Polska: Rybnik

Łukasz Dudek

fotografia/podróże

Wiele razy oglądałam fotografie alpinistów, tatreników i zwykłych zjadaczy chleba wędrujących zimową porą po górskich szlakach. Czytałam książki o takich wyprawach, oglądam filmy ...Za każdym razem mam gęsią skórkę na myśl o zimnie, jakie tam panuje. Sama poza "oślimi łączkami" nart nie przypnę, po górach mogę sobie pochodzić ... no Gubałówka, Przegibek czy Kasprowy z lotu kolejki linowej ... ale samej, na nóżkach w takie zimno brr ... to wspaniały sport, cudowne widoki, niezapomniane przeżycia. Godna podziwu pasja, upór, samozaparcie, pragnienie przeżycia czegoś niezwykłego, a wszystko poparte niebywałymi umiejętnościami. Ja, podziwiam Ich z bezpiecznej odległości czyli na ekranie, na fotce i dziękuję za mozliwość poznania Ich pasji ...

 

Łukasz Dudek (31 lat) - pierwszy polski wspinacz, który pokonał mityczną granicę trudności 9a. Jest autorem najtrudniejszej drogi w Polsce -„Made in Poland” 9a oraz najtrudniejszego bulderu Ali Baba 8B+. Wielokrotny medalista zawodów Pucharu Polski na prowadzenie, były członek Kadry Narodowej. Ma na koncie 13 dróg w stopniu 9a (w tym: Martin Krpan, Underground, Estado critico, Jungle Speed czy Xaxid Hostel), zaliczany jest do światowej czołówki wspinaczy skalnych.

 

 

KLUB MIŁOŚNIKÓW GÓR

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

www.dkchwalowice.pl

 

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek - Alpine Wall Tour

 

w czwartek 21 stycznia 2016 r. o godz. 18.00

 

Agencja Extreme www.agencjaextreme.pl i Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zapraszają na kolejne spotkanie w ramach Klubu Miłośników Gór.

 

Bilet na spotkanie to jedyne 10 zł.

Dzieci, uczniowie i studenci - wstęp wolny!

 

 

Łukasz Dudek i Jacek Matuszek opowiedzą o swoim wspinaniu, o realizacji projektu Alpine Wall Tour www.facebook.com/alpinewalltour2015/, alpejskiej ekspedycji na światowym poziomie (pokonanie trzech najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Alpach). Doświadczeni wspinacze sportowi, od kilku lat sprawdzony zespół wielowyciągowy, światowa czołówka wspinania wielkościanowego, realizując projekt Alpine Wall Tour dokonali w ubiegłym roku pierwszego na świecie powtórzenia drogi Brento Centro (8b, 1000 m) na zachodniej ścianie Monte Brento w Valle del Sarca. W ramach tegoż projektu Łukasz poprowadził również Silbergeier (8b+, 200 m) w Rätikonie. Obaj sięgnęli wreszcie po Bellavistę 8b+ na Cima Ovest w Dolomitach, a było to pierwsze polskie przejście tej drogi, forsującej największy dach skalny w Alpach.  Głównym celem całego przedsięwzięcia jest słynna Pan Aroma (8c, 500 m), niesamowita linia biegnąca przez wielki „Dach Świata” na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo. Wspinacze są pierwszym polskim zespołem, który skompletował wszystkie drogi należące do tzw. Alpejskiej Trylogii. Wszystkie te przejścia Łukasza i Jacka są dokumentowane przez utalentowanego filmowca i wspinacza Wojtka Kozakiewicza (www.wojtekozakiewicz.com).

 

 

Jacek Matuszek (30 lat) - utalentowany twórca filmowy i fotograf, instruktor wspinaczki, alpinista. Wicemistrz Polski w Boulderingu z 2007 r., wielokrotny reprezentant Polski zawodach Pucharu Świata. Regularnie pokonuje w skałach drogi do 8c. Najlepsze przejścia: Pata Negra 8c RP, Fumar Perjudica 8c RP, Geminis 8b+ oraz kilka 8a OS. Współtwórca kampanii reklamowych. Pasjonuje się sportami outdoorowymi. Łączy dwie pasje, wspinaczkę, która jak mówi „prowadzi mnie przez życie ciekawszą drogą” oraz film i fotografię, które są jego językiem komunikacji. Współpracował z Canal+, Discovery Channel. Mieszka w Krakowie.

Strona: www.jacekmatuszek.com.