Polska: Gliwice

Józef Krzyk

nauka

Józef Krzyk, jak ładnie nazwisko wskazuje, potrafi głośno i wyraźnie mówić o tematach trudnych, skomplikowanych i bywa niejednoznacznych w ocenie historyków czy zwykłych ludzi. Cenię sobie Osoby potrafiące obronić swoje zdanie i wyrażające je na podstawie dowodów historycznych, faktów a nie jedynie emocji. 

 

Józef Krzyk to historyk, dziennikarz, a już samo to połączenie daje gwarancje dobrego warsztatu słowno-merytorycznego. Znawca tematów śląskich, znawca Ślązaków, ich historii, ich zmiennych losów uwikłanych w potyczki polityczne różnych nacji. To dziennikarz w sposób merytoryczny, celowy i dogłębny szukający prawdy, prawd i stanów faktycznych. Nie zaspokaja się pierwszą z brzegu oceną historyczną, doszukuje się źródeł, zagłebia w dowoy historyczne i dopiero na ich podstawie i w oparciu o swoją głęboka wiedzę pisze o Śląsku, Ślązakach. Pisze nie tylko o pięknej stronie bycia Ślązakiem, ale o naruszeniach godności, o trudnych dziejach i wydarzeniach. Pokazuje obraz jakim on jest, a nie jakim byłoby ładnie i wygodnie go widzieć. Nie rzuca hasłami, a dowodami i faktami - to cenię sobie w Ludziach ...

Współpracuje na codzień z Gazetą Wyborczą. 

 

* * *

 

Muzeum Gliwice postanowiło wykorzstac ten potencjał wiedzy i tak powstał cykl spotkań:

"Zapraszamy na autorski cykl wykładów Józefa Krzyka, historyka i dziennikarza, poświęconych historii Śląska. Czy Ślązacy mają powody do tego, żeby wstydzić się swojej historii? Czy w czasach PRL-u byli pieszczochami władzy? A jeśli tak, to dlaczego tak gremialnie emigrowali? Kto dla Górnego Śląska zrobił najwięcej dobrego? W podręcznikach do historii odpowiedzi na te pytania nie znajdziecie. Poszukamy ich podczas spotkań z autorem bestselerowych książek: Spacerownika powstańczego i Wojny papierowej. Może nie uda się wszystkiego definitywnie rozstrzygnąć, ale spróbujemy zagłębić się w skomplikowaną historię naszego regionu po to, by tak Śląsk, jak i siebie, nieco lepiej zrozumieć. Na pierwszy wykład Wyzwolenie czy nowe zniewolenie?, którego tematem będzie rok 1945, zapraszamy do Willi Caro w sobotę, 30 stycznia o godzinie 16.00.

 

Co działo się w styczniu 1945 r. w Gliwicach i innych miejscowościach Górnego Śląska? Jak na te wydarzenia zareagowali zwykli ludzie? Jak to było z cudownym manewrem marszałka Koniewa, który rzekomo zapobiegł zniszczeniu górnośląskiego przemysłu? Ile w tej wersji było prawdy? Co działo się tuż po przetoczeniu wojennego frontu przez nasz region? Opowiemy także o deportacjach cywilów, obozach dla autochtonów, grabieżach i gwałtach, ale także o pierwszych próbach ułożenia sobie normalnego życia. Krótko mówiąc „Wyzwolenie czy nowe zniewolenie?”

 

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

Sobota 30 stycznia 2015, Willa Caro,  godz. 16.00

Dziwny jest ten Śląsk… czyli Józef Krzyk o Śląsku 

Spotkanie pierwsze: Wyzwolenie czy nowe zniewolenie? Rok 1945 w Gliwicach i na Śląsku..."

 

Muzeum w Gliwicach

ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

 

zdjęcie z Gazety Wyborczej