Kalendarz » MAŁOPOLSKIE

    Brak wydarzeń.

Eco-Biznes » MAŁOPOLSKIE

Odrolnika.pl to projekt realizowany przez samych rolników i jednocześnie zakupy bezpośrednio z wybranego gospodarstwa w tym to co tygodniowe dostawy paczki ze świeżą ekologiczną lub lokalną lub tradycyjną żywnoscią pod drzwi klienta w dużych miastach. Projekt odrolnika realizowany jest przez samych rolnik&oac...
Przedsięwzięcie to organizowane jest w dniach 5-6 września 2013 r. w Krakowie przez Urząd Patentowy RP, przy współudziale Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Wrocławskiej...
Galeria "Cieszynianka"
Organizator: Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu  www.wsb.net.pl/   Miejsce: OSW "Rzemieślnik" Zakopane    

Beauty of ImPERFECTION. Porcelana Marka Cecuły

25 marca 2015, MAŁOPOLSKIE

Beauty of ImPERFECTION. Porcelana Marka Cecuły 

9.04.2015 – 9.06.2015 – Galeria BB, ul. Skałeczna 5, Kraków

projekt wystawy: Marek Cecuła, współpraca: Anita Bialic, Tomek Wójcik

 

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace i projekty  z okresu nowojorskiego, projekty zrealizowane dla Ćmielów Design Studio i Modus Design oraz prace na pograniczu sztuki i designu z serii „Beauty od Imperfection”.

 

Przygotowywanie wystawy retrospektywnej Marka Cecuły, artysty i projektanta, a także kuratora znaczących artystycznych projektów, jest nie lada wyzwaniem. Jak opowiedzieć o ponad 40 latach projektowania? Jakie kryterium doboru prac zastosować?

 

Bezwzględnie jestem Artystą! – podkreślił Marek Cecuła w rozmowie, jaką z nim przeprowadziłam w trakcie opracowywania koncepcji wystawy. To „bezwzględnie jestem artystą” przesądziło o charakterze jego prezentacji.

 

Artysta perfekcyjny! Ogromna wyobraźnia, która pozwala na swobodne i beztroskie kształtowanie porcelany. I jednocześnie skrupulatna dbałość o najdrobniejszy szczegół, totalne niemal kontrolowanie przestrzeni, w której działa i która go dotyczy.

 

Beauty of ImPERFECTION. Piękno NieDOSKONAŁOŚCI. Porcelana Marka Ceculy.

Zapraszam na wystawę.

                                             Anita Bialic 

                                     

 

Jestem obserwatorem i antropologiem, który nieustannie odkrywa, w jaki sposób tworzymy relacje z obiektami i ich funkcjami. Marek Cecuła

 

Marek Cecuła – artysta, ceramik, projektant, pedagog i kurator

Urodzony w Częstochowie, 1944. W 1960 roku wyjechał do Izraela, gdzie mieszkał przez 12 lat. Po 4 latach pobytu w Brazylii, 1972-1976, przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie założył studio Modus Design (przeniesione do Polski w 2001 roku) i galerię Contemporary Porcelan. Od 2000 roku mieszka i pracuje w Polsce.

 

Dziekan Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, USA, 1983-2004. Profesor wizytujący w National College of Art and Design w Bergen, Norwegia, 2003-2010 oraz w Royal College of Art w Londynie, Wielka Brytania, 2010.

 

Twórca i dyrektor artystyczny Design Centrum Kielce (obecnie: Institute of Design Kielce), 2010 – 2012. Od 2012 roku dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio, działającego w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież SA”. 

Kurator III Biennale Ceramiki Izraelskiej, 2004 oraz wystaw: „Art of Industrial Ceramics” w Gardiner Museum, Toronto, Kanada, 2008;  "Object Factory: The Art of Industrial Ceramics", Museum of Arts & Design, Nowy Jork, USA, 2009; “non object-ive”, Łódź Design, 2009; “Table Talk”, Łódź  Design Festival, 2010.


Brał udział w około 60 wystawach indywidualnych i w ponad 100 zbiorowych w USA, Izraelu, Brazylii, Kanadzie, Niemczech, Holandii, Norwegii, Korei i Polsce.

