Kalendarz » Warszawa

    Brak wydarzeń.

Eco-Biznes » Warszawa

Mija już 10 lat od czasu, gdy po raz pierwszy redakcja Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu internetowego wnp.pl zorganizowała Kongres Nowego Przemysłu. W tym czasie impreza poświęcona strategicznym zmianom zachodzącym w polskim sektorze energii stała się jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w P...
7 października 2013 r. Warszawa, hotel Sheraton Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl, wraz z Izbą Domów Maklerskich organizuje konferencję: Rynek finansowy w Polsce - kapitał dla gospodarki, która odbędzie się 7 październik...
Sala konferencyjna tygodnika "Polityka" ul. Słupecka 6, Warszawa demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej wraz z Wydziałem Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO zapraszają na konferencję "Polacy w wieku niepewności: Bezpieczeństwo Polski i jego społeczne percepcje", któta od...
Nasze Miasta -  Parki Ogrody Zieleńce   W aglomeracjach miejskich coraz mniej dóbr natury, bo w miejsce bioróżnorodnej fauny i flory obdarowującej nas olejkami eterycznymi i życiodajnymi pyłkami roślinnymi mamy coraz więcej wszechobecnego betonu i sztuczności, nanopyłów, spalin, smrod...

IMPRESJE GRODZIEŃSKIE

30 czerwca 2013, Warszawa

Szanowni Państwo,

 

Zapraszam  na wystawę malarstwa IMPRESJE GRODZIEŃSKIE, artystów pochodzenia polskiego z Białorusi w składzie:Żanna Czysta, Abdrzej Filipowicz, Piotr Januszkiewicz, Stanisław Kiczko, Wasyl Martyńczuk, Sergiusz Osopryłko, Wacław Sporski, Walery Stratowicz

 

Wernisaż wystawy odbędzie sie we wtorek, 2 lipca, o godzinie 17.00, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim

Plac Bankowy 3/5, wejście główne

 

Przewidziany jest udział artystów oraz kuratora wystawy Ireny Waluś

Koordynaror projektu: Romuald Mieczkowski

tel. 22 5864219, 508764030

 

Wystawa zbiorowa malarzy Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi

 

Grodno źródłem natchnienia i pamięci historycznej

 

Autorami obrazów, prezentowanych na wystawie Impresje Grodzieńskie, są artyści należący do Towarzystwa Plastyków Polskich, afiliowanym przy Związku Polaków na Białorusi. W ciągu ponad dwudziestoletniej działalności TPP było organizatorem wielu wystaw, także międzynarodowych plenerów, poświęconych m.in. pamięci  Elizy Orzeszkowej, św. Maksymiliana Kolbego, Czesława Niemena, Napoleona Ordy, 600-leciu bitwy pod Grunwaldem. W tym roku przygotowali oni dwie duże wystawy, poświęcone 150. rocznicy Powstania Styczniowego i działalności Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie. 

W Impresjach Grodzieńskich odczuwalna jest fascynacja miastem nad Niemnem – jego dzieje i ludzie dla twórców polskiego pochodzenia są zarówno źródłem natchnienia, jak i pamięci historycznej.

Uczestnicy wystawy mają duży dorobek. Przewodniczy im Stanisław Kiczko, założyciel i prezes TPP. W swojej twórczości malarskiej odwołuje się on do tematyki sakralnej, stworzył również galerię portretów wybitnych Polaków Ziemi Grodzieńskiej. Artysta posługuje się własną techniką, która łączy w sobie malarstwo olejne z grafiką. Na wystawie przedstawiono jego obrazy olejne.

Twórczość Piotra Januszkiewicza charakteryzuje się również szerokim oddechem artystycznym: zajmuje się  on malarstwem,  tworzy witraże, freski i mozaiki. Jego dzieła upiększają świątynie katolickie na  Grodzieńszczyźnie, zaś świat artystyczny twórcy jest pełen symboli i mistyki.

Trudno nie ulec oczarowaniu też światem Andrzeja Filipowicza, a przede wszystkim jego kolorystyką, ekspresją i samą techniką wykonania. Najpierw ogarniamy całość dzieła, potem nasz wzrok wędruje po detalach. Jego dzieła zawierają tajemnicę,  coś niedopowiedzianego, co daje przestrzeń dla wyobraźni. Artysta zajmuje się również grafiką, fotografią artystyczną, projektuje wnętrza.

Artystą wszechstronnym jest też Wasyl Martynczuk, który prócz malarstwa sztalugowego zajmuje się batikiem, ceramiką, rzeźbą. Do ulubionych jego tematów należy mitologia, która bywa połączona z ludowymi motywami. 

Obrazy Sergiusza Osopryłki i Żanny Czystej na pierwszy rzut oka mają podobną stylistykę i estetykę. W życiu prywatnym są małżeństwem. Sergiusz używa minimalistycznych środków wyrazu. To jego ulubiony sposób na przekazanie maksimum uczuć i przeżyć. Dla Żanny w twórczości uczucia są najważniejsze, jak też wolność, człowiek i jego otoczenie. Prócz malarstwa tworzy grafikę.

Obrazy Wacława Sporskiego proponują nam podróż, w której dominują metafory i alegorie. Wysublimowany świat jego sztuki oddziałuje na emocje widza, apelując do jego własnych doświadczeń i wrażliwości.  

Z kolei Walery Stratowicz w swoich pełnych ekspresji dziełach śmiało posługuje się kolorem. Łączy barwy zimne z ciepłymi, co według kanonów klasycznych wydaje się nie do przyjęcia, ale właśnie takie połączenie nadaje jego obrazom baśniowy charakter, czasami surrealistyczny. Artysta po mistrzowsku operuje światłem. 

