Polska: MAZOWIECKIE

Marcin Kydryński

fotografia/podróże

 Z ogromnym szacunkiem odnoszę się do Rodziców pana Marcina. Para wspaniałych Ludzi. Bardzo dobrze spełnili swe rodzicielskie obowiązki dając synowi wiele dobrego. Dodatkowym dla mnie ważnym argumentem jest to, że pozwolili mu iść swoją drogą. To dla rodziców trudna lekcja dorosłości i rodzicielstwa. Pozwolić dziecku dorosnąć i pozwolić mu zyć swoim zyciem. Pan Marcin robi to, co lubi najbardziej i czuje się z tym świetnie. A w naszym życiu najważniejsze jest to byśmy korzystali z niego i cieszyli się nim na miarę swych możliwości, a nawet i więcej ... Realizacja swych pasji, cieszenie się swymi osiągnięciami i czerpanie radości ze swej codziennej ścieżki życia to dla wielu cel nieosiągalny, a dla pana Marcina realny ... 

Marcin Kydryński - słynny dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, podróżnik i fotograf. Od 26 lat prowadzi autorskie programy w radiowej „Trójce”, przez ostatnie lata popularną „Siestę” www.polskieradio.pl/9/355/Strona/1. Partner Anny Marii Jopek, współtwórca wielu jej piosenek jako autor i kompozytor, często też jako gitarzysta. Producent wielu płyt, w tym tych „platynowych” („Upojenie”, „ID”). Jako fotograf współpracował niegdyś z National Geographic, jest pierwszym polskim fotografem, który miał własny reportaż z międzynarodową okładką w NG. Z aparatem odwiedził wiele afrykańskich krajów i afrykańskie pustynie. Owocem tych podróży był album fotograficzny „Pod słońce”, za który w 2000 r. otrzymał nagrodę Arkadego Fiedlera. Jego ostatni największy projekt to książka „Lizbona. Muzyka moich ulic”. W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym festiwalu Jazz Jamboree. W 2008 r. został odznaczony orderem przez Prezydenta Portugalii za popularyzację kultury tego kraju. Od 2011 r. współorganizuje w Gdańsku słynny Siesta Festival www.siestafestival.pl. Wiele informacji o „siestowej” działalności Marcina Kydryńskiego znajduje się na stronie Siesta Fan Clubu www.siestafanclub.pl. Oficjalna strona: www.kydrynski.com.

 „Przygotowuję książkę o moich 25 latach w Afryce, zatytułowaną roboczo „Biel”. To skrajnie osobista impresja z wędrówek po całym kontynencie. Przede mną jeszcze dwa, trzy wyjazdy nim rzecz uznam za kompletną (choć przecież takie podróże nie kończą się nigdy). Przedstawię pierwszy wybór fotografii do książki. Podzielę się doświadczeniami z wypraw ekstremalnych, jak Somalia, Sudan Południowy, Kongo, Sierra Leone czy Liberia - ale także wskażę kierunki, które moim zdaniem mogą wciąż jeszcze, mimo niespokojnej sytuacji na świcie, być tym pierwszym, szczęśliwym spotkaniem z Afryką. Spróbuję spojrzeć na dramat kontynentu z perspektywy, bogatszy o doświadczenia moich blisko 25 lat podróży. Ale przede wszystkim spróbuję udowodnić, że mimo udręki, z jaką zmaga się właściwie każdy zakątek Afryki, to wciąż jest region nie tylko konfliktów, katastrof, epidemii i nędzy, lecz także dom wielu szczęśliwych ludzi.”

Marcin Kydryński

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

www.dkchwalowice.pl

 

w cyklu spotkań „PODRÓŻE W NIEZNANE” w czwartek, 8 października 2015 r. o godz. 18.00

 

Marcin Kydryński - KOLORY AFRYKI

 

Cena biletu - 10 zł.

Rezerwacja i zakup biletów w Kasie DK Chwałowice tel. 32 4216222 w.39.