Anna Paras

Na pięciolinii

Anna Paras - absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla i w klasie kameralistyki prof. Teresy Baczewskiej.

W latach 2001-2007 wykładowca w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, od 2007 r. pracownik Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego (filia w Szczecinie) a następnie Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.

W ramach kursów i warsztatów instrumentalnych współpracowała z P. Wispelweyem, Ch. Wyneckenem, T. Tsutsumi, A. Grabcem, P. Pławnerem, H. Lintschauer, a podczas II Europejskich Warsztatów Muzycznych akompaniowała w klasie prof. K. Michalika, prof. P. Reicherta i prof. L. Urbaniak.

 

W swoim dorobku Anna Paras ma liczne recitale kameralne w ramach koncertów festiwalowych i akademickich, przez kilka lat współpracowała z Agencja Artystyczną Silesia, Filharmonią Śląską, a obecnie z Filharmonią Szczecińską, Zamkiem Książąt Pomorskich i Klubem XIII Muz w Szczecinie.

W ramach swojej działalności koncertowej miała okazję współpracować m.in. z prof. J. Staniendą (Recital w Polskim Radiu Szczecin), prof.H. Trittem, prof.Patrycją Piekutowską, Igorem Cecocho, Jackiem Muzykiem, prof. BeatąWarykiewicz.


Urodzona w Gliwicach. W 1990 r. rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Muzycznym w Katowicach w klasie fortepianu Marii Zegalskiej. W tym okresie uczestniczyła w wielu konkursach ogólnopolskich, oraz kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez Barbarę Hesse-Bukowską, Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Jasińskiego.
W 1996 r. zdała egzamin do Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, do klasy fortepianu prof. Józefa Stompla, oraz do klasy kameralistyki prof. Teresy Baczewskiej. W czasie studiów brała udział w licznych koncertach i festiwalach organizowanych na terenie uczelni i poza nią.
Studia muzyczne ukończyła w 2001 r., wykonując koncert fortepianowy fis-moll Z. Stojowskiego z orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej w Katowicach w charakterze nauczyciela gry na fortepianie, oraz akompaniatora w katedrze instrumentów smyczkowych.
W katowickiej uczelni akompaniowała w klasie wiolonczeli prof. P. Głombika, prof. B. Poloka; w klasie skrzypiec prof. J. Skramlika, ad. Sz. Krzeszowca, ad. K. Skowronka, ad. P. Pławnera, prof. P. Puczka, ad. B. Warykiewicz-Siwy, prof. R. Orlika. W klasie altówki prof. Z. Jochemczyka, ad. T. Wykurza. W okresie sześcioletniej pracy w tejże uczelni uczestniczyła jako akompaniator w wielu konkursach, wraz ze studentami.
Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w charakterze akompaniatora z takimi profesorami jak: T. Tsutsumi, A. Grabiec, A. Skocic, S. Yaroshevich, H. Lintschauer, P. Wiespelwey, Ch. Wynecken.
W lipcu 2006 r. uczestniczyła w II Europejskich Warsztatach Muzycznych w Darłowie, również w charakterze pianisty kameralisty.
Prowadziła ożywioną działalność koncertową wraz ze skrzypaczką Beatą Warykiewicz-Siwy, z którą w ramach przewodu habilitacyjnego 2006r. nagrała płytę z sonatami G. Enescu i E. Elgara.
Od 2007 r. była wykładowcą Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego (filia w Szczecinie), aktualnie Akademii Sztuki, w klasie skrzypiec prof. H. Tritta , adt. Patrycji Piekutowskiej i w klasie wiolonczeli Tomasza Szczęsnego.
Oprócz aktywnej pracy w charakterze kameralisty zajmuje się pedagogiką w liceum muzycznym w Szczecinie, prowadząc zajęcia w klasie fortepianu i kameralistyki.

 

 

Niedzielny Koncert  Południowy

31.01.2016 (niedziela), godz. 12.00 - sala księcia Bogusława X(wejście B z dużego dziedzińca), bilety: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy

 

Alicja Pilarczyk – skrzypce

Paweł Maślanka – skrzypce

Anna Paras – fortepian

 

W programie koncertu m.in. sonaty na skrzypce i fortepian L. van Beethovena i A. Rutkowskiego.