 

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in.: Victoria & Albert Museum, Londyn, Wielka Brytania; Smithsonian American Art Museum, Waszyngton, USA; Museum of Fine Arts, Boston, USA; Museum of Fine Arts, Houston, USA; Museum of Arts and Design, Nowy Jork, USA; KODE Art Museums, Bergen, Norwegia; Le Musée Royal de Mariemont, Morlanwelz, Belgia, Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

 

Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. główna nagroda „Excellence Award w kategorii „Design produktu” za „Ceremonial Set I i II” na Międzynarodowych Targach Designu „Akcent on Design” w Nowym Jorku, 1987;  „Award of Excellence” i stypendium w Center Kohler Art za udział w wystawie zbiorowej w Wichita, USA, 1990; Stypendium New York Foundation for the Arts, Nowy Jork, 1991, 1995; prestiżowe stypendium w kategorii Arts & Craft w wysokości 50.000 $ przyznane przez Luis Comfort Tiffany Foundation, Nowy Jork,1999.

więcej:  http://culture.pl/pl/tworca/marek-cecula

Bezwzględnie jestem Artystą!

 

Anita Bialic: Artysta i projektant, kreator przestrzeni społecznej i wystawienniczej, animator kultury, manager… Działa Pan w wielu obszarach związanych ze sztuką i projektowaniem osiągając spektakularne sukcesy. Który ze zrealizowanych dotąd projektów był dla Pana najważniejszy?    

 

Marek Cecuła: "Porcelain Carpet" – zadrukowałem 320 talerzy z Ćmielowa (były to pierwsze próby druku cyfrowego na ceramice) wizerunkiem klasycznego perskiego dywanu. Ta praca, właściwie instalacja, łączyła w unikalny sposób sztukę, technologię i przemysł. „Porcelanowy dywan” był prezentowany w kilku prestiżowych galeriach. W 2002 roku został zakupiony przez Museum of Fine Arts w Houston i umieszczony na stałej wystawie…

Bezwzględnie jestem Artystą! Działalność artystyczna to wolność i miejsce bez kompromisów – nawet w designie trzeba dopasowywać się do jakiejś funkcjonalności. Zaś w sztuce tylko własna wyobraźnia może być ograniczeniem. Dlatego kształtowanie artysty wymaga budowania umiejętnej wyobraźni – trzeba widzieć bardziej to, czego nie ma, niż to co jest.

W drugiej kolejności  jestem edukatorem. Propagowanie kreatywności i odwagi myśli jest niezwykle ważnie i potrzebne we współczesnym świecie. Wykładałem w wielu szkołach w rożnych krajach i dzieliłem się, nadal się dzielę, swoją wiedzą i doświadczeniem. Bo im więcej będzie kreatywnych ludzi, tym lepszy będzie nasz świat.

 

AB: W wieku 16 lat wyjechał Pan na stałe z Polski. Przebywał Pan w Izraelu, Brazylii, Stanach Zjednoczonych. Który z etapów podróży przez kontynenty, miejsca i ludzi był dla Pana najbardziej istotny? Najbardziej kreatywny?

 

MC: Na pewno Nowy Jork. NY to miejsce, do którego zjeżdżają ludzie, którzy chcą coś osiągnąć, czymś się podzielić lub dać z siebie coś własnego. I, co najważniejsze, chcą być zauważeni i docenieni… Ambicja napędza to miasto i daje wspaniałe szanse oraz pole do popisu. Mieszkałem w Nowym Jorku w najlepszym dla sztuki okresie, w latach 70-tych i 80-tych, w dzielnicy awangardowej sztuki, w  Soho – miałem tu studio i loft. Był to okres formujący mnie jako artystę tworzącego prace z ceramiki. W sąsiedztwie dobrej współczesnej sztuki dojrzewałem ze swoją ceramiką (porcelaną), prezentowaną chętnie w galeriach sztuki i muzeach. Nowy Jork dał mi wolność  kreatywnego postępowania i odwagę.

 

AB: Od 2 lat jest Pan dyrektorem artystycznym Ćmielów Design Studio. Czy projektowanie niejako na zamówienie Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA nie ogranicza Pana jako artysty?  Nie zmusza do nieustannych kompromisów? – „dobrze zaprojektowane” niekoniecznie oznacza „dobrze sprzedawane”.

 

MC: Praca projektanta w fabryce o bogatej historii i tradycji dobrego projektowania wymaga dużego nakładu pracy organizacyjnej. Potrzebny pewien kompromis, ale wyzwanie jest ogromne. Pracuję w zespole, mam dobrą kreatywną ekipę (Modus) i to pozwala mi na multidyscyplinarną  działalność w serwisie dla Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA.

Jednak najważniejszym dla mnie zadaniem jest zbudowanie nowej marki Ćmielów Design Studio i pokazanie/udostępnienie dobrego polskiego wzornictwa w porcelanie przemysłowej.

Prowadzimy studio na terenie fabryki – eksperymentujemy w nim i tworzymy produkt, który nie może być robiony w linii produkcyjnej. To jest wartość dodana dla fabryki porcelany. Wprowadzamy bowiem na rynek unikatową porcelanę, niejako z dotykiem ręki.