 

Irena Waluś, Grodno

 

Żanna Czysta – ur. w 1957 roku w obwodzie mińskim. W 1977 ukończyła Liceum Sztuk Pięknych, a następnie – ASP w Mińsku. Od 1996 jest członkinią Białoruskiego Związku Artystów Plastyków, a od 2003 – Towarzystwa Plastyków Polskich (TPP) przy Związku Polaków na Białorusi. Brała udział w wystawach na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Polsce, Niemczech, Francji, Rosji oraz w międzynarodowych plenerach malarskich.

 

Andrzej Filipowicz – ur.  w 1974 roku w Grodnie. Ukończył Wydział Malarstwa na Uniwersytecie Grodzieńskim. Odbył stypendium twórcze na zaproszenie Kunstlerhaus Schloss Wiepersdorf w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, polegającym na łączeniu różnych materiałów i konwencji. Osiąga także znaczne rezultaty w projektowaniu wnętrz, fotografii i grafice. Miał kilka wystaw indywidualnych (Białoruś, Polska, Niemcy). W 2003 roku został zaproszony przez emira Kataru na Karnawał Zimowy, organizowany w tym kraju.

 

Piotr Januszkiewicz – ur. w 1960 roku w Klinczanach koło Grodna. W 1988 ukończył ASP w Mińsku. Jego praca dyplomowa do dziś zdobi Salę Teatralną Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Członek Białoruskiego Związku Artystów Plastyków, należy również do TPP. W swym dorobku ma liczne wystawy na Białorusi, jak i za granicą. Autor witraży, mozaik, tworzy też grafikę i malarstwo.

 

Stanisław  Kiczko – ur. w 1943 we wsi Świrydy na Grodzieńszczyźnie. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Witebsku. Pracował w Grodnie jako nauczyciel rysunku. Wystawiał swoje prace także w Mińsku, Moskwie, Petersburgu oraz innych miastach ZSRR. W 1987 przyjęty do Związku Plastyków ZSRR. Od ponad 20 lat jest prezesem TPP. Jego prace znalazły się w zbiorach Państwowego Muzeum Historii Religii i Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie, w kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, USA oraz w Watykanie. Jest współautorem i bezpośrednim wykonawcą koncepcji wystroju muzeów Grodna, odtwarzał wnętrza domu Adama Mickiewicza w Nowogródku. Odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

 

Wasyl Martyńczuk – ur. w 1959 roku na Ukrainie. W 1978 ukończył szkołę plastyczną w Leningradzie (ob. Petersburg), a w 1989 –  ASP we Lwowie. Należy do Białoruskiego Związku Artystów Plastykow i do TPP. Miał wystawy indywidualne w Japonii, Niemczech, Francji, na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi i Litwie. Jego prace można spotkać w wielu galeriach oraz kolekcjach prywatnych na całym świecie.

 

Sergiusz Osopryłko – ur. w 1958 roku w miasteczku Nowojelnia na Grodzieńszczyźnie. W 1977 roku ukończył Mińskie Liceum Sztuk Pięknych im. Glebowa, a w 1983 – ASP w Mińsku. Od 1996 roku jest członkiem Białoruskiego Związku Artystów Plastyków, a od 2003 – TPP. Od 1983 brał udział w licznych wystawach zbiorowych na  Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Rosji. Miał pięć  wystaw indywidualnych w Grodnie i w Hiszpanii. Uczestniczył w pierwszym Białoruskim Biennale Malarstwa i Grafiki w 2010 roku.

 

Wacław Sporski – ur. w 1960 roku. W 1979 ukończył Mińskie Liceum Sztuk Pięknych im. Glebowa. Od 1983 prowadzi działalność wystawową. Brał udział w wielu wystawach malarskich tak na Białorusi, jak i za granicą. W 1996 uczestniczył w wystawie malarstwa białoruskiego w Niemczech. Od 2002 roku należy do TPP.

 

Walery Stratowicz – ur. w 1963 roku w Łabińsku w Kraju Krasnodarskim. W 1986 ukończył Wydział Grafiki Artystycznej Witebskiego Instytutu Pedagogicznego. W 1990 podczas pierwszej wystawy w Grodnie trzy jego prace nabyło Muzeum Historyczno-Archeologiczne w tym mieście. Prace artysty były wystawiane na Białorusi, w Polsce.

 

Romuald Mieczkowski


 

 

Newsy » Warszawa

4 stycznia 2014 „Trenuj swój instrument aby wypowiadać się poprzez emocje, aby uruchomić swoje ciało do działania, aby oddychać poprzez...
22 listopada 2013 Ekipa kabaretu literackiego, która niezmiennie gra na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego wraca w listopadzie z nowymi skeczami....
30 września 2013 Miejsce: Teatr Dramatyczny Warszawa Wszystkie mapy zgubili dawno temu. Czas odmierzają porami roku. Wędrują przed siebie po...
13 września 2013 Spektakl non-fiction oparty na historii zmarłej na glejaka mózgu Ewy Gawlikowskiej-Wolff. Ewa podczas choroby zaczęła pisać dramat o...
11 września 2013 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz magazyn polsko - niemiecki „Region Europa” zapraszają na spotkanie z  ...
9 sierpnia 2013 Wrocławski Teatr Pantomimy otwiera XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu Znany na całym świecie Wrocławski Teatr Pantomimy, założony i...