Kalendarz » MAZOWIECKIE

    Brak wydarzeń.

Eco-Biznes » MAZOWIECKIE

Wtorek, 28 lipca 2015 Drukuj Astronomiczne rachunki telefoniczne coraz częstszą pamiątką z wakacji Przeciętny dług osoby, która znajduje się w Rejestrze BIG z powodu niezapłaconego rachunku telefonicznego przekracza 2 tys. zł. Najłatwiej narobić sobie kłopotów poza krajami Unii Europej...
Piątek, 17 lipca 2015 Od października będzie mniej długów spadkowych Nowe przepisy, które wejdą w życie w drugiej połowie października pozwolą wszystkim, którzy otrzymali wraz ze spadkiem dług i nie złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ograniczyć dziedzi...
Do kogo jest skierowana? Akcja skierowana jest do osób fizycznych samotnie wychowujących dzieci posiadających wyrok sądowy, orzekający o prawie do alimentów.Wielokrotnie zdarza się, że sąd, czy egzekucja komornicza nie są wystarczającą motywacją do spłacenia zaległych świadczeń. Często osoby zobowiąz...
Dzięki rejestrom dłużników gminy poprawią ściągalność alimentów   Już od 1 lipca życie dłużników alimentacyjnych stanie się trudniejsze. Jeśli ojca lub matkę wyręcza fundusz alimentacyjny, to ich dane trafią do wszystkich czterech działających w Polsce rejestrów dłużnikó...

TELE-ECHO i Irena Dziedzic

23 sierpnia 2014, MAZOWIECKIE

       Pamiętam Jej programy, pełna kultura, elokwencja, urok osobisty i wiedza niczym współczesna wikipedia. Zawsze opanowana, zawsze na miejscu i nie pamiętam, by ktokolwiek ją zaskoczył nieprzemyslanym zachowaniem czy słowem. Perfekcyjna w swym warsztacie i kulturze osobistej. Zupełnie niepasująca do tamtej epoki.

       Ale najbardziej zapadły mi w pamięci Jej słowa. Zapytała w trakcie programu jednego uczestnika skąd pochodzi - odpowiedział - z prowincji. Na to ona ze swym wdziękiem i delikatnym usmiechem na twarzy odpowiedziała:

- prowincja to stan umysłu, a nie miejsce na mapie...

       Pani Ireno ... za te słowa zasługuje Pani na Nobla ... JEST PANI WIELKA ... dziękuję, że miałam okazję w czasach swego dzieciństwa i młodości uczyć się obserwując i słuchając Pani (JW). Jeżeli o kimś mogę powiedzieć, że był wtedy moim mentorem - to o Pani z pewnością tak (JW).

 

 

 

Marek Różycki jr

 

 

IRENA DZIEDZIC – Mistrzyni Telewizyjnej Rozmowy

 

 

Irena Dziedzic (ur. 20 czerwca 1925 w Kołomyi) – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, twórczyni pierwszego – niezwykle fachowo i z wielką kulturą prowadzonego - polskiego talk-show: TELE-ECHO. Pani Irena Dziedzic na zawsze pozostanie dla mnie i milionów Polaków – Arystokratką Kultury, Słowa, Intelektu; Mistrzynią Dobrego Smaku i Popularyzatorką Wyśmienitych Manier.

Mogę śmiało powtórzyć za jednym z wielu wielbicieli Talentu IRENY DZIEDZIC: Wychowałem się na Pani „Tele Echu”. Również na „Kabarecie Starszych Panów”, „Piórkiem i Węglem” prof. Wiktora Zina, „Wojnie Domowej”, „Wielkiej Grze”, „Telewizyjnym Teatrze Telewizji”, „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, Kabarecie Dudka-Dziewońskiego, „Sondzie”, „Czterdziestolatku”, wykładach prof. Aleksandra Bardiniego, Jerzego Waldorffa, Szymona Kobylińskiego i wielu, wielu wspaniałych audycjach ZŁOTYCH LAT POLSKIEJ KULTURY 70. i 80., ale przecież i lat 60. – świetności Polskiej Szkoły Filmowej.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Rodzicami pani Ireny byli Antoni Dziedzic i Aleksandra Zajączkowska. Przed II wojną światową była uczennicą żeńskiej szkoły podstawowej, wychowanką w internacie s. Felicjanek przy ul. Janowskiej we Lwowie. Po zajęciu miasta przez wojska radzieckie uczęszczała do koedukacyjnej szkoły średniej (tzw. dziesięciolatki) w dawnym gimnazjum żeńskim SS. Notre Dame przy ul. Ochronek 8. Maturę zdała eksternistycznie w Krakowie.

