Polska: Kraków

Natalia Kopytko

Artystyczna "Złota rączka"

Natalia Kopytko

Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - 2007. Od 2010 roku prowadzi, wraz z Marcinem Sipiorą, Diploo Studio – autorską pracownię ceramiki. W 2014 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Interesuje ją popkultura. Tworzy obiekty z różnych materiałów oraz krótkie filmy eksperymentalne. W 2014 brała udział w projekcie „Mythical Creatures” Garego Basemana.

W czasie wolnym ogląda kreskówki.


"re-Digital" – Natalia Kopytko / Diploo Studio – Galeria BB, Skałeczna 5, Kraków

11.09.2015 – 26.09.2015, wtorek – piątek: 14.00 – 18.00; w innym terminie, po telefonicznym umówieniu się: tel. 607 610 691

 

Otwarcie 11.09.2015, piątek, godzina 18.00; oprowadzanie po wystawie przez Natalię Kopytko – sobota, 12.09.2015, godzina 12.00

 

Tworzenie form ładnych, ciekawych, dziwnych, śmiesznych, użytkowych i zupełnie nieprzydatnych to jest to, co lubimy robić najbardziej. Inspirujemy się wspomnieniami z dzieciństwa, światem fantazji i naturą…

Bardzo ważnym jest dla nas stworzenie własnego oryginalnego stylu. Nie jest to łatwe ale podjęliśmy wysiłek, żeby to osiągnąć…–

Natalia Kopytko i Marcin Sipiora, występujący jako Diploo Studio, nie kopiują i nie naśladują. Tworzą samodzielnie obiekty i idee: charakterystyczne i wyraziste.

Nad instalacją „re-Digital” Kopytko i Sipiora pracowali prawie rok czasu, zbierając inspiracje i różne informacje.

Dzisiejsza rzeczywistość jest "utkana" z informacji o różnej ważności dla człowieka. Zmusza nas to do selektywnego odbioru, do wartościowania, dając poczucie chwilowego bezpieczeństwa i pewności dokonanych wyborów.

Nikt nam nie jest w stanie powiedzieć, czy dobrze i bezpiecznie wybraliśmy, jak w reklamie. I o tym, między innymi, jest nasza praca. –

 

Digital – cyfrowe zapisywanie naszych myśli i uczuć. System znaków, w którym prędzej czy później pojawią się błędy…

Re-digital? – zapraszam na wystawę. Anita Bialic

 

W instalacji „re-Digital”, prezentowanej w Galerii BB, stawiam pytania o przyszłość wspólnego istnienia dwóch światów: wirtualnego oraz analogowego.

Instalację tę tworzy seria ceramicznych obiektów, ujętych w multimedialną przestrzeń. Obiekty, inspirowane światem wirtualnym, wykreowane z „sampli” codziennej rzeczywistości, nie są łatwe do sklasyfikowania. Niczym „glitch” – błąd, usterka – skłaniają nas do zastanowienia się nad prawidłowością procesu tworzenia rzeźby/obiektu z ceramiki oraz nad sensem ich dekonstrukcji.  

 

Instalacja „re-Digital” organizuje nasze postrzeganie, rozmywając granice pomiędzy tym, co cyfrowe – wirtualne, technologiczne, a tym co analogowe – fizyczne, ręcznie wykonane.

 

W czasie prezentacji instalacji „re-Digital” w przestrzeni Skałecznej 5 odbędzie się akcja „zainfekowania” obiektów tworzących instalacje. Wykreowany przeze mnie wirus zostanie wprowadzony w przestrzeń galerii. A proces jego postępowania będzie na bieżąco dokumentowany.

 

Instalacji „re-Digital” będą towarzyszyć „re-Akcje”. W działaniach, realizowanych we wnętrzu galerii, wezmą udział artyści, którzy zmienią przestrzeń w wielowymiarową, multimedialną platformę wymiany poglądów artystycznych.

Natalia Kopytko / Diploo Studio