Kalendarz » ZACHODNIOPOMORSKIE

    Brak wydarzeń.

Eco-Biznes » ZACHODNIOPOMORSKIE

             Człowiek z otwartym umysłem jest bardziej tolerancyjny, kreatywny, innowacyjny - piszą organizatorzy Kongresu Kultury Pomorza Zachodniego - pierwszej na Pomorzu Zachodnim publicznej debaty o kulturze, która będzie okazją, by zdefiniować na...
Trzecia edycja targów, w ramach których firmy i instytucje z branży dziecięcej prezentują kompleksowo swoją ofertę, spotykają się z rodzicami, udzielają porad. Dla rodziców targi są miejscem uzyskania rzetelnych informacji o produktach dostępnych na rynku, konsultacji z ekspertami z zakresu zdro...
Międzynarodowe Targi Szczecińskie Sp. z o.o. ul. Struga 6-8 70-777 Szczecin tel. 91 464 44 01 fax 91 464 44 02 office@mts.pl
Od kilku lat Piknik nad Odrą jest produktem turystycznym samym w sobie. Równie bogaty program mają nieliczne imprezy targowe w Polsce.   W ubiegłym roku w Pikniku nad Odrą udział wzięło ponad 200 wystawców, imprezę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiodącą marką Pikniku nad Odrą s...

XVI WIOSENNE KONCERTY GITAROWE 16 - 24.03.2013 r.

5 marca 2013, ZACHODNIOPOMORSKIE

KONCERT INAUGURACYJNY:

ADRIANO DEL SAL

 

 

16.03.2013, sobota, godz. 18.00

Sala Ks. Anny Jagiellonki

Adriano Del Sal (Włochy)

W programie m.in. utwory J. S. Bacha, M. Llobeta i J. Rodrigo

Adriano Del Sal jest jednym z bardziej znaczących młodych wykonawców ostatnich lat. Wyjątkowy talent muzyczny i głęboka wrażliwość artystyczna, a także pełna kontrola techniczna nad instrumentem czynią jego występy niezapomnianymi - jest prawdziwym muzycznym wirtuozem. W 2001 roku David Russel uznał go za jednego z najlepszych koncertujących artystów współczesnych.

Artysta dwunastokrotnie triumfował podczas włoskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in. w 2004 roku wygrał prestiżowy konkurs gitarowy „Città di Alessandria” (Włochy), a w 2009 roku wygrał konkurs w Benicassim (Hiszpania). Występował podczas najważniejszych międzynarodowych festiwalach gitarowych, we Włoszech, Niemczech, Meksyku, Rosji, na Ukrainie i w Słowenii. Jego nagrania płytowe dystrybuowane są przez wytwórnię Naxos. Obecnie naucza w Guitar Accademy Tarrega w Pordenone, Liceum Muzycznym w Udine oraz jest profesorem na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu.

Bilety: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy (od 10.03)

Przedsprzedaż: 30 zł normalny / 20 zł ulgowy (na tydzień przed koncertem – do 9.03)

Karnet na wszystkie koncerty: 120 zł

 

DUO LA CORDA

17.03.2013, niedziela, godz. 12.00, sala Ks. Bogusława X, Niedzielny Koncert Południowy, wstęp wolny

Duo La Corda (Białoruś):

Katsia Prakopchyk - mandolina barokowa, mandolina

Jan Skryhan - vihuela, gitara

W programie m.in. utwory D. Castello, M. de Falli i A. Piazzolli

Duo La Corda tworzą Katsia Prakopchyk i Jan Skryhan, Białorusini mieszkający na stałe w Niemczech. Muzycy grają na instrumentach dawnych takich jak mandolina barokowa, mandolina, vihuela i gitara, których połączenie jest spotykane w świecie muzycznym bardzo rzadko. Zespół rozpoczął działalność koncertową w 2001 roku. Występował podczas wielu festiwali muzycznych i gitarowych, m.in. w Niemczech, Japonii, Francji, Rosji i we Włoszech, a także jest laureatem Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Ghitaralia” w 2001 roku. Artyści prezentują bardzo szeroki repertuar, obejmujący dzieła od epoki baroku po utwory współczesne.