 

Pracę zawodową rozpoczęła 1946 w „Echu Krakowa” (najpierw jako maszynistka, następnie reporterka). Później krótko pracowała we wrocławskim „Słowie Polskim”. Od 1948 w Warszawie, gdzie początkowo pracowała jako depeszowiec w „Głosie Ludu”, a następnie w „Expressie Wieczornym” (depesze, działy: zagraniczny i kultury). Od 1952 w Polskim Radio.

Od 1956 w TVP, gdzie przez 25 lat (do kwietnia 1981) prowadziła program publicystyczno-rozrywkowy Tele-Echo, w latach 1965–1968 była także jedną z trojga osób prowadzących Dziennik Telewizyjny. W latach 1977–1981 była ponadto twórczynią i kierowniczką redakcji kulturalnej w Dzienniku Telewizyjnym. Po dwuipółrocznej przerwie, od października 1983 do września 1991 prowadziła program „Wywiady Ireny Dziedzic”.

 

Towarzysko traktując propozycje, wystąpiła w dwóch filmach: „Jutro premiera” (1962) i „Polowanie na muchy” (1969). Grała siebie samą w produkcjach filmowych i telewizyjnych, m.in. „Wojna domowa” (1965), „Kłopotliwy gość” (1971) i „Szczur” (1995). Jest autorką książki „Teraz Ja. 99 pytań do mistrzyni telewizyjnego wywiadu” (1992).

Przez 4 lata (2002–2006) co tydzień można było słuchać jej publicystycznych felietonów Punkt widzenia w Programie I Polskiego Radia (w audycji: Muzyka i aktualności). Po felietonie, w którym mówiła o lustracji, ze współpracy zrezygnowano.

 

Tak jak wielu Wybitnych Polaków z czasów PRL-u Pani Irena Dziedzic była pomówiona przez IPN o… współpracę, jako TW UB. Dotychczas najbardziej mnie bawiło, że o współpracę z UB był pomówiony nasz Król Poezji – Zbigniew Herbert…  Bo… wybitny i korzenie miał w PRL-u… :D

 

ALE TO ZUPEŁNIE ZROZUMIAŁE ZJAWISKO, GDY PRZEZ 25 LAT „WOLNOŚCI” NIE NARODZIŁA SIĘ ŻADNA INDYWIDUALNOŚĆ ! CZY POJAWIŁ SIĘ JAKIŚ WYBITNY MŁODY PISARZ, POETA, MALARZ, AKTOR, AKTORKA, PIOSENKARZ, RTEŻYSER, KABARET…?!!! TAK, KABARET SIĘ POJAWIŁ… W SEJMIE III RP… A W BRUKOWYCH MEDIACH RZĄDZĄ PLOTKUJĄCY CELEBRYCI, OPLUWAJĄCY SIĘ WZAJEMNIE. TE MIERNOTY SĄ TEŻ NA LISTACH PŁAC WSZELAKICH „OPER MYDLANYCH” I INNYCH „TELEDUPERELI” - ZA NIEBOTYCZNĄ WPROST KASĘ…

 

CO PISZĄ WIELBICIELE IRENY DZIEDZIC:

 

Szanowna Pani Ireno,

Wychowałem się na Pani „Tele Echu”. Również na „Kabarecie Starszych Panów”, „Piórkiem i Węglem”, „Wojnie Domowej”, „Wielkiej Grze”, „Teatrze Telewizji”, „Kabarecie Olgi Lipińskiej”, „Sondzie”, „Czterdziestolatku”, wykładach prof. Aleksandra Bardiniego, Jerzego Waldorffa, Szymona Kobylińskiego i wielu, wielu wspaniałych audycjach z lat 70-tych.

Chylę czoło przed Pani Kunsztem.

Zarzuty lustracyjne wobec Pani są żałosne. Trzymam za Panią kciuki. Życzę wielu lat życia w dobrym zdrowiu (moja mam jest pani rówieśniczką). Mam nadzieję, że wróci Pani jeszcze do telewizji, bądź do radia publicznego.

Pozdrawiam słonecznie

Witold Banasik

Katowice
 

P.S.
Przy okazji, proszę zajrzeć na Wikipedię pod hasło Irena Dziedzic. Prawdopodobnie ktoś skopiował pani notkę biograficzną dodając na końcu nieuprawnione i krzywdzące zdanie.

-----------------------------------------------------

Szanowna Pani Redaktor!

 
Zwróciłam sie do TVP o kilkanaście nagrań "Teleecha" i w istocie okazało się, ze zostało JEDNO… w archiwum, a reszta jest SKASOWANA!!! Byłam zdruzgotana, ponieważ jako językoznawca zajmujący się współczesnymi mediami chciałam udowodnić, ze jest Pani prekursorką tak zwanego talk-show. Nie mogę…, brak mi dowodów, choć programy pamiętam… I po tym wszystkim odnalazłam Pani Blog, pomyślałam więc, ze może Pani osobiście dysponuje niektórymi nagraniami… Byłabym ogromnie wdzięczna za udostępnienie ich w celach naukowo-badawczych.

