Polska: Częstochowa

Marta Mika

Na pięciolinii

Marta Mika - mezzosopran

 

Urodzona w Częstochowie 9 maja 1991 roku, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Józefa Żebrowskiego, w klasie fortepianu i Rytmiki w latach 2000-2010. W 2011 rozpoczęła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu solowego Prof. Moniki Swarowskiej – Walawskiej.

Jest czynną uczestniczką licznych kursów oraz warsztatów mistrzowskich u takich śpiewaków jak: Jerzy Artysz, Małgorzata Walewska, Ryszard Karczykowski, Iwona Sobotka, Doris Cross, Eugenia Dundekova, Marcin Habela oraz Jadwiga Rappe.

W 2012 roku wystąpiła w spektaklu operowym pt. ‘’Czarodziejski Flet’’ W. A. Mozarta, w ramach współpracy Akademii Muzycznej w Krakowie z Operą Krakowską.

W 2013 roku zadebiutowała na deskach teatru Impart oraz w Teatrze Muzycznym Capitol w spektaklu teatralno-operowym, autorstwa Reżysera operowego i Dramaturga Michała Znanieckiego pt. Szukając Leara: Verdi, we Wrocławiu, z cyklu ‘’Głos Wykluczonych’’ w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

W kwietniu 2014 roku w Krakowie była wykonawczynią Mszy Argentyńskiej-‘’Misa Tango, Misa a Buenos Aires’’ Martina Palmeri z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II .

Jest Laureatką I Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój.

Brała udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in. w 19. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej, oraz w XII Letnim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój. W swoim dorobku artystycznym ma opery, pieśni jak i formy oratoryjne: w grudniu w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wykonała partię altową w Oratorium C. Saint-Seansa ‘’ Oratorio di Noel-Oratorium na Boże Narodzenie’’ na 5 głosów solowych, chór i orkiestrę. Formę powtórzyła również 11 stycznia 2015 roku w Krakowie na Wawelu. Brała również czynny udział w cyklu koncertów ‘’Kołysanki Maryi Panny’’ prezentując szeroki repertuar związany z tematyką Matki oraz jej kultu. Od 2014 roku jest studentką Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, w klasie śpiewu Prof. Jadwigi Rappe.

Od 2015 roku jest członkiem projektu ‘’Program Kształcenia Młodych Talentów’’- Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim w Warszawie.

Kształci swój warsztat pod kierunkiem Izabeli Kłosińskiej, Eytana Pessena.

We współpracy z Teatrem Wielkim brała czynny udział w kursach z Jerzym Marchwińskim i Olgą Pasiecznik.

11 marca 2016 zadebiutowała rolą Olgi w operze Piotra Czajkowskiego ‘’ Eugeniusz Oniegin’’ w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.

Jest finalistką i laureatką ogólnopolskiego konkursu wokalnego im. Zdzisława Skwary w Mławie 2016.