 

 

VIVA FLAMENCO!

17.03.2013, niedziela, godz. 18.00, sala Ks. Bogusława X

Bilety: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy (od 11.03)

Przedsprzedaż: 30 zł normalny / 20 zł ulgowy (na tydzień przed koncertem – do 10.03)

Karnet na wszystkie koncerty: 120 zł

Viva Flamenco!

Michał Czachowski - gitara flamenco, cajón

Anna Patkiewicz - taniec flamenco, palmas

Leszek Wiśniowski - flety poprzeczne, saksofon, bansuri

Grzegorz Skiba - gitara flamenco, cajón, palmas

Adam Głośnicki - gitara basowa

Dobrosław Filip - cajón, palmas

W programie koncertu mieszanka flamenco tradycyjnego ze współczesnym

„VIVA FLAMENCO!” jest czołowym zespołem flamenco w Polsce. Założony został w 1992 roku przez gitarzystę Michała Czachowskiego. Muzyka, jaką wykonują to wyrafinowana mieszanka flamenco tradycyjnego ze współczesnym, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Barwy i egzotyki dodaje bogate instrumentarium, na które składają się tradycyjne instrumenty hiszpańskie, arabskie oraz indyjskie.

Na repertuar zespołu składają kompozycje najbardziej znanych gitarzystów flamenco, tradycyjne, a także własne (Michała Czachowskiego), zróżnicowane pod względem rytmów i nastrojów. Doskonały efekt artyści osiągają nie tylko dzięki mistrzowskiej grze na instrumentach, ale także dzięki ekspresyjnemu tańcowi i oryginalnym strojom, które dodają plastyczności i sprawiają, że koncert tej grupy staje się także znakomitym widowiskiem na najwyższym poziomie.

 

LAUREACI ZŁOTEJ GITARY

23.03.2013, sobota, godz. 18.00, sala Ks. Anny Jagiellonki

Bilety: 40 zł normalny / 30 zł ulgowy (od 17.03)

Przedsprzedaż: 30 zł normalny / 20 zł ulgowy (na tydzień przed koncertem – do 16.03)

Karnet na wszystkie koncerty: 120 zł

Koncert laureatów „Konkursu o Złotą Gitarę” Polskiej Akademii Gitary w Poznaniu:

Justyna Sobczak (Polska, Szczecin)

Igor Dedusenko (Białoruś)

W programie m.in. utwory A. Diabellego, J. Turiny i A. Piazzolli

Justyna Sobczak urodziła się w Szczecinie. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w klasie gitary mgr Beaty Vykysali, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie, kontynuując naukę u mgr Piotra Pałaca w Zespole Szkół Muzycznych. Ukończyła studia pierwszego stopnia na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego i mgr Łukasza Kuropaczewskiego, a obecnie rozpoczęła studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki.

Justyna Sobczak jest laureatką wielu nagród i wyróżnień podczas międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in. w Trzęsaczu, Olsztynie, Lublinie i Corii (Hiszpania). W 2012 r. zajęła III miejsce na „Konkursie o Złotą Gitarę”  w Poznaniu.

Igor Dedusenko pochodzi z Białorusi, choć równie bliska jest mu od dłuższego czasu Wielkopolska – tutaj bowiem od 2010 roku studiuje w poznańskiej Akademii Muzycznej. Urodził się w 1990 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej w Molodecznie (Białoruś). Wielki talent objawił bardzo szybko – już rok później wziął udział w pierwszym konkursie na Białorusi, zdobywając trzecie miejsce w kategorii młodych muzyków. Studiował w Akademii Muzycznej w Mińsku, a od dwóch lat kontynuuje edukację w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie Łukasza Kuropaczewskiego. Choć ma dopiero 22 lata, jest już laureatem wielu międzynarodowych konkursów. W 2012 r. zajął I miejsce na „Konkursie o Złotą Gitarę”  w Poznaniu.