Zabiegamy o to, żeby marka ĆDS dorównała najnowszym trendom światowego projektowania i aktywnie uczestniczyła w eksporcie polskiego wzornictwa.

 

AB: W 2000 roku, po przeszło 40 latach spędzonych zagranicą, zamieszkał Pan i pracuje w Polsce. Jak ocenia Pan polski design w konfrontacji z europejskim i światowym? Jakie są, Pana zdaniem, jego słabości? Jego perspektywy?

 

MC: Polskie wzornictwo ma się nieźle…mamy już dobrze rozpoznawalny design i wielu uznanych projektantów. Na uczelniach artystycznych wzornictwo ma nowe kadry młodych ludzi, którzy osiągnęli sukces i dzielą się swoimi doświadczeniami ze studentami.

Polski design wyrósł na sztuce konceptualnej, a teraz, sięgając po nowe technologie i materiały, tworzy interesującą jakość.

Mamy humor i zdolność improwizowania, jeździmy i łączymy się ze światem bez dawnego kompleksu. Cieszę się, że wróciłem do Polski w tak ciekawym dla designu okresie i że mogę  aktywnie uczestniczyć w procesie jego rozwoju.

 

AB: Jakie działania, Pana zdaniem, należy podjąć, aby polski design znalazł się w naszych sklepach i domach?

 

MC: Niezbędna jest współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami a wydziałami wzornictwa, którego efektem jest poznanie specyficznych segmentów produkcji użytkowej…Nasze społeczeństwo dopiero zaczyna zauważać, że design jest dostępny i że jego posiadanie symbolizuje współczesność. Zaczynamy też mieć indywidualne, nie narzucone opinie, kształtujemy własny gust, chcemy oryginalności. To otwiera spore możliwości działania dla małych firm projektowych, w których designer jest też producentem i może zmieniać materiały i procesy według swojego wyboru. Produkty, pochodzące z takich małych designerskich „przedsiębiorstw”, mają spore szanse na zdobycie rynku, gdyż polski przemysł jest nadal powolny w swoim rozwoju.  

 

AB: Na wystawie w Galerii BB w Krakowie zaprezentuje Pan m.in. unikatowe formy powstałe z artystycznego przetworzenia porcelany świadomie zniszczonej przy użyciu wody przed procesem wypalania. Świadomie tworzy Pan „destrukty", żeby stworzyć z nich dzieło sztuki?

 

MC: Chcę pokazać efekty mojej działalności jako projektanta i artysty. Jestem projektantem, bo używam przemysłu do produkcji rzeczy praktycznych i formalnie estetycznych. A jednocześnie, jako artysta, reaguję ironią i sprzeciwem na produkcję masową i jej estetykę, skompromitowaną przez projektowy konserwatyzm…

Dla potrzeb wystawy dokonuję estetycznego przemysłowego sabotażu – kreatywnie niszczę pewne obiekty, by zwrócić na nie uwagę. I na ich funkcje.

Moje „destrukty” powstają w opozycji wobec naszych oczekiwań - obiekt przemysłowy ma przypisane funkcje, zaś zepsuty może wywołać emocje…

Współpracując od wielu lat z przemysłem, wytworzyłem sobie przestrzeń, w której działam jako projektant i artysta. Wybieram taki rodzaj ekspresji, jaki jest mi potrzebny, żeby najlepiej wyrazić swoje emocje.

 

Więcej informacji o wystawie: 

https://www.facebook.com/pages/Galeria-BB/132418600107660

 

Galeria BB - Anita Bialic
Kraków, ul. Garbarska 24
Kraków, Rynek Główny 1/3

Kraków, ul. Skałeczna 5
tel.: +48  607 610 691  
Wrocław, ul. Jatki 3-6
tel.: +48 71 343 99 69
www.galeriabb.com  

 

Newsy » MAŁOPOLSKIE

29 sierpnia 2016 "Jaskinia" – Alicja Klimek – Galeria BB, ul. Skałeczna 5, Kraków – 26.08.2016 –...
27 lutego 2016 „SZEPTY…” – Pogadanka o literaturze Literacka tradycja Tarnowa przeżywa pewnego rodzaju renesans. Ponadto...
3 lutego 2016 „Niebieskie okna”– Mariusz Mikołajek – obrazy na jeansie i papierze – Galeria BB, ul. Skałeczna 5, Kraków...
18 grudnia 2015 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości w...
13 grudnia 2015 Dni są coraz krótsze. Dopadają nas depresyjne myśli. Niepokoi los Europy i polityczne rozgrywki w Polsce… Galeria BB odcina się...
2 listopada 2015 W tym roku przypada 70 rocznica śmierci Wincentego Witosa i 30 Stanisława Mierzwy. Tradycyjne Zaduszki Witosowe odbędą się 8 listopada w...