 

Pani jest Super, Pani Ireno!

------------------------------------------------------------

 

Wielce Szanowna Pani Ireno,

 

Jest Pani osobą, która zawsze będzie się kojarzyć mnie i moim bliskim
z profesjonalizmem wielkiej klasy, elegancją i wybitną kulturą osobistą.

Pozdrawiam Panią serdecznie.

 

Windsor, Ontario

-------------------------------------------------------------

 

IRENKO,
Nie będę Ci liczył zalet, ani wad, Moja Droga. / Bo gdybym Ci miał w czymś uchybić, na samą myśl ogarnia mnie trwoga. / Urodę Twojej pięknej duszy mogę porównać z piękną Heleną. / A jej zalety w moich oczach nieustannie się mienią.

Olśniony patrzę w Twe oczy, a w nich widzę iskierki i blaski. / I podziwiam Twoją duszę w jej majestacie dobroci i bezgranicznej laski.

 
Pieśni te - moja Droga - ku Tobie teraz wznoszę. / A życząc wszelkiej pomyślności, o uśmiech tylko proszę.


Życzę Ci w dniu poprzedzającym Bożonarodzeniowe Święta / By były one dla Ciebie uśmiechem i radością, które dobrze się pamięta. / A wszystkim innym życzeniom, ku Twoim oczekiwaniom stało się zadość, / I aby szczęście I Tobie, I Twoim bliskim sprawiało niespodzianki - / I niezmiennie radość.

Szampańskiego nastroju Ci życzę, a w Nowym Roku udanego każdego dnia. / I niech radość życia będzie z Toba, / I przy Tobie niech zawsze trwa.

 
A. S.

-----------------------------------------------------------------

 

GOŚĆ

Mam 22 lata. Nie zgadzając się z niektórymi Pani opiniami (stanowczo, gdyby prezentował je kto inny), przeczytałem wielkie mnóstwo Pani wpisów, gdyż czyta się je - i czyta - i czyta - nie mogąc oderwać wzroku, niemal z zapartym tchem. Czegokolwiek szukałoby się w naszym życiu publicznym, medialnym, kulturalnym - a można by chcieć odszukać w nim wiele - tego już się chyba nie znajdzie: takiej Polszczyzny, takiej Klasy. Tego, by dobrze zrozumieć podteksty DOWCIPU.

 

Serdecznie pozdrawiam, życzę Pani zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Mateusz

---------------------------------------------------------------

 

Szanowna Pani!

Dołączam się do komentarza Pana Witolda Banasika z Katowic. Też pochodzę z tych stron ale od lat mieszkam już  za granicą. Zawsze słuchałam Pani Programów (w Polsce i już będąc za granica) w programie radiowym. Jest mi ich i Pani głosu bardzo brak. Szkoda, że nie ma Pani „na łączach”.
Życzę wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim dużo zdrowia i DZIEKUJĘ za to, ze mogłam przez lata  podziwiać Pani Kunszt dziennikarstwa najwyższych lotów.

 

Pozdrawiam
Urszula z Niemiec

----------------------------------------------------------------

 

Szanowna Pani,

 

Ciekaw jestem jakie jest Pani zdanie na temat dzisiejszego czasu (zmieniającego się nam oblicza ziemi, tej ziemi), coraz większego bezrobocia, nasilającego się zjawiska emigracji za chlebem, bezdomności, wszechpanującego chamstwa, rozszerzającej się działalności hazardu, rozszerzającej się wśród Polaków narkomanii i wielu innych „dobrodziejstw” Nowego Systemu.

 

Dzisiejsza telewizja to zlepek śmieci, przemoc, wulgaryzmy, angielszczyzna zamiast języka polskiego, głupie reklamy i konkursiki sms. Waszemu pokoleniu dzisiejsze do pięt nie dorasta. Nie macie się czego wstydzić a wręcz przeciwnie -  być dumni z Polskości, której dziś szukać w TV ze świeca w ręku!

 
Pozdrawiam serdecznie Panią, zarazem życząc zasłużonego, godnego wypoczynku.

 

Widz pokolenia Polskości.

--------------------------------------------------------------------

 

Irenko,

Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa z uniewinnienia Ciebie, z obrzydliwych, ohydnych tych pomówień, tym szczęśliwsza, że nigdy w nie wierzyłam, i mogę - tak jak dawniej - darzyć Cię wielkim szacunkiem i podziwem.