 

HISZPAŃSKIE RYTMY BAROKU

24.03.2013, niedziela, godz. 12.00, sala Ks. Bogusława X, Niedzielny Koncert Południowy, wstęp wolny

Zespół „Jacaras”

Piotr Zaleski – timple

Julieta Gonzalez-Springer – wokal

Fabiana Raban – instrumenty perkusyjne

Łukasz Figiel – gitara basowa

Mateusz Ławniczak – gitara

Łukasz Oleszek – gitara

W programie koncertu hiszpańska muzyka taneczna XVII i XVIII wieku

Zespół Jacaras powstał w 2009 roku. Tworzą go studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od września 2012 roku zespół podjął współpracę ze śpiewaczką pochodzącą z Meksyku, Julietą Gonzalez-Springer, specjalizującą się w wykonawstwie barokowym. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący w uczelni klasę gitary. Zespół wykonuje wokalno-instrumentalne formy okresu baroku oraz tańce Hiszpanii, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium. Niektóre z tych tańców odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami, jak tarantela, fandango czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia. Wspólną cechą wszystkich tańców jest ciekawa, różnorodna rytmika, która później legła u podstaw tworzącego się w XIX w. w Hiszpanii stylu, znanego dziś powszechnie jako flamenco. W muzyce tej mieszają się wpływy kultury hiszpańskiej, indiańskiej, a nawet afrykańskiej.

 

 

MISTRZOWSKI RECITAL: ROLAND DYENS

24.03.2013, niedziela, godz. 18.00, sala Ks. Bogusława X

Bilety: 60 zł normalny (od 18.03)

Przedsprzedaż: 50 zł normalny (na tydzień przed koncertem – do 17.03)

Karnet na wszystkie koncerty: 120 zł

Roland Dyens (Francja)

W programie kompozycje własne oraz improwizacje w wykonaniu samego Mistrza

Roland Dyens to światowej sławy francuski gitarzysta klasyczny, kompozytor i autor aranżacji. Studiował gitarę u hiszpańskiego mistrza Alberto Ponce oraz analizę u Désiré Dondeyne. Wygrał zarówno wiele konkursów wykonawczych oraz kompozytorskich.

Jako wykonawca Roland Dyens jest znany ze swoich wyjątkowych umiejętności improwizatorskich. Co jest niezwykle rzadkie u gitarzystów klasycznych, często rozpoczyna swoje koncerty zaimprowizowanym utworem, który pozwala mu wczuć się w nastrój sali i publiczności. Jego twórczość, bardzo popularna wśród gitarzystów, wykorzystuje wiele elementów z muzyki folkowej i jazzu. Jego najbardziej znanym utworem jest „Tango en Skaï” z 1985 roku, humorystycznie podchodzący do gatunku tanga.

Oprócz tego, że Roland Dyens jest najbardziej płodnym kompozytorem muzyki gitarowej swojego pokolenia, wydał również kilka tomów aranżacji na gitarę, obejmujących od standardów jazzowych do brazylijskiej muzyki ludowej, które trafiły do repertuaru zarówno gitarzystów profesjonalnych jak i amatorskich.

Roland Dyens intensywnie podrózuje, występując na wielu festiwalach muzycznych oraz prowadzi lekcje mistrzowskie w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Prowadzi także klasę gitary w konserwatorium muzycznym w Paryżu.

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34 i, 70-540 Szczecin
tel. +48 91 489 16 30, 
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl 

 

Newsy » ZACHODNIOPOMORSKIE

27 grudnia 2015 A tu życzenia płynące znad morza     Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ul. Korsarzy 34 70-540 Szczecin...
4 sierpnia 2015 Gdyby te kamienie mogły mówić , opowiedziałyby ... W okresie gdy powstała ta świątynia , jeszcze drewniana , ale już z kamienną...
2 listopada 2014 PUBLIKACJA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY WŚRÓD NAJLEPSZYCH PRZEWODNIKÓW Z...
19 września 2014 Szanowni Państwo, miło nam poinformować o wynikach wojewódzkiego konkursu filmowego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych...
3 września 2014 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych PRO-CONTRA to wydarzenie odbywające się w Szczecinie regularnie od 12 lat. Jego inicjatorem...
18 sierpnia 2014 Wywiad z pisarzem...   Zapraszam do zapoznania się z treścią wywiadu, jaki przeprowadziłam         ...