Kalendarz » WARMIŃSKO-MAZURSKIE

    Brak wydarzeń.

Eco-Biznes » WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Giżycko, zatoka Tracz jeziora Kisajno, Stanica Wodna Stranda
Organizator: Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tel. 89 523-35-78, jan.limanowski_(at)_uwm.edu.pl

Celem wszystkich sztuk jest piękno

22 listopada 2014, WARMIŃSKO-MAZURSKIE

  Ostatni tydzień spędziłam w towarzystiwe  uroczej Osoby, z charakterem i duszą Artysty. To pani Jola Mierzejewska. Zaszczytem dla mnie była gościna w Jej domu rodzinnym. To jakby wejść do innego świata - lata dwudzieste- trzydzieste minionego wieku otaczają swym klimatem urokiem i tajemnicą. Lata peerelu pokazują swą twarz.

Tu w każdym kącie siedzi kawał historii i ciekawie zerka na przybysza - chcesz się ze mną poznać/przywitać czy mijasz mnie obojętnie. A nie da się tak po prostu przejść. Siądź na schodach - zerknij w lustro swej duszy i wklej się w minione epoki naszej kultury.

Tu Gospodyni znajdzie dla Ciebie czas i opowie niejedną historię rodziny. Tu dowiesz się o Jej światowych pokazać mody z lnu czy męskich gaci.

Tu pomysł na siebie i swe życie najcenniejszy. Dyskretny urok elegancji ...

 

 

Celem wszystkich sztuk jest piękno (The aim of all art is beauty)

Au gust En dell (1901)                                                                         

                                            

Kiedy Mama moja, dziecko jeszcze nierozsądne, eksperymentując z krawiectwem, zniszczyła wyjściową sukienkę, Babcia wyszukała gdzieś stary wór po kartoflach, wycięła trzy dziury i wbijając weń swoją nie znośną córkę orzekła: „Skoro tak, to w tym te raz będziesz chodziła“. I tak się stało.

Wiele lat później mój londyński pryncypał, skądinąd wzięty projektant mody, oglądając moje realizacje zamyślił się mocno, po chwalił szczerze i z nieukrywanym podziwem, ale jeden miał problem: skąd biorę worki do szycia tych ciuchów? Pyta nie było nie głupie. Widział na własne oczy rosnące zainteresowanie moimi kolekcjami.

 

 

A przed Londynem było Orońsko między Radomiem i Szydłowcem i praca w Muzeum Rzeźby Polskiej, i dla absolwentki polonistyki ważne, bo codzienne, obcowanie z trój wymiarowymi, przestrzennymi dziełami.

A dookoła najwspanialsza na świecie przyroda. Trawy, kora drzew, mchy...

Najprostsze i najwspanialsze materiały. Tak do szłam do lnu.

 

 

W każdym są dwie natury. Moje workowate, lniano -pszenne, proste jak plaster miodu sukienkowe otulinki mają swój kontrapunkt – jedwabne, sute krynoliny dla księżniczek (najprawdziwszych w świecie!), bo która z nas nie jest tak na prawdę małą dziewczynką uciekająca do świata bajek.

To w Londynie godzinami badałam w Muzeum Wiktorii i Alberta prawdziwe stroje królewskie sprzed stulecia. No, bo skąd wiedzieć, jak wszywano fiszbinę, żeby nie była widoczna pod delikatnym jak mgła szyfonem?

 

 

Ręczna robota, igła, nitka i wprawne palce. Te go nic nie zastąpi. Szczęśliwie wracają dobre czasy dla sztuki stroju. Tu guzik musi być specjalnie zrobiony do kostiumu, koronka wszyta ręcznie, a tkanina... No właśnie.

Na moich własnych krosnach nic nigdy nie układa się tak grzecznie, jak w chińskiej maszynie tkalniczej. I bardzo dobrze.

A z Chińczyka mi mam swoje własne rachunki. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Pustki w sklepach. Pustki w szafie. Ale głowa od czego.

 

 

Najwspanialsze, nawet balowe, wyjściowe stroje z ciepłych gaci męskich made in China. Najlepszy materiał na świecie. Mięciutki, plastyczny, posłuszny...To były czasy. Pierwszy pokaz kolekcji w ’86 – dziewczyny od razu pokochały gaciowe stroje. Można powiedzieć – mistrzostwo świata w pruciu i zszywaniu.

 

 

A dziś... Nie chcą fabryki, nie mam zamiaru tworzyć „sieci” jak McD.

Kto chce, niech zajada plastikowe żarcie i chodzi w plastikowych ciuchach, w plastikowym świecie plastikowych emocji.

Dla mnie frajda to, gdy w Londynie, Madrycie czy Nowym Jorku, widzę na ulicy dziewczynę w moich fatałaszkach, a „stempel firmowy” nie do podrobienia, choć próby – co obserwuję ze spokojem – trwają. Ostatnio w telewizyjnych serialach.

Tak zostaje się klasykiem. I bardzo dobrze.

Maria Jolanta Mierzejewska

 

 

więcej o Artystce:

http://www.egminy.eu/ludzie-ciekawi,czytaj/682/Maria+Jolanta+Mierzejewska+-Mierzejewska+.html

Newsy » WARMIŃSKO-MAZURSKIE

3 sierpnia 2015 W niedzielę 9 sierpnia 2015 roku o godz. 17.30 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie odbędzie się kolejna edycja koncertu muzyki...
22 listopada 2014   Ostatni tydzień spędziłam w towarzystiwe  uroczej Osoby, z charakterem i duszą Artysty. To pani Jola Mierzejewska. Zaszczytem dla...
4 sierpnia 2014 W niedzielę 10 sierpnia 2014 roku o godz. 16.30 rozpocznie się Projekt Arboretum, premierowy koncert MUZYKI HYBRYDOWEJ (geneza i definicja...
2 sierpnia 2014 OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL 2014 14 – 17.08.2014 Ostróda, Czerwone Koszary Kilkunastoletnia konsekwencja w...
25 maja 2014 Profesor.dr.hab. Roman Antoszewski www.antoranz.net http://homepages.ihug.co.nz/~antora/ antora@ihug.co.nz. Motto życiowe...
2 marca 2013 Zdarzyło się pewnego dnia, że zechciałam wyrazić swe wątpliwości co do skuteczności poprawiania innych, pokazywania im drogi zamiast wytykania...