Jestem obecna na FB i w ogóle w przestrzeni internetowej, jeżeli zechcesz odpowiedzieć choć słowem, to nieśmiało, ale z nadzieją oczekuję odpowiedzi.

 

Zosia Czerwińska i brodacz monachijski dzek.

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

Jest pierwszą damą polskiego wywiadu telewizyjnego. Na takie miano zasługuje z co najmniej trzech powodów. Jako pierwsza dziennikarka zdobyła pozycję gwiazdy małego ekranu, prowadząc rozmowy z gośćmi na aktualne tematy. Po drugie - jej program stał się najdłużej emitowaną audycją tego gatunku. Po trzecie - jest damą.


W TVP pojawiła się w 1956 roku. Współtworzyła publicystyczno-rozrywkowy program Tele-Echo i szybko została jego jedyną prowadzącą. Audycja miała charakter publicystyczno-rozrywkowy i można ją uznać za prekursorską w polskich warunkach formę typu „tok-szoł”. Początkowo program był emitowany z kawiarni, gdzie zaproszeni goście rozmawiali z dziennikarką przy kawie lub kieliszku wina. Do stolika przysiadali się ówcześni znani lub mniej znani „ciekawi ludzie”. Ostatecznie Tele-Echo znalazło swoje miejsce w studiu telewizyjnym.

Tele-Echo było nadawane na antenie TVP przez 25 lat. W 806 edycjach programu wzięło udział ponad dwanaście tysięcy osób. Byli wśród nich najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury, znani dziennikarze, sportowcy, a także np. jubilaci pożycia małżeńskiego.

 

Swój sukces Tele-Echo zawdzięczało przede wszystkim osobowości Ireny Dziedzic. Znakiem rozpoznawczym dziennikarki od samego początku była klasyczna elegancja oraz oparty na rzeczowości, nieustępliwości, a zarazem kulturze styl prowadzenia rozmowy. Szykowne kreacje pani redaktor były po każdym odcinku programu tematem komentarzy pań, a sama Irena Dziedzic stała się dla telewidzów wzorcowym przykładem prawdziwej damy z wielkiego świata.

 
O czym już wspomniałem, niezwykle popularna Irena Dziedzic trafiła na okładki pism. Wystąpiła w kilku filmach, zwykle w roli samej siebie, jak np. w niezapomnianym serialu „Wojna domowa”. Wspólnie z Lucjanem Kydryńskim prowadziła też festiwal w Sopocie.

 

P.S.

 

Bogdan Miś: IRENA DZIEDZIC – OCZYSZCZONA.

2012-10-18. Słynna dziennikarka telewizyjna lat minionych, Irena Dziedzic, która również na łamach „Studia Opinii” publikowała felietony, walczyła w ostatnich latach o swoje dobre imię. Sponiewierana przez oszalałych lustratorów z dawnego „Newsweeka” oraz osławionej telewizyjnej „Misji specjalnej” oskarżeniami o tajną współpracę z SB, zażądała procesu autolustracyjnego. Sąd pierwszej instancji w kuriozalnym wyroku jej pozew oddalił; rozpatrujący apelację sąd drugiej instancji nie zostawił w swym rozstrzygnięciu na tym przedziwnym i nonsensownym orzeczeniu suchej nitki i zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia. Dziś zapadł wyrok. Irena Dziedzic została w całości oczyszczona.

 

P.S. II

 

A swoją drogą „dziwię się” nieco, że Irena Dziedzic – z takim nazwiskiem… - zrobiła wielka karierę w socjalizmie… ;)  :D

 

 

Marek Różycki jr   @^

więcej o Autorze: http://www.egminy.eu/ludzie-ciekawi,czytaj/624/Marek++R%C3%B3%C5%BCycki+jr-R%C3%B3%C5%BCycki+jr.html

 

Newsy » MAZOWIECKIE

21 grudnia 2016 Święta, Święta i po Świętach, ale póki co warto sobie życzyć dużo dobrego, zdrowego, szczęśliwego ... nawet jeżeli jest to z przekąsem,...
13 września 2016 Drugi numer czasopisma magazyn młodych talentów Little Star już w sprzedaży w całym kraju. A w nim:    ...
24 maja 2016 SZANOWNI PAŃSTWO,   wychodząc na przeciw potrzebom XXI wieku przygotowalismy PROJEKT LITTLE STAR, czyli kompleksową pomoc i...
23 stycznia 2016 Nigdy nie było mi dane poznać osobiście pana Jerzego Waldorffa i pana Bogusława Kaczyńskiego. Dlaczego mówię tu o obu Panach? To...
10 stycznia 2016 O Finale WOŚP   Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej...
21 grudnia 2015 ZJakże gorące życzenia płynące z OmskayGorczenia Bozonarodzeniowe i Noworoczne ...