Polska: ŁÓDZKIE

Ziemowit Szczerek

Salon słowa

Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian oraz Rzeczpospolita Zwycięska, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku nominowany do nagród Nike i Angelus, w 2015 roku finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

Mała Literacka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i Salon Ciekawej Książki zapraszają na spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem wokół jego dwóch książek „Siódemka” i „Tatuaż z tryzubem” (premiera jutro nakładem Wydawnictwa Czarne). Spotkanie z pisarzem poprowadzi Michał Kmiecik.

22 listopada 2015 / godz. 15.00 / Centralne Muzeum Włókiennictwa / Piotrkowska 282 / na hasło „Mała Literacka" wstęp wolny / wydarzenie na FB.


To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą. To podróż przez tworzące się państwo. Niekiedy postapokaliptyczne, niekiedy ryczące od entuzjazmu. To wyprawa opłotkami najnowszej historii Ukrainy, mająca przybliżyć Polakom ten kraj, o którym czytali już sporo, ale raczej nie w ten sposób. To książka podróżnicza, ale podróże, które opisuje, są próbą zrozumienia Ukrainy, zarówno tej „prozachodniej” i „prowschodniej”. Ta książka to również wyjaśnienie, dlaczego słowa „prozachodniej” i „prowschodniej” są napisane w cudzysłowie. Tatuaż z tryzubem to podróż po ukraińskim labiryncie, fascynującym, zabawnym i przerażającym. Po Ukrainie rzeczywistej i wyobrażonej
. / Ziemowit Szczerek o Tatuażu z tryzubem

Michał Kmiecik (ur. 1992) – dramatopisarz, reżyser teatralny, dramaturg Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Debiutował w 2012 roku spektaklem „Kto zabił Alonę Iwanowną?” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Felietonista „Tygodnika Wrocław”, dodatku do wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. Publikował w „Dialogu”, „Krytyce Politycznej”, „Notatniku Teatralnym”, na e-teatrze i w lokalnej prasie. Laureat nagrody głównej i nagrody publiczności za tekst „Śmierć pracownika” w konkursie Metafory Rzeczywistości 2011 (premiera 15.12.2011, reż. Iwo Vedral, Teatr Polski w Poznaniu) i nagrody głównej w IV edycji konkursu Komediopisanie za tekst „Nam nie jest wszystko jedno”, organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. Półfinalista IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (dramat „Wesele”).


Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
ul. Zachodnia 93, 90-402 Łódź
t: 42 636 08 47
www.nowy.pl | Facebook Teatru Nowego