudzoziemski mąż, Wyd. Polonia, Warszawa 1991.

Kolejna publikacja to Wygrać Siebie, Wyd. Arboretum Wrocław 1995, powieść prezentująca dziennik i losy kobiety zamężnej z Niemcem.

Publikowała także opowiadania w języku niemieckim w latach 1998 i 2000 r. W antologiach Proza de Luxe, Wyd. Frieling w Berlinie.

Dalsze publikacje  w antologiach Wyd. Inter Media Gliwice (1999, 2000roku).

W 2008 roku ukazał się cykl opowiadań pt. Opowiadania nie z tej wyspy, które zostały przetłumaczone na język niemiecki i wydane w 2012 roku.

W 2013 roku wydała tomik poezji pt.W rytmie Ziemi. W swoim dorobku literackim ma  również opowiadania i wiersze, które ukazały się w niemieckich  antologiach np.Antologia 2011 w Haag+HerchenVerlag.

W roku 2014 ukazała się nowa książka, zbiór opowiadań sentymentalnych pt. Na zakrętach życia, wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl,  również w wersji papierowej.

 

Zrzeszona jest w Polskim Stowarzyszeniu Autorów Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie – A.P.A.J.T.E.z siedzibą w Paryżu. Jest członkiem Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy DVPJ, oraz zrzeszona jest w  Stowarzyszeniu Literacko-Artystycznym – STAL w Krakowie .

 

Była wielokrotnie wyróżniana i nominowana w konkursach literackich „Limes” pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce w latach 2000-2009. W roku 2013, otrzymała wyróżnienie w kategorii poezji, za wiersze o obrazach i o malarstwie. Wszystkie te prace zostały uhonorowane drukiem w wydaniach pokonkursowych uczelnianego ośrodka kultury „Limes”, przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

 

Izabella-Isabel Degen zajmuje się też dziennikarstwem. W latach 2006/07  współpracowała  z  pismem polonijnym „Swojskie strony” wydawanym w Hiszpanii. Obecnie regularnie pisze do największego serwisu dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości 24.

 

Inna wielka jej pasja to malarstwo, od lat 90. maluje, głównie w technice olejnej. Jest absolwentką kursów malarskich na Teneryfie, pod patronatem Uniwersytetu La Laguna w Santa Cruz. Ukończyła także dwuletnią Akademię Malarstwa Kreatywnego w Hamburgu. Od kilkunastu lat bierze czynny udział w życiu artystycznym, w warsztatach twórczych, plenerach i wystawach w Polsce, Niemczech i Hiszpanii.

 

Strony autorskie:

http://iza-literacko.blogspot.de/ 

http://www.isa-degen.de/index_de.htm

 

e-mail: isabeldeg@gmail.com