Kalendarz » OPOLSKIE

    Brak wydarzeń.

Eco-Biznes » OPOLSKIE

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza LKJ LEWADA Zakrzów miejsce: WOSR w Zakrzowie
Opole, ul. Oleska 70, Hala Widowiskowo-Sportowa "Okrąglak"

Konkurs Zdrowa Gmina

9 lipca 2013, OPOLSKIE

Konkurs Zdrowa Gmina, który po raz czwarty organizowany jest przez Polską Unię Onkologii zaangażował do działania już kilka gmin z województwa opolskiego.

Ideą konkursu Zdrowa Gmina jest podkreślenie wagi badań profilaktycznych, a jego główne zadanie to zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania mające na celu wczesne wykrycie raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.

 

W zeszłym roku z województwa opolskiego o status Zdrowej Gminy walczyło 12 gmin. Do tej pory z całej Polski zgłosiło się 85 gmin, w tym 6 z województwa opolskiego: Gmina Dobrzeń Wielki, Gmina Gogolin, Gmina Korfantów, Gmina Miasto Opole, Gmina Pokój, Miasto Kędzierzyn – Koźle.

 

Do wzięcia udziału w Konkursie zaproszone są wszystkie gminy w Polsce, które do 30 sierpnia mogą zgłosić swój udział w konkursie na stronie www.konkurszdrowagmina.pl

Opolskie w walce o zdrowych mieszkańców
Konkurs Zdrowa Gmina, który po raz czwarty organizowany jest przez Polską Unię Onkologii, w tym roku zaangażował do działania kilka gmin z województwa opolskiego. Pozostałe mają szansę zgłosić swój udział w Konkursie do 30 sierpnia 2013.
Ideą Konkursu Zdrowa Gmina jest podkreślenie wagi badań profilaktycznych, a jego główne zadanie to zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania mające na celu wczesne wykrycie raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego. Warto pamiętać, że mammografia, cytologia i kolonoskopia to jedne z podstawowych badań umożliwiających rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium. Dzięki takim działaniom, po zdiagnozowaniu nowotworu, pacjent otrzymuje szansę na całkowity powrót do zdrowia.
Aktywiści z opolskiego

Gminy, które przystąpiły do Konkursu od razu zaczęły działać. Największą aktywnością wykazują się miasta Opole oraz Kędzierzyn-Koźle. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźle mają ułatwiony dostęp do podstawowych badań profilaktyki onkologicznej, czyli cytologii, mammografii i kolonoskopi. Dodatkowo mieszkańcy mają również możliwość wykonania badań pomagających wykrycie innych chorób np. cukrzycy i chorób tarczycy. W Opolu oprócz podstawowych badań profilaktycznych mieszkańcy mogą przebadać się pod kątem wystąpienia raka krtani, raka prostaty oraz osteoporozy i cukrzycy. Profilaktykę powinna poprzedzać edukacja, dlatego w szkołach prowadzony jest program zapobiegania nadwadze i otyłości, a dla dziewcząt zostały zorganizowane szczepienia przeciwko HPV. Pozostałe zgłoszone gminy biorą przykład z opolskich aktywistów. W gminie Gogolin organizowane są badania profilaktyczne raka prostaty oraz kampania „Postaw serce na nogi” zachęcająca Polaków do aktywności fizycznej. W gminie Gogolin oraz Dobrzeń Wielki prowadzone są badania wad postawy dla dzieci w 1 klasie szkoły podstawowej, a dziewczynki są szczepione przeciwko HPV. „Nie sposób przecenić działań profilaktycznych i edukacyjnych na rzecz mieszkańców, gdyż jak wiadomo lepiej jest zapobiegać chorobom niż je później leczyć” – podkreślała w rozmowie z Polskim Radiem Małgorzata Dziwoki-Więcek, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opole. Do tej pory do Konkursu przystąpiły gminy, które również brały udział w Konkursie w zeszłym roku, a ich ponowne zaangażowanie jest przykładem, że naprawdę warto.

Wygraj zdrowie

Walczące gminy wiedzą, że główną wygraną w Konkursie jest oczywiście zdrowie, ale świadomie konkurują o środki na jego promocję. Jest o co walczyć, ponieważ zwycięska gmina otrzyma 100 000 zł. Obserwując poprzednie edycje można zauważyć, że dzięki konsekwentnej edukacji na badania profilaktyczne zgłosiło się o ponad 140 000 tysięcy osób więcej w stosunku do okresu sprzed działań Konkursowych. Rekordziści poprawili swoje wyniki nawet o 47 proc. Takie statystyki powinny stanowić zachętę dla innych jednostek. W zeszłym roku o status Zdrowej Gminy walczyło 12 gmin z województwa opolskiego. Do tej pory udział w czwartej edycji Konkursu zadeklarowało jedynie 6. Gminy przystępujące do Konkursu jako motywację podają zazwyczaj chęć poprawy stanu świadomości mieszkańców oraz możliwość podniesienia jakości profilaktyki zdrowotnej dzięki funduszom, które daje wygrana w Konkursie. Co ciekawe gminy, które jeszcze nie zdecydowały się przystąpić do wyścigu o zdrowie za główną przeszkodę uznają niskie zainteresowanie społeczne. Może warto jednak się nie poddawać?

Do wzięcia udziału w czwartej edycji Konkursu Zdrowa Gmina zaproszone są wszystkie gminy w Polsce, które mogą zgłosić swój udział poprzez stronę www.konkurszdrowagmina.pl.

Biuro Organizatora Konkursu Zdrowa Gmina
k.polkowska@gcomms.pl

 

a.struzik@gcomms.pl

G-COMMUNICATIONS Consultants
Dolna 17 / 6

00 - 773 Warszawa
t + 48 22 100 32 70

 

Newsy » OPOLSKIE

21 grudnia 2015 Moc życzeń płynie do nas, a my odwzajemniamy się równie gorącymi życzeniami      Beata Bryk  ze...
9 lipca 2013 Konkurs Zdrowa Gmina, który po raz czwarty organizowany jest przez Polską Unię Onkologii zaangażował do działania już kilka gmin z...
21 czerwca 2013 28 czerwca 2013 (piątek) godz. 19:00   Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej Bartosz Żurakowski...
24 grudnia 2012     Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ul. Kościuszki 14 45-062 Opole...
20 grudnia 2012