Polska: Gdańsk

Krystyna Andrzejewska-Marek

przyjemne z pożytecznym

Ceramika to dla mnie cudeńka powstałe z serca pasjonatów. Ileż musi być w tym uporu, wytrwałości i cierpliwości połaczonej z pasja tworzenia. Genialne ... może kiedys i ja skosztuję tej pasji tworząc jedyny w swym życiu swój własny "tworek" ceramiczny :)))  a na dzis pozostaje pełna podziwu dla tych pięknych i unikatowych prac ...

 

Krystyna Andrzejewska-Marek – ukończyła studia na PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. W latach 1978-1986 pracowała w charakterze asystentki prof. Henryka Luli w Pracowni Ceramiki Artystycznej w PWSSP w Gdańsku. Od 1986 do 1993 r. jako kierownik artystyczny, była związana z Manufakturą Ceramiki Artystycznej w Nieborowie, przy Muzeum Narodowym w Warszawie. W roku 1993 powróciła do Gdańska i wznowiła pracę w ASP w Pracowni Ceramiki Artystycznej, gdzie jako adiunkt prowadzi zajęcia z technologii ceramiki artystycznej, zapoznając studentów z podstawami ręcznego budowania form artystycznych, klasyfikacją tworzyw ceramicznych, pracą w laboratorium oraz procesami technologicznymi.

 

„Prace Krystyny Andrzejewskiej-Marek stanowią świat spójny, jednolity, podporządkowany wyrazistemu pojmowaniu formy, wyrasta ono z pokory wobec tego, co w formie elementarne, nie dające się zredukować do prostszych, bardziej pierwotnych jakości. Formowanie, to wyszukiwanie w „pustce” właściwej, jedynej formy, to odrzucanie tego co zaburza równowagę wizualną, jest nieuzasadnionym naddatkiem (…). Forma sprawia tu wrażenie czegoś, co ukształtowało się pod wpływem wewnętrznej logiki samej materii”.

Aleksandra Ubertowska

 

„W trakcie kontaktu z ceramicznymi dziełami poddajemy się przede wszystkim ich estetycznemu, niosącemu ukojenie działaniu. Nasze myśli i uczucia są kierowane na formę, a obcowanie z artystycznymi przedmiotami sprawia nam przyjemność. (…) W każdym pojedynczym tworze można dostrzec harmonię treści i formy w pewnej mierze związanej z naturą”.

Adam Pawlak

Spotkanie i pokaz slajdów:

Krystyna Andrzejewska-Marek

„Inspiracje naturą w twórczości ceramicznej Krystyny Andrzejewskiej-Marek”

4.02.2016, czwartek, godz. 18.00

Wstęp wolny

 

„Plama” Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

Tel. 58 557 42 47

www.plama.art.pl